Dnešná doba je rýchla. Snáď každý mobil má v sebe zabudovaný fotoaparát a dajú sa naň ukladať videá. A koľko „parády“ ešte len urobí digitálny fotoaparát. V spojení s internetom tak môžu vaše fotky obletieť behom pár minút polovicu republiky. Ale čo keď ste k tomu nedali súhlas? Ako sa brániť zverejneniu fotografií?
Autorské a osobnostné práva pri fotografií a zverejňovanie na internete
Na začiatok sa nevyhneme teórií. Musíte si totiž uvedomiť, aké práva niekto poruší tým, že uverejní vašu fotografiu (video) na internete. Pomôcť by mali tri jednoduché príklady:
- a) Kamarát vás odfotí.
- b) Vy vyfotíte kamaráta.
- c) Vyfotíte sami seba (napr. pomocou samospúšte).
K bodu a)
Kamarát vás odfotil. To sa stáva možno každý deň, ani o tom nemusíte vedieť. Pretože ste to vy, kto je zachytený na fotografii, zákon chráni vaše autorské práva.
Každá fyzická osoba má totiž právo na ochranu svojej osobnosti (tj. na ochranu života, zdravia, cti, dôstojnosti, súkromia, mená …), pričom fotografia smie byť zhotovená a ďalej použitá len s vaším súhlasom.
K bodu b)
Vyfotíte kamaráta. Trebárs v reštaurácii, v škole alebo na dovolenke. Ak dáte fotku na internet, vy na nej figurovať nebudete. Ale môžete poškodiť kamaráta.
Preto musíte dbať predovšetkým na ochranu jeho osobných práv. Čo keby ale niekto fotku nahral na internet bez vášho dovolenia? Potom by porušil vaše autorské práva.
Vy ste totiž autorom a len vy máte právo rozhodovať o tom, čo bude s fotkou ďalej. Samozrejme musíte rešpektovať práva iných (napr. osobnostné práva kamaráta).
K bodu c)
Jedna z typických ukážok toho, že na jednej fotografií nemusí viaznuť len jedno právo. Vyfotíte sa v nejakej nelichotivej póze (napr. bez oblečenia), požičiate fotoaparát kamarátovi a on jednoducho umiestni vašu fotku na svoju stránku, bez toho aby vás požiadal o dovolenie.
Tu naráža nielen na vaše autorské práva, ale očividne aj na osobnostné práva.
Kto vás môže odfotiť aj bez vášho súhlasu
Je len málo neobmedziteľných práv. A osobnostné práva medzi ne nepatria. Jednoducho povedané, zo zákona existujú štyri skupiny prípadov, kedy váš súhlas netreba:
- a) úradné účely
- b) vedecké účely
- c) umelecké účely
- d) spravodajstvo
Body b) – d)
Pre body b) – d) platí, že fotografia s vami môže byť zhotovená a ďalej použitá len vtedy, keď takéto použitie nie je v rozpore s vašimi oprávnenými záujmami. Takže keď vás zadrží polícia, môže vás vyfotiť bez ohľadu na to, či s tým súhlasíte, a bez ohľadu na to, či tým poruší vaše oprávnené záujmy (tzv. oficiálne účely).
Ak vy vyfotíte kamaráta, môžete umiestniť jeho podobizeň na internet síce bez jeho súhlasu, avšak nie v rozpore s jeho oprávnenými záujmami (tzv. umelecké účely).
Čiže kamarát idúci na bicykli je v poriadku, kamarát nahý v sprche už v poriadku tak úplne nie je. Zverejnením druhej fotky by ste pravdepodobne porušili jeho osobnostné práva.
Ako a na koho sa obrátiť pri zverejnení fotografií
Ak sa dostanete k svojej fotografií (videu) na internete, najskôr zvážte, či boli porušené vaše autorské, alebo osobnostné práva.
Potom sa obráťte na vlastníka a prevádzkovateľa internetových stránok so žiadosťou, aby fotku (video) odstránil, pretože porušuje vaše autorské / osobnostné práva. V tých najzávažnejších prípadoch sa nebojte obrátiť aj na políciu.
Väčšinou sa stačí na prevádzkovateľa obrátiť e-mailom, býva to najlacnejší a najrýchlejší spôsob. Mnohé servery priamo poskytujú informácie o tom, čo v takýchto prípadoch robiť.
Tipy ako sa brániť proti zverejneniu svojich fotografií na internete
Chráňte si svoje súkromie, teda aj súkromie fotografií. Raz uverejnená (aj keď neskôr odstránená) fotografia môže kolovať medzi ľuďmi aj po celý váš život, pretože si ju užívatelia už predtým uložili na svoj počítač.
Varovanie
Článok má len informatívny charakter.