Ako nájsť prácu?
Prísť o prácu nie je nič príjemné. Nezamestnanosť je pomerne vysoká a nájsť dobré zamestnanie nie je vôbec jednoduché. Navyše v dnešnej dobe sa často musíme prispôsobiť tomu, čo nám trh prináša, bez ohľadu na naše vzdelanie, či prax. Ako teda nájsť prácu?
Rozbehnite to vo veľkom!
Prestaňte premýšľať nad tým, prečo ste skončili v pôvodnom zamestnaní a začnite konať! Najprv sa zaregistrujte na úrade práce. Pravdepodobne vám prácu nezoženie, ale zabezpečí zdravotné poistenie a prípadne aj podporu v nezamestnanosti.
Skombinujte všetky možné i nemožné spôsoby, ako prácu nájsť. Hľadajte na internete, v novinách, skúste personálne agentúry alebo sa opýtajte priateľov! Aktívne sa podieľajte na hľadaní práce, sedieť na gauči a čakať, že vám niekto prinesie z ničoho nič pracovnú zmluvu, je nezmysel!
Životopis je vašou vizitkou!
Spíšte si svoj životopis. Píšte ho v 1. osobe. Musí obsahovať všetky dôležité informácie z vášho profesionálneho života. Nebojte sa do neho napísať vaše úspechy a kladné stránky.
Životopis by nemal byť príliš stručný, ale ani moc dlhý. Dajte si záležať a všetko dôkladne sformulujte a dávajte pozor, aby sa vám v texte nevyskytla nejaká hrubá chyba.
Hlavne pravdivo!
Pokiaľ do životopisu napíšete, že skvele ovládate 4 svetové jazyky, naozaj to tak musí byť. Ak totiž skvele viete anglicky a nemecky, ale rusky a francúzsky sa ešte len učíte, mohli by ste tvrdo naraziť.
Taktiež to platí o práci na počítači. Nie je nič jednoduchšie, než si vás vyskúšať priamo na pohovore. Ak nad jednoduchým zadaním pre začiatočníkov budete krútiť hlavou, koledujete si o veľký trapas. Vo svojej autobiografii preto nikdy neklamte a to ani trochu.
Práca vašich snov!
Vypracujte si zoznam firiem, pre ktoré by ste chceli pracovať a zamerajte sa na ne. Na internete zistíte väčšie množstvo informácií nielen o firme, ale aj o možnom pracovnom mieste.
Niektoré podniky ale nezverejňujú nové pracovné pozície, ale vyberajú si napríklad podľa životopisov na personálnom oddelení. Tak neváhajte a ponúknite im svoj životopis.
Opýtajte sa známych!
Obtelefonujte známych, priateľov, bývalých spolužiakov a širšiu rodinu. Niekto môže o nejakom vhodnom mieste pre vás vedieť. A možno vás odporučiť šéfovi.
Pohovor? Dajte sa do gala!
Ak to vyjde a ste pozvaní na pohovor, nejasajte predčasne. Spoločne s vami môže prísť na rozhovor s personalistom ďalších 30 ľudí, ale nehádžte flintu do žita.
Na pohovor príďte najmä včas, formálne oblečení a s úsmevom na tvári. Aj ten sa počíta.
A nezabudnite pridať pevný stisk ruky. Hovorte pokojne, zrozumiteľne a nevystupujte arogantne. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na pohovor.
Vziať to, čo sa dostane do rúk?
Je lepšie, keď žena s titulom bakalára pracuje pri kase v hypermarkete? Alebo má dotknutá čakať, až sa nájde miesto v odbore?
Aj keď bude čakať napríklad ďalšieho pol roka? Rok? Záleží na vás, ako sa rozhodnete, každopádne pracovať na nejakú dobu mimo odbor nie je žiadna hanba. A čo vy viete, možno vám nová práca rozšíri obzory a bude vás baviť!