Nezaradené

5 tipov, ako sa zbaviť trémy

ako sa zbaviť trémySnáď každý z nás to pozná. Vo chvíli, keď ide na pracovný pohovor, má skúšku v škole, prípadne nejaké iné dôležité stretnutie, prichádza na neho tréma. Niekto je vyložený trémista, čo sa potom vo výsledku veľmi prejavuje, iní z nás trému pociťujú len výnimočne a neovplyvňuje ich toľko. Dá sa ale s trémou niečo robiť, môžeme jej predísť a v prípade, že už sa predsa len objaví, dá sa aspoň zmierniť tak, aby na naše správanie a myslenie nemala vplyv? Prečítajte si článok 5 tipov, ako sa zbaviť trémy.

V článku sa dozviete:

  • Čo je tréma
  • Ako sa tréma prejavuje
  • Kedy sa tréma objavuje
  • Ako sa zbaviť trémy

Čo je to tréma?

Trému možno označiť ako stav, keď sa dostanete do situácie, že chcete dosiahnuť dobrý výkon (v práci, v škole atď.), urobiť dojem, ale bojíte sa toho, že to nedopadne podľa vášho očakávania.

Organizmus sa potom začína správať neprirodzene. Ak je tréma mierna, je väčšinou prospešná, silnejšie príznaky vás však môžu doslova ochromiť, a to ako po fyzickej, tak hlavne po psychickej stránke.

Tréma postihuje ľudí v každom veku, viac však ovplyvňuje skôr deti a mladistvých, ktorí ešte nemajú toľko skúseností a nedokážu sa s ňou vyrovnať. Práve preto je dôležité s týmto stavom bojovať už od raného veku, jednoducho povedané zoceľovať sa.

Ako sa tréma prejavuje?

chronický únavový syndrómTréma je sprevádzaná zmenami v správaní a tiež fyzickými príznakmi. Tými sú najmä zvýšené potenie, zvýšený tlkot srdca či sucho v ústach.

Pri vážnejších problémoch vám dokonca môže byť až nevoľno od žalúdka, hocikedy prichádzajú na rad aj črevné ťažkosti. Z hľadiska psychiky sa potom tréma prejavuje pocitom strachu a obáv z toho, že pri svojom výkone neuspejete.

Kedy sa tréma objavuje?

Príznaky trémy sa dostavujú v najrôznejších životných situáciách. Ako už sme uviedoli, najviac ňou trpia mladí ľudia a deti. U nich sa tréma vyskytuje pred dôležitými skúškami, kedy chcú uspieť, avšak majú strach z toho, že skúška, písomná práca či trebárs prijímacie skúšky nedopadnú podľa ich očakávania.

Tréma sa ale objavuje aj u nás dospelých. Tu sa najčastejšie jedná o situácie, keď ideme na pracovný pohovor a o dané zamestnanie máme vážny záujem.

kedy sa objavuje trémaĎalej sa tréma môže prejavovať aj pred zložitým rozhodovaním, kedy si nevieme rady, aké riešenie máme zvoliť.

U každého človeka sa tréma prejavuje inak.

Niekto pôsobí aj navonok úplne inak ako v bežných situáciách, iní z nás to na sebe nedávajú príliš poznať. Aj tak je ale dobré pre istotu vedieť, ako sa dá trémy zbaviť.

Ako sa zbaviť trémy?

1. Meditovanie

ako meditovaťAby vás tréma v zložitých situáciách príliš nerozhodila, je dobré ako prevenciu vykonávať meditačné procedúry. Dôležité je sa pred skúškou či iným výkonom, na ktorom vám záleží, snažiť uviesť do pokoja.

Trémy sa môžete zbaviť napríklad tým, že sa budete plne sústrediť len na seba. Pomáha aj pravidelné dýchanie. Zhlboka sa nadychujte a vydychujte, nesnažte sa myslieť na nič iné iba na dýchanie.

2. Psychické cvičenie

Trémy sa zbavíte jednoducho tak, že sa nenecháte príliš ovplyvniť tým, že ide o dôležitú vec. Neustále si hovorte, že o nič nejde, že keď sa vám skúška či pohovor nepodarí, tak sa svet nezrúti.

Práve toto môže byť veľmi účinným spôsobom, ako sa zbaviť trémy, prípadne jej úplne predísť.

3. Panák na upokojenie

ako správne servirovať alkoholBabská rada proti tréme znie: dajte si jedného panáka na guráž. Avšak s alkoholom to rozhodne nepreháňajte.

Inak je ale tento spôsob celkom osvedčený, kvapka alkoholu vás upokojí a budete sa môcť plne koncentrovať na svoj výkon.

4. Vyvarujte sa rizikovým situáciám

Pokiaľ je to len možné, snažte sa čo najviac obmedzovať situácie, ktoré vás do trémy uvádzajú. Je samozrejme jasné, že nie vždy je to možné.

5. Bylinky pomáhajú na nervy

Tréma súvisí s nervami. A na tie pomáhajú rôzne bylinky a čaje z nich. Pôsobia pozitívne nielen na váš organizmu, ale aj na vaše zdravie.

Skúste si napríklad urobiť čaj z valeriány lekárskej. Ten dokáže prispieť k upokojeniu nervov, navyše je veľmi chutný.

V kombinácii s ďalšími spôsobmi tak docielite toho, že vás tréma buď úplne prejde, alebo bude aspoň utlmená a nebude vás tak príliš ovplyvňovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button