Ako urobiť vianočné ozdoby z vizovického cesta?

vianočné ozdoby z vizovického cesta Vianočné ozdoby z vizovického cesta sú to pravé na rustikálne ladený vianočný stromček. Pečivo z vizovického cesta môžeme použiť aj ku štýlovým aranžmá. Alebo ich použite aj na adventný veniec v ľudovom duchu. Výroba ozdôb z vizovického cesta je dobrým tipom pre skrátenie dlhých adventných večerov. Zábavné tvorenie zvyčajne strhne deti aj dospelých. Ako urobiť cesto a ako postupovať pri výrobe vizovických ozdobičiek? Prinášame návod.


Čo budete potrebovať na vianočné ozdoby z vizovického cesta:

  • hladká múka
  • voda
  • ocot
  • vajíčko
  • malé ostré nožničky
  • malý ostrý nožík
  • štetec
  • plech na pečenie
  • rúra

Kde majú vianočné ozdoby z vizovického cesta korene

Vizovické pečivo nie je určené k jedlu. A podľa dochovaných dokumentov sa ani v minulosti nepredpokladalo, že by sa vizovické vianočné ozdoby jedli. Tradícia výroby ozdôb pochádza z okolia moravských Vizovic. Rozšírila sa aj do Čiech, ale všade sa ozdôbky z múčneho cesta vyrábajú pod vizovickým prívlastkom.

Pred začatím práce je dobré navštíviť nejaké špecializované webové stránky a zoznámiť sa (a primeranú formou aj deti) s históriou vizovického pečiva. Mohli by to byť napríklad oficiálne stránky mesta Vizovic.

Bez, minimálne teoretickej, prípravy sa vám dielo nepodarí – musíte vstrebať najmä vzory, bez ktorých sa nezaobídete. Osvedčilo sa stiahnuť si obrázky základných vzorov (stačia tri-štyri), vytlačiť si ich a mať ich pri práci na očiach.


Príprava cesta na vianočné ozdoby

vianočné ozdobyZákladom vizovického pečiva je špeciálne vizovické cesto. Pripravuje sa zo 300 gramov hladkej múky, šiestich lyžíc vody a troch lyžíc octu.

Predpisy ale môžu byť aj iné, pričom pomer tekutín a múky je približne rovnaký. V niektorých receptoch nie je ocot uvedený, ale aj bez neho sa dosiahne dobrý výsledok.

Vypracovanie cesta na vianočné ozdoby

Tekutinu vlejete do múky a zapracujete ju. Cesto sa spočiatku drobí (v plátoch), ale usilovným hnetením sa suroviny spoja.

Potom pracujte oboma rukami, cesto celou váhou hneťte proti pracovnej ploche a stále prekladajte. Práca je to pomerne namáhavá, ale nemožno ju nejako odbiť, pretože na vypracovaní cesta veľmi záleží.

Asi po pol hodine je vizovické cesto homogénna a hladké. Pri kontrolnom rozrezaní cesta sa na reze mierne opalizuje a má konzistenciu napríklad ako syr eidam. Nie sú v ňom kúsky múky ani vzduchové bubliny. Cesto vložte do mikroténového vrecka a minimálne hodinu (optimálne cez noc) nechajte v chlade odpočívať.

Vykrajovanie vianočných ozdôb

Ako pracovné nástroje používajte malý špicatý ostrý nožík a malé nožnice s ostrými špičkami (napríklad zo súpravy na manikúru). Nožíkom režte prúžky cesta (zo splošteného valčeka), nožnicami strihajte okraje kvetov, hviezdičiek, nastrihávajte šupiny rybkám a podobne (podľa vzorov).

Vizovické pečivo sa zásadne nevykrajuje z plochého plátu (ako napríklad perníky alebo iné cukrovinky).

Ako na to?

Základným prvkom pre vytváranie vianočných ozdôb z vizovického cesta je tenký valček, ktorý ste vyvaľkali dlaňou na suchej hladkej podložke. Z valčeka sa krútia krúžky, splietajú vrkôčiky, stáčajú špirálky.

Ďalším prvkom je guľôčka, ktorá sa medzi prstami sploští na placku. Z nej sa modelujú a vystrihujú lístočky, kvietky. Kúsky cesta (konce krúžkov, lístočky) sa k sebe lepia jednoduchým navlhčením cesta. Stačí len potrieť kúsok cesta navlhčeným prstom.

Zdobenie

vizovické cestoVizovické vianočné ozdoby zdobte jedine prírodninami, najčastejšie korením: guľôčky korenia, nového korenia, zrnká rasce, klinčeky.

Nezdobte ich korálikmi, farebným sypaním, trblietkami. Pri každej ozdôbke musíte počítať so spôsobom zavesenia – pri venčekoch to je jasné, ale napríklad rybkám musíte vytvoriť očko z tenkého valčeka cesta (prepichnutá dierka by sa pri pečení spojila).

Pečenie

Hotové vianočné ozdoby klaďte na čistý, neomastený suchý plech. Minimálne hodinu ich nechajte odležať. Potom ozdôbky opatrne (štetcom) natrite rozšľahaným vajcom. Dajte do rúry a pri 50 stupňoch sušte, kým povrch ozdôb nezačne byť lesklý. Potom pridajte teplotu a pri 120 až 150 stupňoch upečte do zlatohnedej farby. Ešte teplé opatrne ostrým nožom podoberte a odlepte od plechu.

Máte hotovo

Vianočné ozdoby z vizovického cesta sa hodia na stromček “ ustrojený v ľudovom kabátiku“. Ladia s ním ďalšie rustikálne ozdôbky: pozlátené orechy a šišky, zdobené medovníčky, maličké jabĺčka, ľudové korálkové ozdoby, červené či kanafasové šnúrky. Pod zásad dobrého vkusu a tradície nekombinujte vizovické vianočné ozdoby so žiadnymi umelohmotnými napodobeninami prírodnín, s trblietkami a elektrickými sviečkami.


Mohlo by vás zaujímať

Pekný dámsky ruksak do práce

Ruksak, ideálna voľba pre aktívne ženy. Ako ho nosiť do práce?

Kým v minulosti bolo nosenie ruksakov typické skôr pre športovú a akademickú pôdu, dnes sú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.