Cestovanie

Ako si užiť corridu v Španielsku?

corrida v Španielsku - národný športCorrida, alebo tiež býčie zápasy, si môžete v Španielsku užiť v Madride aj v iných mestách, kde okrem futbalových štadiónov nechýbajú ani arény. Avšak táto krvavá atrakcia je v posledných rokoch na ústupe a napríklad v Katalánsku je corrida už zakázaná. Zvyšok Španielska túto atrakciu ešte sporadicky uskutočňuje, takže máte jedinečnú príležitosť, ako si užiť corridu v Španielsku, kým ešte bude trvať.

Španielsko v kocke

Do Španielska sa jazdí na dovolenku hlavne za slniečkom, nádhernými piesočnatými plážami, omývanými Stredozemným morom.

Lákadlom pre turistov je samozrejme tiež vyhlásená španielska kuchyňa plná najrôznejších úprav mäsa, zeleniny, olív a ovocia. K tomu ešte pripočítajte preslávené španielske vína, ohnivý národný tanec flamenco, vynikajúci španielsky futbal a máte obraz o Španielsku ucelený.

Španielsky národný šport

toerador s býkom v aréneAk budete mať šťastie, že v termíne vašej dovolenky sa bude v niektorom meste organizovať corrida, nenechajte si ju ujsť a choďte si užiť corridu.

Sami si urobte názor na tento španielsky národný šport.

Býčie zápasy v Španielsku

Trvajú spravidla maximálne 2,5 hodiny a majú svoje tradičné pravidlá. Nedá sa hovoriť o rovnakom zápase, pretože býk je týraný už pred vpustením do arény.

Matadori

Jednotliví aktéri sú rozdelení na matadorov, pikador a banderillerov, podľa svojej úlohy v každom z troch dejstiev, z ktorých sa corrida skladá.

Hrdinom je matador a najlepší z nich sú skutočnými národnými hrdinami.

Priebeh hier

Ako si užiť corrida v ŠpanielskuCorrida má svoje prísne pravidlá, jedným z mnohých je, že pokiaľ je býk zranený na nohe počas začiatku, je mu udelený život.

V prvej časti corridy je býk vpustený do arény a matadori ho dráždia ružovými plášti.

V druhej časti nastúpi banderilleros a zasadí býkovi niekoľko rán nožmi.

V poslednej časti sa v aréne objavia toreador s červenou páskou, ktorú býka provokuje a nakoniec ho usmrtí mečom.

Aréna je nabitá ľuďmi, ktorí fandia toreadorovi, ktorý kričí svoje „olé“ pri každom márnom pokuse býka nabrať toreadora na rohy.

Týranie zvierat alebo šport?

Užiť si corridu je takým zážitkom, asi ako pre nás hokej. Zároveň si uvedomíte, že sa jedná o týranie zvierat, čo však Španieli takto neberú. Pre mnohých z nich je to stále národný šport, ktorý má dlhú tradíciu, avšak nejasnú budúcnosť.

No čo, pôjdete si užiť corridu aj vy?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button