Ako liečiť svrab: Príznaky a prevencia

ako liečiť svrabSvrab je dnes už skôr výnimočným úkazom, ktorý sa na Slovensku objavuje každý rok len u niekoľkých stoviek ľudí. Ide o kožné ochorenie, ktoré súvisí so zlými hygienickými návykmi. Vo chvíli, keď sa u vás objavia jeho príznaky, je nevyhnutne nutné navštíviť lekára. K liečbe však do značnej miery môžete prispieť aj sami. Ako liečiť svrab? Príznaky a prevencia svrabu.

V článku sa dozviete:

  • Čo je svrab
  • Príznaky svrabu
  • Postup liečby svrabu
  • Prevencia
  • Ako dlho to potrvá

Čo je to svrab?

svrabový roztočKožné ochorenie, ktoré poznáme pod názvom svrab, je spôsobené parazitom zákožkou svrabovou. Tento drobný roztoč sa usadzuje v koži, kde vylučuje trus a tiež sa tu šíri, pretože priamo v pokožke kladie vajíčka.

Svrab je pomerne vysoko infekčným kožným ochorením, ktorým sa nakazíte pri priamom kontakte s osobou, ktorá už má parazita v sebe. Okrem toho sa ale môžete nakaziť aj nepriamo, a to napríklad nosením špinavej bielizne.

Príznaky svrabu

Najtypickejším príznakom, ktorý vás počas ochorenie bude veľmi trápiť, je silné svrbenie pokožky. To je spôsobené samotnou činnosťou parazita, ktorý si v koži robí malé chodbičky.

Navonok sa na koži začínajú následne vytvárať drobné červené vyrážky. Najčastejšie sa prejavujú v oblastiach, kde je pokožka tenká a jemná. Typicky sa tak jedná napríklad o priestory medzi prstami, ďalej potom tiež v podpazuší, u genitálií, na zadku alebo v oblasti pupku.

Silný pocit svrbenia zvádza k tomu, že si postihnuté miesto neustále škriabete. Následkom toho sa potom na koži môžu vytvoriť odreniny. Je nutné podotknúť, že škriabaním infekciu ešte zhoršíte

Postup liečby svrabu

Ako som už spomenul, v okamihu, keď sa u vás prejavia príznaky svrabu, je nutné bezpodmienečne navštíviť doktora.

Platí totiž nariadenie, podľa ktorého treba infekciu ohlásiť. Lekári, ktorí u pacienta zistia toto kožné ochorenie, musia kontaktovať epidemiológa, ide totiž o vysoko infekčné ochorenie, ktoré sa môže pomerne rýchlo rozširovať na ďalšie osoby.

ako sa starať o posteľnú bielizeňK liečbe sa v súčasnosti využíva hneď niekoľko prípravkov, napríklad ide o InfectoScab. Pomocou nich dochádza k úhynu parazitov a zamedzeniu ich ďalšiemu množeniu.

A ako vy sami prispejete na liečbu svrabu?

Predovšetkým je nutné začať dôsledne dbať na hygienu, počnúc umývaním rúk, až cez častú výmenu spodného a posteľnej bielizne, ktoré musia byť vyprané za vyšších teplôt tak, aby došlo k úhynu parazita.

Prevencia pred svrabom

Vzhľadom na to, že výskyt svrabu súvisí so zlými hygienickými návykmi, je najdôležitejším preventívnym opatrením dodržiavanie správnej hygieny a čistota tela. Ďalej sa zamerajte na to, aby ste vy aj celá rodina nosili čistú bielizeň a často ju menili.

Ako dlho liečba svrabu potrvá?

Predovšetkým je potrebné počítať s tým, že sa svrab prejaví až po nejakej dobe. Inkubačná doba je obvykle okolo 3 – 5 týždňov. Pri opakovanej infekcii sa však táto lehota výrazne skracuje, a rádovo na niekoľko dni.

Ak sú na liečbu nasadené účinné preparáty, je liečba pomerne rýchla, v rozsahu maximálne niekoľko dní. Aplikácia preparátov sa však zvyčajne praktizuje v niekoľkých dávkach.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.