Domácnosť

12 tipov, ako rýchlo a dôkladne obkladať kúpeľňu

ako obkladať kúpeľňuObloženie kúpeľne je činnosťou, na ktorú si môžete trúfnuť vo chvíli, keď ste aspoň trochu zruční. Existuje  niekoľko pravidiel a postupov, ktoré je nutné dodržať, aby pokládka bola rýchla a precízna. 12 tipov, ako rýchlo a dôkladne obkladať kúpeľňu.

Postup ako obkladať kúpeľňu kúpeľne

1. Premyslene návrhu

Pred tým, než sa pustíte do samotnej práce, je vhodné si dôkladne premyslieť, ako chcete mať kúpeľňu obloženú.

Navrhnite si, do akej výšky obklady budete dávať, aký zvolíte typ obkladov, teda či dáte prednosť malým formátom alebo veľkoformátovým obkladom.

2. Príprava náradia

Pre obloženie kúpeľne budete potrebovať celý rad náradia a pomôcok. Ešte pred začatím práce si ich všetky pripravte na jednu hromadu tak, aby vám potom niečo nechýbalo. Výpis potrebného náčinia nájdete nižšie.

3. Pripravenie podkladu

pripravenie podkladu v kúpeľniSteny, ktoré budete v kúpeľni obkladať, dôkladne zarovnajte, nemali by tu byť žiadne povrchové nerovnosti.

Zároveň ich tiež očistite od prachu. Steny je vhodné pred pokládkou penetrovať, podklad potom bude lepšie sať.

4. Zameranie

K zameraniu použite vodováhu. Zaistíte tak, že obklady nebudú krivé.

Odporúčam tiež si jednotlivé obklady na stenu najprv načrtnúť tak, aby ste sa mohli lepšie zorientovať v tom, ako ich budete na stenu kúpeľne pokladať. Náčrty vykonávajte obyčajnou ceruzkou.

5. Načrtnutie vodiacich čiar

Vodiacou čiarou zaistíte, že obkládka bude rovnomerná. Ideálne je, ak si ju načrtneme zhruba vo výške očí.

6. Nanesenie lepidla

Ak máte všetko pripravené, môžete pristúpiť k samotnej práci. Tá začína nanesením lepidla. Použite lepidlo, ktoré je priamo určené pre obklady. Vždy ho rozmiešajte a aplikujte podľa návodu. Radšej odporúčam ho namiešavať postupne po menších dávkach, aby nezatvrdlo.

Lepidlo naneste murárskou lyžicou. Následne ho rozotrite stierkou. Naraz aplikujte iba také množstvo, aby ste k nemu stačili pritisnúť obklady do chvíle, než lepidlo zatuhne.

7. Lepenie obkladov

Obklady aplikujte po nanesení lepidla. Uchopte ich vždy tak, aby ste ich mohli pevne pritlačiť k stene. Majte na pamäti, že lepidlo musí byť rozotrené po celej vnútornej vrstve obkladov. Aby bol každý obklad rovný, použite vždy k jeho vyrovnaniu vodováhu. Ako lepiť obklady sa dočítate v tomto článku: Ako lepiť obklady?

8. Vyrovnanie obkladu

Ak sa stane, že niektorý obklad predsa len nalepíte nakrivo, netreba zúfať. Stačí ho opatrným pohybom vyrovnať. V prípade, že to pôjde ťažko, pomôžte si napríklad gumovým kladivkom.

9. Odstránenie prebytočného lepidla

Po obložení všetkých obkladov môžete zistiť, že vám lepidlo v niektorých miestach vyliezlo von. V tom prípade vezmite obyčajnú mokrú handričku a zvyšky lepidla s jej pomocou opatrne odstráňte.

Dajte si pritom pozor, aby nedošlo k poškriabaniu obkladov.

10. Vyčistenie škár

Po nalepení obkladov ešte nie je koniec. Škáry medzi nimi je potrebné vyčistiť tak, aby bolo možné aplikovať špárovaciu hmotu.

Ak sa v nich objavia zvyšky lepidla, opatrne ich odstráňte pomocou noža či iného ostrého predmetu. Opäť si ale dajte pozor na to, aby nedošlo k poškriabaniu obkladov. Prečítajte si aj článok ako dôkladne a správne vyčistiť WC.

11. Špárovanie

špárovanie kúpeľneS aplikáciou špárovacej hmoty sa neponáhľajte. Ideálne je počkať aspoň jeden deň.

Špárovaciu hmotu potom nanášajte pomocou stierky. Je potrebné ju dôkladne rozotrieť a nechať zaschnúť.

12. Dočistenie

Po zaschnutí špárovacej hmoty urobte konečné dočistenie pomocou penového hladidla, ktoré navlhčíte. Potom ešte vezmite handričku a všetky obklady vyleštite.

Okrem keramických obkladov možno využiť aj obklad prírodným kameňom.

Čo je potrebné na obkladanie kúpeľne?

 • Obklady do kúpeľne
 • Penetračný náter
 • Lepidlo
 • Špárovacia hmota
 • Stierka
 • Hladidlo
 • Rezačka na obklady
 • Vodováha
 • Murárska lyžica
 • Ceruzka

Ako dlho obkladanie kúpeľne potrvá?

Obloženie kúpeľne celkovo potrvá viac ako 24 hodín. Je totiž nutné počítať aj s vyčkaním na to, až zaschne lepidlo a bude možné aplikovať špárovaciu hmotu.

Aké budú náklady na obklad kúpeľne?

Cena obkladov sa pohybuje zhruba od 8 € / m2. Kilogramové balenie lepidla na obklady vyjde okolo 4 €. Klasickú vodováhu zaobstaráte od 4 €.

Murárske hladidlo v nerezovom prevedení stojí od 1,50 €, v rovnakej cenovej relácii zakúpite tiež stierky a murársku lyžicu. Univerzálne penetračné nátery vyjdú na 4 – 8 € v menších baleniach.

Video ako obkladať kúpeľnu:

Ukážka obloženia kúpeľne:

Podobné články

1 komentár

 1. Dobrý článok určený pre začiatočníkov, všetko v stručnosti opísané aj potrebné náradie s materiálom.
  Niektoré ceny sú v súčasnosti už o čosi vyššie ako tie v článku.
  No v článku sa nepíše o tom ako vyhotoviť vonkajšie rohy pri obkladaní. Podľa môjho názoru je súčasný trend vo vytváraní rohov bez rohových líšt. Rohy najčastejšie vyhotovujem priamo z obkladov a to zrezaním obkladu pod uhlom 45 stupňov ľudovo nazývané ako jolly , yolly alebo džolly hrany. Používam na to prípravok, ktorý uľahčuje rezanie pod uhlom a pre jeho priaznivú cenu by som ho odporučil domácim majstrom aj profesionálom. Nájdete ho napr. tu: (link odstránený red.)
  Dá sa k nemu prikúpiť aj odsávač určený k pripojeniu vysávača aby ste pri práci v interiéry nerobili zbytočný stavebný prach a mali čistejšie prostredie pri práci, ten má názov: Odsávač prachu Mechanic PIPE 45 .
  Najlepší kotúč na vytvorenie jolly hrán je podľa mňa tento: (link odstránený red.)
  Má špeciálny segment v tvare včelieho plástu, vďaka ktorému sa pri rezaní obklad nevylamuje a neskutočnú výšku segmentu až 25 mm, takže mu nerobí problém rezať aj hrubšie obklady.
  Tieto produkty používam denne a nemôžem si ich vynachváliť tak som sa chcel s vami o nich podeliť.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button