Ako udržiavať vzťah s exmanželom/manželkou?
Pri rozvode nikto neumiera. Ľudia, ktorí ním prešli, sa teda naďalej stýkajú a môžu udržiavať kontakt. To platí aj keď exmanželom nie je táto situácia príjemná, ale žijú napríklad obaja v jednom menšom meste alebo na dedine. Tu je niekoľko základných rád ako udržiavať vzťah, ako spolu korektne vychádzať a zbytočne sa pritom nespáliť.
Vzťah s exmanželom/manželkou nepodceňujte v prípade spoločného rodičovstva
Pokiaľ z Vášho spoločného manželstva vzišli nejaké deti, o ktoré sa nejakým spôsobom spoločne staráte, vzťah s Vaším ex-manželom/kou bude hrať vo Vašom ďalšom živote dôležitú úlohu. Preto tento vzťah v žiadnom prípade nepodceňujte.
Vyhnite sa preto najmä ohováraniu a ďalším formám „hádzania špiny“ na Vášho/Vašu ex-manžela/ku pred spoločnými známymi. Aj keď máte pocit, že by si to zaslúžil/a.
Oddeľte nový vzťah od starého
Striktne oddeľte manželstvo od ex-manželstva. Teraz už nie ste v spoločnom intímnom zväzku a nemôžete mať na ex-partnera/ku podobné nároky, ako v manželstve.
Nehrajte preto city a zdôraznite vecnú stránku tohto vzťahu.
Rovnako tak ex-partner/ka nemôže mať na Vás nejaké citové nároky. Uvedomte si, čo od seba navzájom potrebujete (napr. spoločná starostlivosť o dieťa, rozdeľovanie si vecí z manželstva, spoločný známi). Podľa toho svoj vzťah zariaďte.
Ako udržiavať vzťah štandardne?
Ani v prípade bezproblémového, kamarátskeho rozvodu nie je ani pre jednu stranu dobré pokračovať v pseudo-manželstve a prílišné dôvernosti aj po rozvode. Chodiť spolu na večere, udržiavať vzťah kde sa budete vzájomne zverovať, môže rýchlo viesť k opätovnej citovej závislosti jedného na druhom.
Táto závislosť však nemusí byť opätovaná a je pre oboch ex-manželov dosť nepríjemné, keď jeden z nich stále tajne dúfa v návrat k starému usporiadaniu.
To vedie k nerovnováhe v ich po-manželskom vzťahu, zvlášť potom keď závislý exmanžel nemá stáleho partnera a druhý z rozvedeného páru áno. Udržiavať vzťah takýmto spôsobom navyše znemožňuje alebo aspoň výrazne komplikuje cestu k novému plnohodnotnému partnerskému vzťahu.
Zabudnite na staré krivdy
V prípade komplikovaného dlhého rozvodu je oddelenie manželského a po-manželského stavu snáď ešte dôležitejšie ako v prípade rozvodu bezproblémového. Ak potrebujete udržiavať vzťah kvôli deťom, je bezpodmienečne nutné zakopať vojnovú sekeru a v záujme detí sa dohovoriť.
Neustále vyťahovanie starých krívd nielen že nikomu nepomôže, ale – rovnako ako nadštandardný vzťah – komplikuje cestu k novému partnerskému vzťahu. Oboje totiž sťažuje prijatie novej po-rozvodovej životnej situácie.
Štandardizujte vzájomnú komunikáciu
V komunikácii sa držte vecných tém, ktoré sú pre Vás aktuálne dôležité. To sa týka najmä starostlivosti o deti a ich výchovy či voľby budúcej školy, alebo platenie výživného, osláv sviatkov a pod.
Pre tento účel je vhodná nejaká forma pravidelného stretávania (napr. pri odovzdávaní detí), kde sa táto téma budete spoločne preberať.
Zanedbanie tejto komunikácie môže viesť k zbytočným konfliktom a nedorozumeniam, ktoré sa potom prenášajú aj na deti.
Stretávajte sa v neutrálnom prostredí
V prípade komplikovanejšej komunikácie s Vaším ex-manželom/kou sa spolu stretajte v neutrálnom prostredí, kedy nikto nebude mať prevahu a ktoré nebude citovo spojené s Vaším predchádzajúcim životom. To Vám môže ušetriť veľa nervov.
Vo verejnom prostredí kaviarne nie je také riziko vypuknutia hádky a vecné riešenie je tak podstatne prístupnejšie.
Dajte prednosť telefónu a mailu
Ak nepomáha ani neutrálne prostredie a vzťahy sú stále popretkávané konfliktami a hádkami, neváhajte obmedziť komunikáciu na telefón či mail. Nie je vhodné posielať si nelichotivé odkazy po deťoch.
Nenechajte sa terorizovať
V žiadnom prípade sa nenechajte manipulovať ani inak citovo vydierať. Či už sa takáto snaha deje skrz deti či pripomínaním starých dobrých časov.
Nezabúdajte, že ste rozvedení a k Vášmu ex-manželovi / ke nemáte žiadne povinnosti.