Ako liečiťDeti

Ako liečiť nočné pomočovanie u detí?

ako liečiť nočné pomočovanie detíNočné pomočovanie u detí je úplne bežným problémom, ktorý najmä u najmenších detičiek rieši snáď každý rodič. Nemusí sa pritom jednať rovno o chorobu, zvyčajne totiž tento jav vzniká v dôsledku toho, že deti ešte nemajú dostatočne vyzreté funkcie močových ciest. O skutočný problém, ktorý treba riešiť spoluprácou s odborníkmi, ide až v prípade, keď už sú deti odrastenejšie a nemôžu sa tohto zlozvyku zbaviť. Ako liečiť nočné pomočovanie u detí?

Obsah článku:

  • Čo je to
  • Ako často sa u detí vyskytuje
  • Príčiny nočného pomočovania
  • Ako liečiť nočné pomočovanie

Čo je to nočné pomočovanie?

Pokiaľ sa nočné pomočovanie považuje za ochorenie, tak sa odborne nazývané enuréza. U detí, ktoré už dosiahli vek 5 rokov, sa za problém považuje stav, kedy dochádza k samovoľnému nočnému pomočovaniu minimálne jedenkrát mesačne.

V tomto veku by už totiž jedinec mal mať močové cesty dostatočne vyvinuté, rovnako ako hygienické návyky.

Ako často sa nočné pomočovanie u detí vyskytuje?

ako liečiť nočné cikanie detíAko som už spomenula, problém s pomočovaním má značné percento detí, a to najmä do veku 5 – 6 rokov. V tomto prípade ide asi o desatinu detskej populácie.

Vo výnimočných prípadoch však pomočovanie pretrváva aj v neskoršom veku, a to aj v dospelosti, kedy sa objavuje asi u jedného percenta ľudí. Je pritom zaujímavé, že nočným pomočovaním trpia viac chlapci než dievčatá.

Príčiny nočného pomočovania

Hlavnou príčinou nočného pomočovania u detí je nedostatočný vývoj ich dolných močových ciest.

Ďalšie príčiny:

  • Zvýšená tvorba moču
  • Zlý hormonálny systém tvorby moču
  • Malá kapacita močového mechúra

Okrem týchto základných príčin sa ďalej uvádza, že má vplyv aj genetická predispozícia. Ak je v rodine niekto, kto v minulosti trpel enuréziou, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že aj jeho potomkovia budú trpieť rovnakými ťažkosťami.

Za príčinu nočného pomočovania u detí možno do istej miery považovať tiež vplyv sociálneho prostredia, v ktorom vyrastajú.

Ako liečiť nočné pomočovanie?

pomočovanie detí počas nociLiečba nočného pomočovania u detí by mala nastať v okamihu, keď je časté. To znamená, že u detí do 5 rokov sa vyskytuje niekoľkokrát do mesiaca, u starších detí školského veku už predstavuje problém aj to, keď sa pravidelne pomočujú aspoň jedenkrát do mesiaca.

Základným krokom k úspešnému vyriešeniu problému je dodržiavanie správneho pitného režimu. Deti by tak nemali piť krátko pred tým, ako idú spať a rozhodne nie vo veľkom množstve.

Rovnako tak je dôležité dbať na to, aby si dieťa čo najskôr začalo uvedomovať stav, keď je čas si zájsť na záchod. Na deti však netlačte, nikdy nie je dobré im za občasné pomočovanie vynadať či na ne vyvíjať nejaký psychický nátlak.

Kedy sa treba obrátiť pri detskom pomočovaní  na odborníkov?

V prípade, že základné postupy zlyhávajú, obráťte sa na odborníkov. Lekári na problém s nočným pomočovaním nasadzujú špeciálne lieky, ktoré pomáhajú znížiť nočnú tvorbu moču. Aplikujú sa tesne pred tým, než dieťa uložíte do postieľky.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button