Domácnosť

Ako opraviť parkety?

ako opraviť parketyParkety patria medzi veľmi využívané materiály, z ktorých sú tvorené podlahy v domácnostiach. Skvelou vlastnosťou je predovšetkým ich dlhá životnosť. Počas rokov sa však parkety predsa len opotrebujú a je nutné ich renovovať. Renováciu parkiet možno v určitých prípadoch zvládnuť aj svojpomocne. Je to rozhodne lacnejšie ako oprava, ktorá je vykonávaná odborníkmi.

Postup ako opraviť parkety

Parkety treba najskôr dôkladne vyzametať tak, aby na nich nebol prach a ďalšie nečistoty.

Po vyčistení z podlahy odstránime okraje parkiet, teda lišty a prahy. To nám umožní obrúsiť okraje podlahy.

Brúsenie parkiet

Prvé brúsenie má za cieľ predovšetkým odstrániť nerovnosti a prípadné poškodenie parkiet. Vykonáva sa brúskou so spätným chodom. Dôležitá je jemná zrnitosť brúsky tak, aby nedošlo k poškodeniu parkiet a vzniku hlbokých rýh.

Brúsku je potreba mať stále v pohybe, nesmieme sa s ňou zaseknúť na jednom mieste. Mohlo by tak dôjsť k poškodeniu povrchu.

Brúsenie je nutné opakovať dovtedy, než povrch nebude dokonale hladký a rovný. Po každom brúsení nezabudnime na vysatie podlahy tak, aby nedošlo k zaneseniu prachových častíc dovnútra parkiet.

Krajné parkety brúsime opatrnými krúživými pohybmi bez použitia väčšieho tlaku.

Lakovanie parkiet

parketyPo vybrúsení pristúpime k nalakovaniu parkiet. Lakovanie má prebiehať od tej časti miestnosti, z ktorej ide svetlo. Nanášajú sa celkom tri vrstvy akrylového laku. Po prvej vrstve laku povrch opäť prebrúsime.

Na brúsenie parkiet sa samozrejme dá využiť tiež profesionálna valcová brúska. Jej vyhotovenie je však veľmi nákladné.

Čo je potrebné k oprave parkiet

  • Pásová brúska, okrajová brúska
  • Akrylátový lak (prípadne vosk)
  • Vysávač
  • Tmel
  • Brúsne kotúče a pásy rôznej zrnitosti

Koľko to zaberie času?

Na renováciu parkiet si určite vyhraďte celý deň. Práca musí byť dôkladná, bude potrebné vykonávať niekoľkoraké brúsenie. Veľa času zaberie tiež konečné olejovanie, lakovanie či voskovanie parkiet.

Koľko bude stáť oprava parkiet?

Keď nie je k dispozícii brúska, bude potrebné ju kúpiť, prípadne si ju zapožičať, bez tohto náčinia sa pri renovácii parkiet nezaobídeme. Celková investícia do pásovej aj okrajové brúsky minimálne 70 €.

Ďalšie eurá potom budú stáť príslušné brúsne pásy a kotúče (bude ich potrebné viacero, podľa zrnitosti).

Video ako opraviť parkety:

Podobné články

1 komentár

  1. Aká bude úprava parkiet? Vosk: staromódny povrch? Lak? Olej? Drevené podlahy by nemali byť ponechané nedokončené, bez parketovej povrchovéj úpravy, môže sa jéj stav rýchlo zhoršiť kvôli intenzite priechodu a napadnutiu škodcami. Ak uvažujete o renovácii podlahy alebo parkiet sami. Tu je náš sprievodca pre domácich majstrov, ako opraviť parkety alebo podlahu z tvrdého dreva. Jednou z najlepších vecí na drevených podlahách je ich tvrdosť a odolnosť, ale aj tie najtvrdšie drevené podlahy budú ťažiť z pravidelnej údržby

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button