Ako udržiavať vzťah s exmanželom/manželkou?

Ako udržiavať vzťah s exmanželomPri rozvode nikto neumiera. Ľudia, ktorí ním prešli, sa teda naďalej stýkajú a môžu udržiavať kontakt. To platí aj keď exmanželom nie je táto situácia príjemná, ale žijú napríklad obaja v jednom menšom meste alebo na dedine. Tu je niekoľko základných rád ako udržiavať vzťah, ako spolu korektne vychádzať a zbytočne sa pritom nespáliť.


Vzťah s exmanželom/manželkou nepodceňujte v prípade spoločného rodičovstva

Pokiaľ z Vášho spoločného manželstva vzišli nejaké deti, o ktoré sa nejakým spôsobom spoločne staráte, vzťah s Vaším ex-manželom/kou bude hrať vo Vašom ďalšom živote dôležitú úlohu. Preto tento vzťah v žiadnom prípade nepodceňujte.

Vyhnite sa preto najmä ohováraniu a ďalším formám „hádzania špiny“ na Vášho/Vašu ex-manžela/ku pred spoločnými známymi. Aj keď máte pocit, že by si to zaslúžil/a.

Oddeľte nový vzťah od starého

Ako udržiavať neutrálny vzťah s exmanželomStriktne oddeľte manželstvo od ex-manželstva. Teraz už nie ste v spoločnom intímnom zväzku a nemôžete mať na ex-partnera/ku podobné nároky, ako v manželstve. Nehrajte preto city a zdôraznite vecnú stránku tohto vzťahu.

Rovnako tak ex-partner/ka nemôže mať na Vás nejaké citové nároky. Uvedomte si, čo od seba navzájom potrebujete (napr. spoločná starostlivosť o dieťa, rozdeľovanie si vecí z manželstva, spoločný známi). Podľa toho svoj vzťah zariaďte.


Ako udržiavať vzťah štandardne? 

Ani v prípade bezproblémového, kamarátskeho rozvodu nie je ani pre jednu stranu dobré pokračovať v pseudo-manželstve a prílišné dôvernosti aj po rozvode. Chodiť spolu na večere, udržiavať vzťah kde sa budete vzájomne zverovať, môže rýchlo viesť k opätovnej citovej závislosti jedného na druhom. Táto závislosť však nemusí byť opätovaná a je pre oboch ex-manželov dosť nepríjemné, keď jeden z nich stále tajne dúfa v návrat k starému usporiadaniu.

To vedie k nerovnováhe v ich po-manželskom vzťahu, zvlášť potom keď závislý exmanžel nemá stáleho partnera a druhý z rozvedeného páru áno. Udržiavať vzťah takýmto spôsobom navyše znemožňuje alebo aspoň výrazne komplikuje cestu k novému plnohodnotnému partnerskému vzťahu.

Zabudnite na staré krivdy

V prípade komplikovaného dlhého rozvodu je oddelenie manželského a po-manželského stavu snáď ešte dôležitejšie ako v prípade rozvodu bezproblémového. Ak potrebujete udržiavať vzťah kvôli deťom, je bezpodmienečne nutné zakopať vojnovú sekeru a v záujme detí sa dohovoriť.

Neustále vyťahovanie starých krívd nielen že nikomu nepomôže, ale – rovnako ako nadštandardný vzťah – komplikuje cestu k novému partnerskému vzťahu. Oboje totiž sťažuje prijatie novej po-rozvodovej životnej situácie.

Štandardizujte vzájomnú komunikáciu

V komunikácii sa držte vecných tém, ktoré sú pre Vás aktuálne dôležité. To sa týka najmä starostlivosti o deti a ich výchovy či voľby budúcej školy, alebo platenie výživného, ​​osláv sviatkov a pod.

striedavá starostlivosť o deti s exmanželomPre tento účel je vhodná nejaká forma pravidelného stretávania (napr. pri odovzdávaní detí), kde sa táto téma budete spoločne preberať.

Zanedbanie tejto komunikácie môže viesť k zbytočným konfliktom a nedorozumeniam, ktoré sa potom prenášajú aj na deti.

Stretávajte sa v neutrálnom prostredí

V prípade komplikovanejšej komunikácie s Vaším ex-manželom/kou sa spolu stretajte v neutrálnom prostredí, kedy nikto nebude mať prevahu a ktoré nebude citovo spojené s Vaším predchádzajúcim životom. To Vám môže ušetriť veľa nervov.

Vo verejnom prostredí kaviarne nie je také riziko vypuknutia hádky a vecné riešenie je tak podstatne prístupnejšie.

Dajte prednosť telefónu a mailu

Ak nepomáha ani neutrálne prostredie a vzťahy sú stále popretkávané konfliktami a hádkami, neváhajte obmedziť komunikáciu na telefón či mail. Nie je vhodné posielať si nelichotivé odkazy po deťoch.

Nenechajte sa terorizovať

V žiadnom prípade sa nenechajte manipulovať ani inak citovo vydierať. Či už sa takáto snaha deje skrz deti či pripomínaním starých dobrých časov. Nezabúdajte, že ste rozvedení a k Vášmu ex-manželovi / ke nemáte žiadne povinnosti.


Mohlo by vás zaujímať

Ako vybrať vhodný darček pre muža

Ako predpokladať, ktorý darček je vhodný pre muža?

Každý sme iní, len muži sú rovnakí! Samozrejme, že za tým treba hľadať vtip a odľahčiť …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.