Ako sa pripraviť na pracovný pohovor?
Hľadáte už dlhšiu dobu prácu, ale zakaždým, keď počujete o pracovnom pohovore, vstávajú vám vlasy hrôzou? Bojíte sa, že sa pri pohovore totálne znemožníte? Nemajte strach, stačí dodržať niekoľko zásad a budúci mesiac možno nastúpite na vysnívané pracovné miesto! Poradíme Vám ako sa pripraviť na pracovný pohovor.
Pracovný pohovor – šťastie praje pripraveným
Nič nepodceňte! Chcete sa uchádzať o dobré miesto a tak tomu venujte trochu času a dobre sa pripravte. Môžete začať tým jednoduchším, a to je oblečenie na schôdzku. Zdá sa vám to zbytočné? Verte, že nie je.
Ak sa uchádzate o miesto sekretárky riaditeľa, určite nemôžete pristúpiť k pohovoru v otrhaných rifliach a batikovanej košeli. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na pohovor.
Vhodný odev na pracovný pohovor
Každá firma a pracovná pozícia vyžaduje iný štýl oblečenia. Na niektoré pohovory je nutné dostaviť sa v obleku, iné miesta nevyžadujú síce oblek, ale aj tak sa hodí slávnostnejšie oblečenie, než ktoré nosíme bežne napríklad na nákup.
Oblečenie má byť čisté a aj vy by ste mali pôsobiť sviežo. Mastné vlasy a špina za nechtami naozaj nie sú dobrou vizitkou! Až budete mať vyriešenú otázku oblečenia, čaká vás ďalšia úloha.
Pred každým pracovným pohovorom si preštudujte danú firmu
Zistite si čo najviac o danej firme. Nie je nič horšie, ako keď neviete, do čoho idete. Informácia určite nájdete na firemnom webe, pomôcť vám môže napríklad aj bývalý či súčasný zamestnanec.
Zaujímajte sa o históriu a štruktúru firmy, o poslanie a úspešnosť. Všetko, čo sa dozviete, vám môže počas pohovoru pomôcť. Navyše sa presvedčíte, či máte o dané miesto naozaj záujem. A ešte jedna vec! Príďte včas! Ak prídete len o pár minút neskôr, než bol stanovený čas, hneď sa vám pripisujú mínusové body.
Nadýchnuť sa a do toho
Je to tu, chystáte sa vstúpiť pred človeka či skupinku ľudí, ktorí rozhodnú o vašom prijatí alebo neprijatí. Ak čakáte na chodbe, zdravte všetkých okoloidúcich – nikdy neviete, koho vlastne môžete stretnúť.
Nežujte! Zhlboka sa nadýchnite a nasaďte prirodzený úsmev. Prvý dojem o vás veľa povie a preto sa snažte byť čo možno najprirodzenejší. Posaďte sa vzpriamene a dozadu stoličky, zabudnite na nervozitu.
Zdravé sebavedomie
Personalisti majú radi uchádzačov sebavedomých a suverénnych, ale nie namyslených. Preto ak sa vás komisia opýta, aké máte prednosti, nikdy sa nepodceňujte, naopak vyzdvihnite svoje najväčšie kvality.
Počas rozhovoru sa pozerajte do očí, zmiernite svoju mimiku a gestikuláciu.
Nikdy neskáčte nikomu do reči a otázky ohľadom výhod a platu si nechajte až na koniec.
Na aké otázky sa pripraviť pred pohovorom?
Zamestnávateľa bude určite najviac zaujímať vaša osobnosť a skúsenosti. Spýta sa aj na minulé zamestnanie, prečo ste odišli, ako ste vychádzali s vedením, poprípade, čoho by ste chceli v ponúkanej pozícii dosiahnuť.
Odpovedajte pravdivo, vecne, zrozumiteľne a pokojným hlasom. Môžu ale prísť otázky ohľadom náboženstva, sexuálnej orientácie, počtu detí, či plánovanie rodiny. Tento typ diskriminačných otázok máte právo zdvorilo odmietnuť!
A je to za vami čo robiť po pohovore
Je tu záver. Personalista ukončuje pracovný pohovor a vy si môžete oddýchnuť. Spoločnosť si necháva väčšinou niekoľko dní na rozmyslenie, ktorý z uchádzačov dostane ono miesto. Poďakujte za možnosť sa pracovného pohovoru zúčastniť.
Môžete tiež spomenúť, že by pre vás bolo potešením vo firme pracovať. Zanechajte dobrý dojem aj na záver.