Práca a vzdelanie

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor?

pracovný pohovorHľadáte už dlhšiu dobu prácu, ale zakaždým, keď počujete o pracovnom pohovore, vstávajú vám vlasy hrôzou? Bojíte sa, že sa pri pohovore totálne znemožníte? Nemajte strach, stačí dodržať niekoľko zásad a budúci mesiac možno nastúpite na vysnívané pracovné miesto! Poradíme Vám ako sa pripraviť na pracovný pohovor.

Pracovný pohovor – šťastie praje pripraveným

Nič nepodceňte! Chcete sa uchádzať o dobré miesto a tak tomu venujte trochu času a dobre sa pripravte. Môžete začať tým jednoduchším, a to je oblečenie na schôdzku. Zdá sa vám to zbytočné? Verte, že nie je.

Ak sa uchádzate o miesto sekretárky riaditeľa, určite nemôžete pristúpiť k pohovoru v otrhaných rifliach a batikovanej košeli. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na pohovor.

Vhodný odev na pracovný pohovor

Každá firma a pracovná pozícia vyžaduje iný štýl oblečenia. Na niektoré pohovory je nutné dostaviť sa v obleku, iné miesta nevyžadujú síce oblek, ale aj tak sa hodí slávnostnejšie oblečenie, než ktoré nosíme bežne napríklad na nákup.

Oblečenie má byť čisté a aj vy by ste mali pôsobiť sviežo. Mastné vlasy a špina za nechtami naozaj nie sú dobrou vizitkou! Až budete mať vyriešenú otázku oblečenia, čaká vás ďalšia úloha.

Pred každým pracovným pohovorom si preštudujte danú firmu

Zistite si čo najviac o danej firme. Nie je nič horšie, ako keď neviete, do čoho idete. Informácia určite nájdete na firemnom webe, pomôcť vám môže napríklad aj bývalý či súčasný zamestnanec.

Zaujímajte sa o históriu a štruktúru firmy, o poslanie a úspešnosť. Všetko, čo sa dozviete, vám môže počas pohovoru pomôcť. Navyše sa presvedčíte, či máte o dané miesto naozaj záujem. A ešte jedna vec! Príďte včas! Ak prídete len o pár minút neskôr, než bol stanovený čas, hneď sa vám pripisujú mínusové body.

Nadýchnuť sa a do toho

Je to tu, chystáte sa vstúpiť pred človeka či skupinku ľudí, ktorí rozhodnú o vašom prijatí alebo neprijatí. Ak čakáte na chodbe, zdravte všetkých okoloidúcich – nikdy neviete, koho vlastne môžete stretnúť.

Nežujte! Zhlboka sa nadýchnite a nasaďte prirodzený úsmev. Prvý dojem o vás veľa povie a preto sa snažte byť čo možno najprirodzenejší. Posaďte sa vzpriamene a dozadu stoličky, zabudnite na nervozitu.

Zdravé sebavedomie

ako sa pripraviť na pracovný pohovorPersonalisti majú radi uchádzačov sebavedomých a suverénnych, ale nie namyslených. Preto ak sa vás komisia opýta, aké máte prednosti, nikdy sa nepodceňujte, naopak vyzdvihnite svoje najväčšie kvality.

Počas rozhovoru sa pozerajte do očí, zmiernite svoju mimiku a gestikuláciu.

Nikdy neskáčte nikomu do reči a otázky ohľadom výhod a platu si nechajte až na koniec.

Na aké otázky sa pripraviť pred pohovorom?

Zamestnávateľa bude určite najviac zaujímať vaša osobnosť a skúsenosti. Spýta sa aj na minulé zamestnanie, prečo ste odišli, ako ste vychádzali s vedením, poprípade, čoho by ste chceli v ponúkanej pozícii dosiahnuť.

Odpovedajte pravdivo, vecne, zrozumiteľne a pokojným hlasom. Môžu ale prísť otázky ohľadom náboženstva, sexuálnej orientácie, počtu detí, či plánovanie rodiny. Tento typ diskriminačných otázok máte právo zdvorilo odmietnuť!

A je to za vami čo robiť po pohovore

Je tu záver. Personalista ukončuje pracovný pohovor a vy si môžete oddýchnuť. Spoločnosť si necháva väčšinou niekoľko dní na rozmyslenie, ktorý z uchádzačov dostane ono miesto. Poďakujte za možnosť sa pracovného pohovoru zúčastniť.

Môžete tiež spomenúť, že by pre vás bolo potešením vo firme pracovať. Zanechajte dobrý dojem aj na záver.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button