Návody

Ako odstrániť spáleniny a sadze na koberci?

ako odstrániť spáleniny a sadze z kobercaKoberec v domácnosti často trpí, a to nielen tým, že sa v ňom usadzujú bežné nečistoty. Doma sa vám ľahko môže stať, že na neho spadnú sadze z krbu, prípadne dokonca žeravé uhlíky. V týchto prípadoch je potrebné ihneď pristúpiť k vyčisteniu koberca, inak na koberci vzniknú nenapraviteľné škody. Ako odstrániť spáleniny a sadze na koberci?

V článku sa dozviete:

  • Prečo odstraňovať spáleniny a sadze
  • Postupy odstránenia
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo odstraňovať spáleniny a sadze z koberca?

Ako som už spomenul, žeravý uhlík a sadze, ktoré veľmi farbia, dokážu znehodnotiť koberec natoľko, že je už prakticky nepoužiteľný.

Najmä vtedy, ak ho máte umiestnený v obývacej izbe či iných priestoroch, ktoré okrem iného slúžia ako reprezentatívne miesta v okamihoch, keď k vám domov príde nejaká návšteva.

Potom vám nezostane nič iné, než položiť nový koberec. Hlavný dôvod je teda záchrana hodnoty a vzhľadu koberca.

Postupy ako vyčistiť koberec

Odstránenie sadzí z koberca

čistenie koberca od sadzíV prípade sadzí je postup pomerne jednoduchý. Postihnuté miesto najprv dôkladne povysávajte vysávačom, a to suchou cestou, ak nemáte k dispozícii stroj na čistenie mokrou cestou.

Následne na inkriminované miesto naneste trochu šampónu na koberce. Zakúpite ho v drogériách, prípadne je k dostaniu v špecializovaných obchodoch, ktoré predávajú vysávače a čistiace prostriedky.

K šampónu na koberec nalejte ešte trochu vlažnej vody a vykefujte. Potom miesto nechajte zaschnúť.

Čo je potreba na vyčistenie koberca:

  • Vysávač
  • Šampón na koberce
  • Vlažná voda

Ako odstrániť spáleniny z koberca

ako dokonale vyčistiť koberec od popolaV momente, keď sa na koberci napríklad v blízkosti krbu či v dôsledku kontaktu s ohorkom od cigarety vytvorí drobná popálenina, poškodené miesto najprv okefujte a vysajte vysávačom.

Ak nečistoty stále pretrvávajú, použite na poškodené miesto 30% peroxidu vodíka.

Ale pozor, pri jeho použití môže dôjsť k vyblednutiu koberca. Preto je dobré si najprv na kúsku koberca, ktorý vám zostal pri pokládke, vyskúšať, či nedôjde k strate farby.

Čo je potreba na čistenie koberca od spálenín?

  • Kefa
  • Vysávač
  • Peroxid vodíka 30%

Ako dlho čistenie koberca potrvá?

Pri čistení spálenín a sadzí z koberca je hlavne potrebné postupovať čo najrýchlejšie po tom, čo dôjde k nehode. Doba čistenia koberca záleží na veľkosti poškodenej plochy. Pokiaľ ide o malý kúsok, zaberie vám to maximálne 10 – 15 minút práce.

Aké budú náklady na vyčistenie koberca?

Predpokladám, že každý z vás má doma vysávač, o nákladoch na jeho obstaranie preto nemá cenu hovoriť. Potom sú v podstate náklady úplne minimálne.

V prvom rade si stačí zaobstarať šampón na koberce, ktorý vás vyjde zhruba na 2€. V druhom prípade potom peroxid vodíka. Litrová fľaša 30% roztoku stojí cca 8€.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button