Ako si vybraťPráca a vzdelanie

Ako vybrať strednú školu?

stredná školaNiekto tuší, v ktorej oblasti by sa chcel pohybovať a pracovať, iný je ale bezradný a niekedy tak podľahne tlaku rodičov a hlási sa na školu, na ktorú chcel ísť kedysi práve otec. Je to takto ale správne? Ako vybrať vhodnú strednú školu?

V detstve má každé dieťa pomerne skoro jasno. Chce byť smetiarom, kozmonautom, speváčkou, či herečkou, vedcom, tým, čím je jeho otecko alebo mamička. Postupom času, keď človek prechádza základnou školou a dozvedá sa viac o svete, zrazu začína pochybovať, či byť pretekárom formuly 1 je naozaj tá cesta, po ktorej ísť.

Pri výbere strednej školy by sa rozhodnúť malo predovšetkým dieťa!

V prvom rade by si rodičia mali uvedomiť, že to je život ich dieťaťa, a tak by hlavné slovo, malo mať práve ono. Pokiaľ nemá jasno v tom, čo by ho bavilo a aké má vlohy, je dobré navštíviť pedagogicko – psychologickú poradňu, alebo niektorú pobočku úradu práce. Tu vďaka jednoduchému dotazníku zistíte, aspoň okrajovo, čo by mohlo byť pre dieťa vhodné.

Potom je nutné zvážiť ešte ďalšie kritériá. Máte v meste vhodný typ školy, bude musieť dieťa denne dochádzať alebo bude bývať na internáte? Niektorých dospievajúcich táto možnosť veľmi ťahá, odísť z rodného mesta ďaleko do veľkomesta, rodičia ale musia myslieť na finančnú náročnosť tejto možnosti. Iný žiak 9. triedy pre zmenu vyberie školu, ktorú má v meste, len preto, aby zostal doma. Všetko má svoje pre a proti, naozaj poctivo zvážte, čo bude pre dieťa lepšie.

gymnázium stredná školaNiekto vyberá školu podľa šance na prijatie. Avšak tu je treba myslieť na to, že väčšina škôl má miesta aj v druhom kole. Preto nevzdávajte prijatie na vysnívanú školu predčasne a pokúste sa zvládnuť prijímačky! Ak to nevyjde, iste sa nájde škola s podobným zameraním, kde nebude také množstvo uchádzačov.

Choďte sa pozrieť na deň otvorených dverí!

Áno, nie je jednoduché tú najvhodnejšiu školu nájsť a práve preto sa nespoliehajte len na informácie nájdené na internete, prečítané v prospektoch alebo dokonca zistené od susedky. Ak vás nejaká škola zaujíma, vyjdite nasať jej atmosféru. Pravda, počas dňa otvorených dverí sa škola bude chcieť ukázať len v tom najlepšom svetle, ale aj tak určite nájdete ďalšie, pre vás toľko potrebné informácie. Pravdepodobne tu bude pobehovať aj niekoľko študentov, tak sa nebojte získať nejaké referencie od nich.

Ak je vaše dieťa aktívne, spýtajte sa na možnosť krúžkov, či iných voliteľných predmetov.

Počas návštevy sledujte aj pedagogický zbor, ak medzi učiteľmi vládne priateľská nálada, je potom aj v celej škole tak nejako viac ,, dýchateľne „.

Uplatním sa?

To je otázka, na ktorú by ste si mali odpovedať predovšetkým. Je možné uplatnenie absolventa v danom kraji? Nebude sa musieť sťahovať za prácou? V dnešnej dobe veľkej nezamestnanosti nie je dobré voliť odbor, v ktorom nie je veľké uplatnenie.

Pokiaľ napriek tomu dieťa trvá na zvolenom odbore, pokúste sa to s ním prebrať. Čo očakáva, že po vyštudovaní vybranej školy bude robiť? Je si vedomé toho, že za týmto cieľom bude musieť hľadať prácu mimo regiónu alebo dokonca v zahraničí? S tým všetkým by vaše dieťa malo byť oboznámené, než si naozaj bude stáť za svojím.

Zlý výber? Žiadna tragédia!

stredná odborná školaAk nakoniec váš syn, či dcéra začne študovať strednú školu a po nejakom čase zistí, že to nie je to pravé orechové, zachovajte pokoj! Áno, je to komplikácia, ale žiadna tragédia. Nie je snáď lepšie zauvažovať o prechode na inú školu, než dieťa nechať, aby sa trápilo tam, kde nie je trvalo spokojné? Kedykoľvek sa dá usilovať o zmenu.

Na druhú stranu, kde je napísané, že absolvent zdravotníckej školy bude naozaj pracovať v zdravotníctve? Ostatne aj človek, ktorý absolvuje obchodnú akadémiu, môže nakoniec stáť na doskách, ktoré znamenajú svet! Vyberajte strednú školu starostlivo, ale nezabúdajte, že život pre vás môže vymyslieť cestu úplne inú!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button