Vzťahy

Ako udržiavať vzťah s exmanželom/manželkou?

Ako udržiavať vzťah s exmanželomPri rozvode nikto neumiera. Ľudia, ktorí ním prešli, sa teda naďalej stýkajú a môžu udržiavať kontakt. To platí aj keď exmanželom nie je táto situácia príjemná, ale žijú napríklad obaja v jednom menšom meste alebo na dedine. Tu je niekoľko základných rád ako udržiavať vzťah, ako spolu korektne vychádzať a zbytočne sa pritom nespáliť.

Vzťah s exmanželom/manželkou nepodceňujte v prípade spoločného rodičovstva

Pokiaľ z Vášho spoločného manželstva vzišli nejaké deti, o ktoré sa nejakým spôsobom spoločne staráte, vzťah s Vaším ex-manželom/kou bude hrať vo Vašom ďalšom živote dôležitú úlohu. Preto tento vzťah v žiadnom prípade nepodceňujte.

Vyhnite sa preto najmä ohováraniu a ďalším formám „hádzania špiny“ na Vášho/Vašu ex-manžela/ku pred spoločnými známymi. Aj keď máte pocit, že by si to zaslúžil/a.

Oddeľte nový vzťah od starého

Ako udržiavať neutrálny vzťah s exmanželomStriktne oddeľte manželstvo od ex-manželstva. Teraz už nie ste v spoločnom intímnom zväzku a nemôžete mať na ex-partnera/ku podobné nároky, ako v manželstve.

Nehrajte preto city a zdôraznite vecnú stránku tohto vzťahu.

Rovnako tak ex-partner/ka nemôže mať na Vás nejaké citové nároky. Uvedomte si, čo od seba navzájom potrebujete (napr. spoločná starostlivosť o dieťa, rozdeľovanie si vecí z manželstva, spoločný známi). Podľa toho svoj vzťah zariaďte.

Ako udržiavať vzťah štandardne? 

Ani v prípade bezproblémového, kamarátskeho rozvodu nie je ani pre jednu stranu dobré pokračovať v pseudo-manželstve a prílišné dôvernosti aj po rozvode. Chodiť spolu na večere, udržiavať vzťah kde sa budete vzájomne zverovať, môže rýchlo viesť k opätovnej citovej závislosti jedného na druhom.

Táto závislosť však nemusí byť opätovaná a je pre oboch ex-manželov dosť nepríjemné, keď jeden z nich stále tajne dúfa v návrat k starému usporiadaniu.

To vedie k nerovnováhe v ich po-manželskom vzťahu, zvlášť potom keď závislý exmanžel nemá stáleho partnera a druhý z rozvedeného páru áno. Udržiavať vzťah takýmto spôsobom navyše znemožňuje alebo aspoň výrazne komplikuje cestu k novému plnohodnotnému partnerskému vzťahu.

Zabudnite na staré krivdy

V prípade komplikovaného dlhého rozvodu je oddelenie manželského a po-manželského stavu snáď ešte dôležitejšie ako v prípade rozvodu bezproblémového. Ak potrebujete udržiavať vzťah kvôli deťom, je bezpodmienečne nutné zakopať vojnovú sekeru a v záujme detí sa dohovoriť.

Neustále vyťahovanie starých krívd nielen že nikomu nepomôže, ale – rovnako ako nadštandardný vzťah – komplikuje cestu k novému partnerskému vzťahu. Oboje totiž sťažuje prijatie novej po-rozvodovej životnej situácie.

Štandardizujte vzájomnú komunikáciu

V komunikácii sa držte vecných tém, ktoré sú pre Vás aktuálne dôležité. To sa týka najmä starostlivosti o deti a ich výchovy či voľby budúcej školy, alebo platenie výživného, ​​osláv sviatkov a pod.

striedavá starostlivosť o deti s exmanželomPre tento účel je vhodná nejaká forma pravidelného stretávania (napr. pri odovzdávaní detí), kde sa táto téma budete spoločne preberať.

Zanedbanie tejto komunikácie môže viesť k zbytočným konfliktom a nedorozumeniam, ktoré sa potom prenášajú aj na deti.

Stretávajte sa v neutrálnom prostredí

V prípade komplikovanejšej komunikácie s Vaším ex-manželom/kou sa spolu stretajte v neutrálnom prostredí, kedy nikto nebude mať prevahu a ktoré nebude citovo spojené s Vaším predchádzajúcim životom. To Vám môže ušetriť veľa nervov.

Vo verejnom prostredí kaviarne nie je také riziko vypuknutia hádky a vecné riešenie je tak podstatne prístupnejšie.

Dajte prednosť telefónu a mailu

Ak nepomáha ani neutrálne prostredie a vzťahy sú stále popretkávané konfliktami a hádkami, neváhajte obmedziť komunikáciu na telefón či mail. Nie je vhodné posielať si nelichotivé odkazy po deťoch.

Nenechajte sa terorizovať

V žiadnom prípade sa nenechajte manipulovať ani inak citovo vydierať. Či už sa takáto snaha deje skrz deti či pripomínaním starých dobrých časov.

Nezabúdajte, že ste rozvedení a k Vášmu ex-manželovi / ke nemáte žiadne povinnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button