Návody

Ako urobiť vianočné ozdoby z vizovického cesta?

vianočné ozdoby z vizovického cesta Vianočné ozdoby z vizovického cesta sú to pravé na rustikálne ladený vianočný stromček. Pečivo z vizovického cesta môžeme použiť aj ku štýlovým aranžmá. Alebo ich použite aj na adventný veniec v ľudovom duchu. Výroba ozdôb z vizovického cesta je dobrým tipom pre skrátenie dlhých adventných večerov. Zábavné tvorenie zvyčajne strhne deti aj dospelých. Ako urobiť cesto a ako postupovať pri výrobe vizovických ozdobičiek? Prinášame návod.

Čo budete potrebovať na vianočné ozdoby z vizovického cesta:

  • hladká múka
  • voda
  • ocot
  • vajíčko
  • malé ostré nožničky
  • malý ostrý nožík
  • štetec
  • plech na pečenie
  • rúra

Kde majú vianočné ozdoby z vizovického cesta korene

Vizovické pečivo nie je určené k jedlu. A podľa dochovaných dokumentov sa ani v minulosti nepredpokladalo, že by sa vizovické vianočné ozdoby jedli. Tradícia výroby ozdôb pochádza z okolia moravských Vizovic. Rozšírila sa aj do Čiech, ale všade sa ozdôbky z múčneho cesta vyrábajú pod vizovickým prívlastkom.

Pred začatím práce je dobré navštíviť nejaké špecializované webové stránky a zoznámiť sa (a primeranú formou aj deti) s históriou vizovického pečiva. Mohli by to byť napríklad oficiálne stránky mesta Vizovic.

Bez, minimálne teoretickej, prípravy sa vám dielo nepodarí – musíte vstrebať najmä vzory, bez ktorých sa nezaobídete. Osvedčilo sa stiahnuť si obrázky základných vzorov (stačia tri-štyri), vytlačiť si ich a mať ich pri práci na očiach.

Príprava cesta na vianočné ozdoby

vianočné ozdobyZákladom vizovického pečiva je špeciálne vizovické cesto. Pripravuje sa zo 300 gramov hladkej múky, šiestich lyžíc vody a troch lyžíc octu.

Predpisy ale môžu byť aj iné, pričom pomer tekutín a múky je približne rovnaký.

V niektorých receptoch nie je ocot uvedený, ale aj bez neho sa dosiahne dobrý výsledok.

Vypracovanie cesta na vianočné ozdoby

Tekutinu vlejete do múky a zapracujete ju. Cesto sa spočiatku drobí (v plátoch), ale usilovným hnetením sa suroviny spoja.

Potom pracujte oboma rukami, cesto celou váhou hneťte proti pracovnej ploche a stále prekladajte. Práca je to pomerne namáhavá, ale nemožno ju nejako odbiť, pretože na vypracovaní cesta veľmi záleží.

Asi po pol hodine je vizovické cesto homogénna a hladké. Pri kontrolnom rozrezaní cesta sa na reze mierne opalizuje a má konzistenciu napríklad ako syr eidam. Nie sú v ňom kúsky múky ani vzduchové bubliny. Cesto vložte do mikroténového vrecka a minimálne hodinu (optimálne cez noc) nechajte v chlade odpočívať.

Vykrajovanie vianočných ozdôb

Ako pracovné nástroje používajte malý špicatý ostrý nožík a malé nožnice s ostrými špičkami (napríklad zo súpravy na manikúru). Nožíkom režte prúžky cesta (zo splošteného valčeka), nožnicami strihajte okraje kvetov, hviezdičiek, nastrihávajte šupiny rybkám a podobne (podľa vzorov).

Vizovické pečivo sa zásadne nevykrajuje z plochého plátu (ako napríklad perníky alebo iné cukrovinky).

Ako na to?

Základným prvkom pre vytváranie vianočných ozdôb z vizovického cesta je tenký valček, ktorý ste vyvaľkali dlaňou na suchej hladkej podložke. Z valčeka sa krútia krúžky, splietajú vrkôčiky, stáčajú špirálky.

Ďalším prvkom je guľôčka, ktorá sa medzi prstami sploští na placku. Z nej sa modelujú a vystrihujú lístočky, kvietky.

Kúsky cesta (konce krúžkov, lístočky) sa k sebe lepia jednoduchým navlhčením cesta. Stačí len potrieť kúsok cesta navlhčeným prstom.

Zdobenie vianočných ozdôb z cesta

vizovické cestoVizovické vianočné ozdoby zdobte jedine prírodninami, najčastejšie korením: guľôčky korenia, nového korenia, zrnká rasce, klinčeky.

Nezdobte ich korálikmi, farebným sypaním, trblietkami. Pri každej ozdôbke musíte počítať so spôsobom zavesenia – pri venčekoch to je jasné, ale napríklad rybkám musíte vytvoriť očko z tenkého valčeka cesta (prepichnutá dierka by sa pri pečení spojila).

Pečenie vianočných ozdôb z cesta

Hotové vianočné ozdoby klaďte na čistý, neomastený suchý plech. Minimálne hodinu ich nechajte odležať. Potom ozdôbky opatrne (štetcom) natrite rozšľahaným vajcom.

Dajte ich do rúry a pri 50 stupňoch sušte, kým povrch ozdôb nezačne byť lesklý. Potom pridajte teplotu a pri 120 až 150 stupňoch upečte do zlatohnedej farby. Ešte teplé opatrne ostrým nožom podoberte a odlepte od plechu.

Máte hotovo

Vianočné ozdoby z vizovického cesta sa hodia na stromček “ ustrojený v ľudovom kabátiku“. Ladia s ním ďalšie rustikálne ozdôbky: pozlátené orechy a šišky, zdobené medovníčky, maličké jabĺčka, ľudové korálkové ozdoby, červené či kanafasové šnúrky.

Pod zásad dobrého vkusu a tradície nekombinujte vizovické vianočné ozdoby so žiadnymi umelohmotnými napodobeninami prírodnín, s trblietkami a elektrickými sviečkami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button