KuchyňaNávody

Ako správne grilovať na plynovom grile?

grilovať na plynovom grileGrilovanie na záhrade je v letnom období vítaným spestrením všedných dní a hlavne víkendov. K tomu, aby ste seba i svojich priateľov mohli potešiť chutným pokrmom, je ale nutné vedieť, ako správne grilovať. V dnešnom článku si ujasníme, ako správne grilovať na plynovom grile.

Prečo zvoliť plynový gril?

Plynové grily sú najčastejšou alternatívou ku klasickým grilom na drevené uhlie. Ich veľkou prednosťou je jednoduché ovládanie.

Nemusíte neustále riešiť nákup dreveného uhlia. Navyše sa v prípade nepriaznivého počasia dajú použiť aj priamo vo vnútri domu.

Postup grilovania

Príprava grilu

ako správne grilovaťPlynový gril umiestnite na vhodné miesto na záhrade. Najlepšie je zvoliť pevný a rovný povrch, ideálne napríklad terasu.

Gril pred prvým použitím očistite od všetkých nečistôt a prachu. Skontrolujte, či je nádrž dostatočne plná, či sú v poriadku všetky horáky.

Zapálenie

Dôležitým okamihom je zapálenie plynového grilu. Na plynovej nádrži otočte uzáverom. Zároveň tiež stlačte ovládače horákov, a to asi na tri sekundy na plno.

Následne stlačte tlačidlo zapaľovač. Behom chvíľky sa objaví plamienok. Ak nie, potom opäť skontrolujte stav horákov, plynové nádrže a prívod plynu do horákov.

Čakanie na správnu teplotu

Po zapálení ešte nenastal čas na prípravu pokrmov. Gril je potrebné nechať chvíľku bežať naprázdno. Zapnite ho preto na maximum, kým sa poriadne nezohreje. Ak má gril veko, urýchlite rozohriatie jeho uzavretím.

Ako náhle je teplota okolo 300 stupňov, potom stiahnite horáky na menšiu hodnotu, otvorte veko a vložte na gril pripravené potraviny.

Pri grilovaní z mäsa odkvapkáva tuk. Aby nedochádzalo k jeho stekaniu priamo do grilu, zachytávajte ho do misky.

Počas grilovania sa môže stať, že sa v grile vznieti tuk. Ak k tomu dôjde, potom stačí na chvíľku uzavrieť jeho veko. Zamedzíte tak prístupu kyslíka a plameň sa behom pár sekúnd sám uhasí. Určite nie je dobré hasiť plamienok pomocou vody.

Spôsoby grilovania na plynovom grile

Na plynovom grile môžete zvoliť z dvoch možností prípravy jedál – priameho a nepriameho grilovania.

Priame grilovanie

správne ugrilované mäskoPri tomto spôsobe pripravíte gril presne podľa vyššie uvedeného postupu. Grilovanie mäsa potrvá asi 30 minút, v polovici tejto doby ho otočte.

Dôležité je, aby ste mali veko neustále zatvorené. Odklopte ho iba v okamihoch, keď kontrolujete stav pripravovaného pokrmu, prípadne ho potrebujete obrátiť.

Nepriame grilovanie

Tento postup je určený hlavne na prípravu jedál, ktoré potrebujú viac času, než budú hotové. Pri priamom grilovaní by sa mohlo stať, že kým na povrchu budú hotové, vnútri zostanú surové.

Nepriame grilovanie prebieha tak, že grilujete za nižších teplôt. Zvyčajne sa pri tom vypína prostredný horák.

Dochádza potom k rotácii vzduchu a mäso (či iné potraviny) je ugrilované rovnomernejšie, hoci pomalšie. Je to vlastne podobné príprave jedla v klasickej teplovzdušnej rúre.

Po skončení grilovania nezabudnite gril dokonale vyčistiť.

Čo je potrebné na grilovanie?

  • Dôkladné vyčistenie horákov
  • Naplnená plynová nádrž

Ako dlho grilovanie potrvá?

Pri priamom grilovaní na plynovom grile máte pokrmy hotové najneskôr do pol hodiny.

Nepriame grilovanie je časovo náročnejšie. Záleží tiež na druhu potravín, ich veľkosti a hrúbky.

Aké budú náklady na grilovanie?

Zaobstarať si plynový gril dnes zďaleka nie je tak nákladnou záležitosťou. Najlacnejšie malé plynové grily možno zakúpiť už za cca 100 – 200 €.

Ak patríte medzi fajnšmekrov, ktorí grilujú často a vo veľkom, potom odporúčam zvoliť kvalitnejšie prístroje. Tie vás ale môžu vyjsť pokojne aj cez 1000 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button