Ako sa obliecť na pracovný pohovor?
V momente, keď sa uchádzate o nové zamestnanie, vás pravdepodobne čaká osobný pracovný pohovor v mieste zamestnávateľa. Okrem dobrej prípravy a napísania životopisu by ste nemali zabudnúť ani na vzhľad. Práve ten môže pri osobnom stretnutí hrať veľmi významnú úlohu. Často rozhoduje o úspechu či neúspechu. Ako sa teda správne obliecť na pracovný pohovor, aby ste zapôsobili a neurobili si hanbu? Oblečenie môže výrazne prispieť k získaniu zamestnania.
Ako sa na pracovný pohovor majú obliekať ženy?
U žien sa na pracovné pohovory stále odporúčajú nohavicové kostýmy. Tu je dobré zvoliť skôr voľnejší a pohodlnejší strih nohavíc ako tesný, rozhodne nie je na mieste prílišná vyzývavosť, ale radšej decentnosť. Dôležitá je tiež farba kostýmu. Rozhodne nič nepokazíte, ak zvolíte tmavšie odtiene, ideálne čiernej, tmavo modrej, či šedej farby.
Sukňou nemôžete nič pokaziť, ani keď žiadate o prácu snov. Aj tu však platí, že sukňa nesmie byť farebne príliš vyzývavá, lepšie sú opäť tlmené farby. Veľmi záleží na strihu!
Nemala by byť príliš krátka a tesná, vhodné sú sukne voľnejšieho strihu s dĺžkou ideálne ku kolenám.
Rovnako ako u sukní, je aj u šiat dôležitá vzdušnosť, pohodlnosť a predovšetkým elegancia. Šaty voľte v súlade s vaším vekom a postavou. Ak preferujete šaty bez rukávov, doplňte ich ľahkým svetríkom, či blejzrom.
Blejzer, čiže dámske sako, by malo farebne ladiť so zvyškom outfitu. Zvoľte ho iba, ak vám naozaj pristane! Dobre padnúci blejzer pôsobí veľmi sebavedome a žensky. V opačnom prípade vášmu celkovému vzhľadu môže uškodiť.
Ako sa na pracovný pohovor majú obliekať muži?
U mužov je situácia v oblečení jednoduchšia. Stále je odporúčaný a očakávaný oblek tmavej farby. Pod neho si oblečte čisto bielu, či tmavšiu košeľu a hlavne nezabudnite na starostlivo uviazanú kravatu!
V žiadnom prípade sa neodporúča ležérne oblečenie typu šortky, a to ani v najteplejších dňoch. Nezabúdajte, že žiadate o prácu, preto nedajte zamestnávateľovi šancu, aby si urobil negatívny názor podľa vášho „plážového vkusu“.
Voľbu oblečenia a s ňou spojenú mieru elegancie vždy prispôsobte kultúre obliekania vo vašej budúcej práci.
Pravidlom je, že by ste mali byť vždy o jeden stupeň lepšie oblečený než je v danom zamestnaní bežné.
Pozrite si aj články: