Domácnosť

Ako opraviť okenné tabule?

opraviť okenné tabule v dveráchOpravou okennej tabule sa myslí jej výmena. Opraviť okenné tabule sa nedá, jedine prasklinu prelepiť priehľadnou páskou z oboch strán, na čo sú v predaji pomerne kvalitné plastové pásky. Ich všeobecnou nevýhodou je, že na slnku a v poveternostných časoch stvrdnú a od okrajov sa odlepujú. Ďalšou možnosťou je sklo zasadiť do olova, tzv. vitráže, ale to by sme odporúčali len pre okná s historickou alebo umeleckou hodnotou. Navyše je toto práca pre odborníka. Ako opraviť okenné tabule?

Opraviť okenné tabule znamená začať s odstraňovaním tých starých

Na to aby ste mohli opraviť okenné tabule musíte začať s odstraňovaním zvyškov skla. Odstránenie rozbitého skla je nutné vykonávať opatrne, zvlášť ak ide o väčšiu tabuľu.

Niekedy je sklo „pekne“ rozbité do okrajov, takže stačí jednotlivé kusy postupne vyťahovať a odkladať rovno do odpadovej nádoby. Ak je časť tabule nepoškodená, je potrebné ju vytĺcť. Odporúčame to robiť niekde vonku, kde môžeme črepy na zemi zamiesť.

Stranu tabule, z ktorej budeme do okna klopať, pokryjeme nejakou pevnejšou handrou, črepy potom nebudú lietať. Aj tak odporúčame ochranné okuliare. Kladivkom klepeme postupne od voľných okrajov skla k rámom.

Nasleduje vyčistenie od zvyškov skla

oprava okenných rozbitých tabúľVyčistime okraj od skla, odstránime zvyšky tmelu. Niekedy to chce silu a dokonca dlátko na odsekávanie.

Odstránime aj prípadné sklenárske sponky a prípony, ktoré použil sklenár na upevnenie tabule skla. Môžeme ich, ak sú kovové, spätne použiť tiež.

Rezanie skla je náročné a chce to väčšia skúsenosť. Najľahšie je si zájsť do sklenárstva a nechať si tabuľku odrezať tam.

Ak máte niekde na pôde staré sklo, vedzte, že sklo časom stráca kryštalickú mriežku, takže čím je sklo staršie, tým sa horšie reže. Výber okna, respektíve  aj skla však necháme na vás.

Pri meraní skla do okna je potrebné si pamätať, že nemožno merať presne, pretože okno, zvlášť staršie, nemusí byť v každom roku presne pravouhlé, resp. niekde zostali zvyšky starého tmelu a pod. Takže aspoň dva milimetre na každej strane uberte. Ak je tvar zložitý, je najlepšie si namaľovať papierovú šablónu.

Rezanie skla

opravenie okennej tabule a jej lepenieAk ste pevne rozhodnutý opraviť okenné tabule a dostali ste sa už takto ďaleko, budete musieť začať s rezaním skla.

Na rezanie treba rezač skla, rovnú plochu pokrytú napríklad dekou, a rovnaké najlepšie kovové pravítko alebo aspoň oceľovú lištu. Na skle vyznačíme rohy, napríklad fixkou, môžeme aj celé strany.

Podľa kovovej lišty režeme rezačom skla, avšak netlačíme, aby sklo nepopraskalo. Na rezanie má každý svoju „fintu“, takže možno urobiť ryhu aj z druhej strany. Sklo môžeme veľmi jemne vyklepať, potom by sa už malo ľahko oddeliť, keď okraj nadvihneme a sklo v reze pridržíme.

Sklo si môžeme pripevniť kovovými sponkami alebo malými klinčekmi do rámu. Na upevnenie a utesnenie skla v ráme sa používa sklenársky tmel. Počíta sa, že 1 kg tmelu by mal byť asi na 3 až 4 metre rámu. Do ruky vezmeme kus tmelu a palcom cez ukazovák vytláčame potrebné množstvo tmelu medzi okraj skla a rám okna.

Dobré je najprv nanášať menšie množstvo a zatlačiť ho do škáry a kútov. Ďalšou vrstvou už bude podkladová vrstva. Keby sme chceli byť presní, tak výška rámu nad sklom bude aj základňou tmelu na skle, teda uhol bude 45 stupňov. Prečítajte si aj články ako umyť žalúzie a ako vybieliť záclony.

Opraviť okenné tabule znamená aj ich tmelenie

Ak máme tmel nanesený po celom okraji skla, špachtľou ho zarovnávame do šikmej roviny. Tmel, ktorý je tu navyše, opatrne odstránime. Tmel necháme schnúť asi dva týždne, ale osádzanie do okna môžeme už druhý deň. Potom tmel nalakujeme proti vysychaniu a praskaniu.

Ak sú okná kovové, je potrebné použiť iný tmel, takže si dajte pozor v obchode. Ak máme moderné okná s dvojitými sklami, používa sa namiesto tmelu tesniaca vložka. Nieje to práve najkratší postup ale iba takto sa dajú opraviť okenné tabule.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button