VzťahyDomácnosť

Ako si rozdeliť domáce povinnosti v 21. storočí?

mužské povinnosti v domeDoby, kedy všetko v domácnosti robila žena, sú dávno preč. Dnešným trendom partnerských vzťahov je, že si partneri pomáhajú ako v domácich prácach, tak s výchovou detí. Ako si ale prácu rozdeliť, aby bremeno starostí naozaj neležalo len na jednom partnerovi? Ako si správne rozdeliť domáce povinnosti v 21. storočí?

Ako a podľa čoho rozdeľovať domáce povinnosti

Dôležité je predovšetkým si stanoviť rozdelenie prác trvalo tak, aby to obaja partneri robili pravidelne.

Najvhodnejšie je si domáce povinnosti spísať, pretože si určite jednotliví partneri nebudú všetko pamätať. Podľa akých kritérií teda domáce práce rozdeliť?

Podľa stráveného času

domáce povinnosti a pomoc s deťmiDo úvahy môžete vziať množstvo času, ktorý táto činnosť zaberie. Ku každej činnosti na papieri sa môže dopísať odhadovaný počet hodín.

Výsledne to môže vyzerať tak, že jeden partner môže mať viac činností, ktoré zaberajú týždenne porovnateľne veľa čas ako jedna aktivita, ktorej sa venuje týždenne druhý partner.

Podľa toho, čo vás baví

Je možné, že partnera baví viac vysávanie, zatiaľ čo partnerka miluje varenie. Alebo je to naopak.

Bolo by najlepšie, keby ste si domáce povinnosti rozdelili tak, aby obaja dostali na starosť povinnosti, ktoré ich aj bavia. Nejde to samozrejme vždy, ale ak je to aspoň trochu možné, bude to pre oboch príjemnejšie.

Podľa toho, čo ste schopní robiť

domáce povinnosti a muži

Ak je váš partner/vaša partnerka dobrý/á v elektronike, zatiaľ čo vy jej toľko nerozumiete, bolo by hlúpe, aby ste sa o všetku elektroniku v domácnosti starali vy.

Rovnako ak bude váš partner/vaša partnerka slabšia vo varení, tak ho/ju k tomu nenúťte.

Podľa situácie

V živote sú samozrejme situácie, kedy pravidlá neplatia. Môžu nastať obdobia, kedy váš partner/vaša partnerka potrebuje, aby ste niektoré jeho/ ej činnosti vykonávali za ňou/neho, pretože je toho na ňu/neho moc. Dajte si ale pozor, aby to potom už netrvalo do konca života.

Varovanie

Neriaďte sa každým kritériom zvlášť, ale všetkými dohromady. Môžete začať bodom dva a tri a potom posčítať čas podľa bodu jedna a prípadne pridať alebo ubrať určitej činnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button