Domácnosť

Ako položiť obklady a dlažbu?

položiť obklady v kúpeľniPoložiť obklady a dlažbu nie je príliš veľký problém a môže to zvládnuť aj priemerne zručný domáci majster, pokiaľ bude dodržiavať odporúčaný a osvedčený postup. Či už ide o obkladanie kúpeľne alebo chodby, dnešné lepiace hmoty sú už tak jednoduché na prípravu,  že ich stačí rozmiešať s vodou v kýbli a môžete začať.

Položiť obklady vyžaduje prípravu

položenie obkladov a dlažbyNajprv by mala prísť na rad príprava podkladu. Podklad musí byť pevný, čistý, suchý, rovný a nesmie byť zaprášený.

Bezprostredne pred položením je dobré povrch mierne navlhčiť štetkou alebo postriekať.

Nerovnosti steny vyrovnajte stierkovou hmotou pomocou stierky.

Na vyrovnanie podláh existuje nivelačná hmota na podlahy. Po zaschnutí aplikujte na povrch penetračný náter

Rezanie je nutná činnosť, pokiaľ chcete položiť obklady

Okrem obkladačiek či dlažby a lepiacej hmoty sa nezaobídete bez rezačiek, keďže k zakončeniu plochy alebo k doplneniu určitého menšieho miesta budete potrebovať odrezať časť obkladačky alebo dlaždice. Pomocou rezačky narežete vrchnú stranu a cez hranu príslušný kus odlomíte

Pre rezanie guľatých otvorov používajte strihacie kliešte alebo vŕtačku s frézovacím nástavcov na otvory.

Ako položiť obklady?

pokladanie podláh a obkladovObkladačky sa dajú použiť na rôzne podklady, okrem klasického múru aj na sadrokartón, cementom-vláknité alebo aj trieskové dosky odolné voči vlhkosti.

Vlastné kladenie dlažbysvoj postup. Zmerajte si plochu miestnosti a označte jej stred. Potom položte dlaždice najprv na sucho na skúšku do kríža, aby ste videli, koľko kusov a na aký rozmer treba rezať

Lepenie obkladov

Používajte len lepidlá na obklady a dlažbu, ktoré potom po zmiešaní nanášajte na plochu zubovej stierky, aby povrch nebol jednoliaty

Dlaždicu zatlačte do lepidla ľahkým točivým pohybom, potom ju zľahka poklepkajte gumovou paličkou a zotrite prebytočne vytlačené lepidlo. Pre dodržanie rovnakých škár sa používajú takzvané krížiky. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť dlažbu.

Položiť obklady zahŕňa aj ich vyčistenie

Po zaschnutí lepidla môžete začať so škárovaním. Škáry vyčistite a pomocou gumovej stierky rozotierajte škárovaciu hmotu, ktorú ste si vopred rozmiešali na hustú kašu, po celej ploche, aby sa všetky škáry vyplnili.

Potom zotrite prebytočnú hmotu opäť gumovou stierkou a po zaschnutí škárovacej hmoty utrite povrch dlaždíc vlhkou hubkou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button