Deti

Ako zvládnuť agresívneho potomka?

agresívne dieťaZdá sa vám, že je váš potomok agresívny voči svojmu okoliu? Je jedno, či sa chová hrubo vo vzťahu k svojim hračkám, či k iným deťom, ale každopádne agresívne správanie nie je normálne. Čo s ním robiť? Dá sa to nejako efektívne riešiť? Poďme si povedať viac o tom ako zvládnuť agresívneho potomka…

Čo je to agresia?

Agresiou rozumieme určitý druh správania, ktorý sa prejavuje tým, že je v ňom obsiahnutá snaha niekomu zámerne ublížiť či zničiť nejakú vec.

návod ako na agresívneho potomkaZa agresiu nepovažujeme len fyzický útok, ale aj negatívne verbálne správanie jednotlivca.

Je dôležité rozlišovať pojem agresia a agresivita. Agresivita je sklon k útočnému konaniu, ktoré sa transformuje do rôznych podôb.

Odhaľte príčiny agresie

Ak chcete vedieť ako na agresívneho potomka a čo proti tomu robiť, tak je dobré zistiť príčinu agresie. Príčin môže byť viacero. Všeobecne ich delíme na vnútorné a vonkajšie.

Medzi vnútorné zaraďujeme osobnosť agresívneho potomka ako takú, jeho nižšie IQ, postihnutie centrálnej nervovej sústavy, zlé morálne vlastnosti, abstinenčné príznaky, nedostatok súcitu, úzkosť atď.
Vonkajšími príčinami sú zlá výchova (napr. agresivita jedného z rodičov), vplyv partie, drogy a iné návykové látky, vplyv médií atď.

Dôležité je agresiu odhaliť včas

agresia voči rodičomDetská psychika je ešte dobre formovateľná a mnohé zlozvyky sa z nej dajú ľahšie odstrániť než napr. u adolescenta.

Preto ak sa vám zdá, že váš potomok reaguje často neadekvátne situácii, príliš kričí, chová sa hrubo k svojim veciam alebo dokonca má problémy s agresivitou v škôlke či v škole, je nutné zakročiť a rozhodne neignorovať tieto prejavy.

Náprava agresie

Uvedomte si, že výchova agresívneho dieťaťa je náročná. Na jednej strane je nutné byť nekompromisný, ale na druhú stranu by ste sa mali snažiť pochopiť príčiny problému dieťaťa.

Predovšetkým musí dieťa vedieť, že agresívnym správaním nič nezíska. Preto ak bude sa zlostiť a chcieť niečo získať za každú cenu, zamyslite sa nad tým, či je nutné mu to robiť.

Ako situáciu s agresivitou u potomka riešiť?

Pri zvládaní agresie dieťaťa je tiež dôležitá jej miera. Ak malé dieťa občas odhodí hračku a kričí, je potrebné ho upokojiť, ale nie fyzickými trestami.

Ak je však dieťa výraznejšie deštruktívne k svojmu okoliu, poraďte sa s odborníkom a navštívte psychologickú poradňu, v ktorej sa spoločnými silami pokúsite odhaliť príčiny agresie a zoznámite sa s možnosťami, ako tento problém výchovne zvládnuť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button