Domácnosť

Ako opraviť prasknutú stoličku?

prasknutá stoličkaStaršia stolička, ktorú doma používate už po dlhé roky, nemusí byť hneď na vyhodenie, pokiaľ dôjde k jej prasknutiu. Ak máte doma potrebné vybavenie, môžete sa smelo pustiť do jej opravy. Ušetríte tak peniaze, pretože nebudete musieť kupovať novú stoličku, ktorá by navyše nemusela ladiť s ostatnými stoličkami v miestnosti. Ako opraviť prasknutú stoličku?

  • Postup opravy
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup ako opraviť prasknutú stoličku

Stolička zvyčajne praskne v dôsledku nadmerného zaťaženia. Napríklad vo chvíli, keď si na ňu sadne trochu robustnejší človek, stolička sa rozbije pod jeho váhou.

Rovnako tak dochádza k rozbitiu stoličiek v dôsledku toho, že sa na nich pri stole hojdájte. Ak nedôjde k jej kompletnému rozbitiu a nenávratnému zničeniu, dá sa opraviť.

Vybratie sedadlá

Oprava stoličky začína tým, že vyberiete jej mäkké sedadlo. To urobíte tak, že stoličku obrátite nahor.

Na spodnej časti nájdete skrutky, ktoré uvoľníte pomocou ručného alebo AKU skrutkovača.

Demontáž konštrukcie a nôh

ako opraviť stoličkuTeraz nasleduje celková demontáž nôh. Pred tým, než nohy stoličky budete odstraňovať, detailne si označte jednotlivé umiestnenia všetkých častí tak, aby ste ich potom mohli znovu presne nasadiť, keď budete stoličku opäť skladať.

Pomocou svoriek roztiahnite spoje medzi nohami stoličky. Keď sú v rohoch spoje, ktoré zaisťujú väčšiu pevnosť stoličky, uvoľnite ich pomocou obyčajného dláta.

Odstránenie starého lepidla

Dláto potrebujete aj pre ďalšiu činnosť. Pomocou neho totiž z dreva odstránite staré nánosy lepidla. Tým docielite to, že nové lepidlo bude dobre držať.

Pomocou lepidla zalepte poškodené a prasknutá miesta. Pokiaľ meníte kolíky na stoličke, bude potrebné ich odvŕtať. Do ich otvorov potom naneste lepiaci tmel.

Lepenie a spojenie

Kompletné lepenie začnite vykonávať najprv na operadle, až potom sa presuňte k prednej časti. Na záver potom obe časti spojte dohromady. Dajte si pozor na to, aby sa lepidlo zbytočne nedostalo na povrch dreva. V prípade, že sa tak predsa len stane ihneď ho zotrite pomocou handričky, ako náhle sú jednotlivé diely stoličky spojené.

staré stoličkyVo chvíli, kedy máte jednotlivé časti zlepené, spojte stoličku pomocou svorky, ktorú prepnete do režimu sťahovania.

Po dokončení potom späť naskrutkujte sedadlo stoličky.

V túto chvíľu máte hotovo.

Čo je potrebné na opravu stoličky?

  • Stolárske zvierky (na roztiahnutie a stiahnutie)
  • Lepiaci tmel
  • Dláto
  • Skrutkovač
  • Pracovný stôl
  • Kolíkovač

Ako dlho oprava stoličky potrvá?

Oprava starej stoličky vám zaberie maximálne jednu hodinu času. Záleží na type stoličky a tiež stupni jej poškodenia.

Aké budú náklady na opravu stoličky?

Lepidlo na drevo kúpite v cene od 3 € vyššie. Odporúčam zvoliť naozaj kvalitné lepidlo. Na opravu stoličky je možné zvoliť dvojzložkový lepiaci tmel.

Stolárske zvierky stoja v najlacnejších variantoch tiež približne 3 € za kus, 2 € potom vyjde nákup dláta.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button