Práca a vzdelanie

Ako začať s metódou GTD alebo ako mať všetko hotové?

ako začať s metodou GTDKaždý deň máme veľa úloh k riešeniu, veľa podnetov zo svojho okolia, ktoré potrebujeme spracovať. Ak pre to nemáme vhodný systém a všetko si uchovávame v hlave, môže to spôsobovať stres a permanentné zahltenie hlavy a teda neschopnosť reagovať na ďalšie podnety tak ako by sme chceli, a tak ako to očakáva naše okolie. V tomto článku popíšeme ako začať s metódou GTD (Getting Things Done) vyvinutú Davidom Allenom. Hneď od uvedenia, táto metóda zaznamenala veľký úspech, ktorý je daný najmä tým, že je veľmi jednoduchá a zrozumiteľná. Metóda GTD je vhodná pre každého. Ako začať s metódou GTD alebo ako mať všetko hotové?

Čo je na metódu GTD potrebné?

  • kniha GTD
  • chuť zmeniť staré náviky
  • vytrvalosť
  • čas

Kniha GTD

Kniha GTD od Davida AllenaV prvom rade je dobré si prečítať knižku GTD od Davida Allena, ktorá je dostupná aj v slovenčine pod názvom MAŤ VŠETKO HOTOVO.

Knižka nie je zložitá na čítanie, celý systém je veľmi jednoducho vysvetlený za použitia základného diagramu, ktorý je základom pre použitie metódy GTD.

Zároveň kniha obsahuje veľa citácií od známych súčasných a aj minulých autorov, ktoré sa zaoberajú myslením, čo je veľmi dôležité pre zmenu doterajšieho pohľadu na organizáciu úloh a myšlienok.

Ako presne postupovať pri GTD

Začnite aplikovať metódu. Môžete začať presne podľa návodu, ktorý je uvedený v knižke, kedy za použitia bežne dostupných kancelárskych pomôcok (fixky, šanóny, zložky, farebné papiere) si môžete vytvoriť fungujúci systém na organizáciu úloh.

mať všetko hotovoPapierový systém je dobrá vec, ale v dnešnej digitálnej dobe už existuje nespočetné množstvo rôznych systémov pre aplikáciu GTD, ktoré môžete mať na vašom počítači.

Tieto systémy sú veľmi dobrou pomôckou, pretože poskytujú čiastočnú automatizáciu niektorých úloh, podporujú rýchlosť zadávania a spracovávania informácii.

A koniec koncov, ak chcete niečo zmeniť, stačí to zmazať a znova napísať, sú teda prehľadnejšie než papierové systémy.

Aplikácie na To Do Listy

Systémov pre aplikáciu metódy GTD je viacero , nie je žiadny „ten najlepší“, vždy záleží na konkrétnom užívateľovi, čo mu vyhovuje najviac. Medzí známe možno zaradiť Thinking Rock (www.trgtd.com.au), Wunderlist  (www.wunderlist.com) alebo Google Keep (https://keep.google.com/).

Výhodou pri wunderliste a pri google keep je to, že všetko môžete mať pekné a jednoducho zosynchronizované so smartphonom a aj s počítačom a môžete pracovať s vašimi poznámkami na mobile aj v režime offline.

Ak už používate nejaký počítačový zápisníček, je veľmi pravdepodobné, že ho môžete užívateľský upraviť pre používanie metódy GTD, vždy ide len o zakladaný princíp, použitie hlavných diagramov metódy GTD. Môžete si tak prispôsobiť napríklad Microsoft Outlook alebo iný bežne požívanie systém.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button