Úvod / Ako liečiť / Ako ošetriť pľuzgier?

Ako ošetriť pľuzgier?

ako ošetriť pľuzgierPoznáme to snáď všetci – pľuzgiere na nohách a otlaky od topánok. Nové topánky, ktoré vyzerali pohodlné a zrazu v nich veľmi ťažko dôjdete domov. Zdanlivo banálna záležitosť, ale v skutočnosti značne nepríjemná a bolestivá, ktorá vás dokáže celkom paralyzovať. Pľuzgiere sa môžu vytvoriť aj pri obareninách, spáleninách a rôznych úrazoch. To už je naozaj vážna záležitosť. Žiadny pľuzgier, hoci napríklad od odratých topánok, by sa nemal podceniť, pretože pri ňom môže hroziť zanesenie infekcie. Ako ošetriť pľuzgier?

Prepichnutie pľuzgiera povolené

Pľuzgier býva naliaty vodou. U väčších pľuzgierov to býva nepríjemný tlak a je to všetko dosť bolestivé. Uľaviť od bolesti pomôže prepichnutie pľuzgiera, aby tekutina alebo mok odtiekli.

ošetrovanie a liečenie pľuzgieraNajjednoduchšie je ihlu vyvariť alebo nahriať nad plameňom, aby bola sterilná, alebo ju na pár sekúnd ponoriť do nejakého alkoholu. Sterilná ihla sa dá zakúpiť aj v lekárni.

Pľuzgier opatrne prepichnite najlepšie u kraja tak, aby ste sa nedotkli dolnej kožnej rany, skrytej pod kožou, tá je najviac citlivá a vyžmýkajte tekutinu za pomoci sterilnej gázy. Pľuzgier vydezinfikujte a prikryte sterilným obväzom.

Zásady hygieny


Pred ošetrením pľuzgiera je nutné si vždy umyť ruky, kvôli zaneseniu infekcie. Pľuzgier nikdy nestrhávajte.
Je dobré nechať ho voľne odkrytý. Pokiaľ nie je vyhnutie, krytie sterilným obväzom alebo náplasťou.

Antibiotická masť

Táto masť je vhodná na ošetrenie a preventívne opatrenia proti zaneseniu infekcie. So zložením masti by sme sa mali vopred oboznámiť a zabrániť tak prípadným alergickým reakciám, najmä ak nejakou alergiou trpíme.

Zanietenie pľuzgiera môže znamenať začínajúcu infekciu

Prvotným príznakom infekcie je začervenanie okolo pľuzgiera. Namiesto toho, aby sa pľuzgier začal hojiť a menej bolel, je opak pravdou. Bolesť je intenzívnejšia a v pľuzgieri a jeho okolí cítime zvýšenú teplotu.

V pľuzgieri sa netvorí číra tekutina, ale belavý hnis. Zanietený pľuzgier môže byť sprevádzaný horúčkou, zimnicou a triaškou a človek sa cíti celkovo chorý. Ak zápalová reakcia neustupuje, je vhodné vyhľadať lekára.

Pozrite si aj články: Ako ošetriť odreniny a drobné poranenia kože a ako liečiť impetigo – príznaky a liečba tohto kožného ochorenia

Ako ošetriť pľuzgier?
4.8 (96.97%) 33 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa liečili naše babičky

Ako sa liečili naše babičky?

Mám pre vás pár dobrých rád pri zdravotných ťažkostiach. Osvedčili sa naším starým rodičom, určite …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *