Ako liečiť svrab: Príznaky a prevencia
Svrab je dnes už skôr výnimočným úkazom, ktorý sa na Slovensku objavuje každý rok len u niekoľkých stoviek ľudí. Ide o kožné ochorenie, ktoré súvisí so zlými hygienickými návykmi. Vo chvíli, keď sa u vás objavia jeho príznaky, je nevyhnutne nutné navštíviť lekára. K liečbe však do značnej miery môžete prispieť aj sami. Ako liečiť svrab? Príznaky a prevencia svrabu.
V článku sa dozviete:
- Čo je svrab
- Príznaky svrabu
- Postup liečby svrabu
- Prevencia
- Ako dlho to potrvá
Čo je to svrab?
Kožné ochorenie, ktoré poznáme pod názvom svrab, je spôsobené parazitom zákožkou svrabovou. Tento drobný roztoč sa usadzuje v koži, kde vylučuje trus a tiež sa tu šíri, pretože priamo v pokožke kladie vajíčka.
Svrab je pomerne vysoko infekčným kožným ochorením, ktorým sa nakazíte pri priamom kontakte s osobou, ktorá už má parazita v sebe. Okrem toho sa ale môžete nakaziť aj nepriamo, a to napríklad nosením špinavej bielizne.
Príznaky svrabu
Najtypickejším príznakom, ktorý vás počas ochorenie bude veľmi trápiť, je silné svrbenie pokožky. To je spôsobené samotnou činnosťou parazita, ktorý si v koži robí malé chodbičky.
Navonok sa na koži začínajú následne vytvárať drobné červené vyrážky. Najčastejšie sa prejavujú v oblastiach, kde je pokožka tenká a jemná. Typicky sa tak jedná napríklad o priestory medzi prstami, ďalej potom tiež v podpazuší, u genitálií, na zadku alebo v oblasti pupku.
Silný pocit svrbenia zvádza k tomu, že si postihnuté miesto neustále škriabete. Následkom toho sa potom na koži môžu vytvoriť odreniny. Je nutné podotknúť, že škriabaním infekciu ešte zhoršíte
Postup liečby svrabu
Ako som už spomenul, v okamihu, keď sa u vás prejavia príznaky svrabu, je nutné bezpodmienečne navštíviť doktora.
Platí totiž nariadenie, podľa ktorého treba infekciu ohlásiť. Lekári, ktorí u pacienta zistia toto kožné ochorenie, musia kontaktovať epidemiológa, ide totiž o vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa môže pomerne rýchlo rozširovať na ďalšie osoby.
K liečbe sa v súčasnosti využíva hneď niekoľko prípravkov, napríklad ide o InfectoScab. Pomocou nich dochádza k úhynu parazitov a zamedzeniu ich ďalšiemu množeniu.
A ako vy sami prispejete na liečbu svrabu?
Predovšetkým je nutné začať dôsledne dbať na hygienu, počnúc umývaním rúk, až cez častú výmenu spodného a posteľnej bielizne, ktoré musia byť vyprané za vyšších teplôt tak, aby došlo k úhynu parazita.
Prevencia pred svrabom
Vzhľadom na to, že výskyt svrabu súvisí so zlými hygienickými návykmi, je najdôležitejším preventívnym opatrením dodržiavanie správnej hygieny a čistota tela. Ďalej sa zamerajte na to, aby ste vy aj celá rodina nosili čistú bielizeň a často ju menili.
Ako dlho liečba svrabu potrvá?
Predovšetkým je potrebné počítať s tým, že sa svrab prejaví až po nejakej dobe. Inkubačná doba je obvykle okolo 3 – 5 týždňov. Pri opakovanej infekcii sa však táto lehota výrazne skracuje, a rádovo na niekoľko dni.
Ak sú na liečbu nasadené účinné preparáty, je liečba pomerne rýchla, v rozsahu maximálne niekoľko dní. Aplikácia preparátov sa však zvyčajne praktizuje v niekoľkých dávkach.