AkoaPreco.com > Deti > Ako učiť deti naspamäť krátke texty?

Ako učiť deti naspamäť krátke texty?

ako učiť deti naspamäť textyVo výchove a učení malého dieťaťa nejde nič hneď. Všetko si vyžaduje trpezlivosť, čas a sebaovládanie. Ak chceme dieťa niečo naučiť, musí to byť hravé a musíte byť vytrvalý. Keď sa má naučiť nejaký text, riekanku, básničku, najlepším spôsobom je ho to učiť spontánne. To znamená, že sa napríklad riekanka často opakuje pri prezeraní knižky, alebo ju dieťa chce počuť pred spaním. Stálym opakovaním sa ju naučí naspamäť mechanicky a spontánne. Iné to je, keď sa má naučiť text cielene. Teda, chceme alebo to potrebujeme dieťa naučiť. Poradím vám ako učiť deti naspamäť krátke texty?

Učenie detí niečo naspamäť a hlavné zásady učenia


Len hravo – dieťa by nemalo poznať, že pri učení niečo musí

ako jednoducho učiť deti chápať okolitý svetMusí si umyť ruky, musí si zložiť svoje veci, musí si upratať hračky … to je v poriadku, tu by malo pokojne počúvať a s pokorou prijímať slovo musíš. Je potrebne, aby sa dieťa učilo niektorým pravidlám a normám nekompromisne (hygienické a kultúrne návyky).

Ak ide o osvojovanie učeného textu – tu slovo “musíš” nefunguje.

Dieťa by malo prejaviť vôľu a chcieť. Inak sa nesústredí, rozptyľuje sa niečím iným a vy sa budete namáhať zbytočne. Aby ste vzbudili záujem, musíte nejako zaujať, správne navodiť situáciu.


Text riekanky rozprávajte ako rozprávku

…. Keď som išla nakupovať, tak sa mi prihodilo, že som stretla kačku. Ponáhľala sa a kvákala. V ruke mala košíček a v ňom maľované vajíčka. Stretla raka a vraví mu poďme spolu, ale on išiel hore a ona dolu.

Básničku sa teraz ľahšie naučia

Kváka kačka

učenie basničky naspamäťKváka kačka, kváka, kváka,
že postretla pána raka.
A rak vraví: – Poďme spolu.
On šiel hore, ona dolu.

Tak isto môžete nejako prerozprávať aj nasledujúcu básničku, chce to trošku kreativity a rozprávačského talentu, dieťa sa potom takto prerozprávanú básničku naučí naspamäť oveľa ľahšie.

Hopká zajko


Keď sa Dunčo vyspí v búde,
vystierať sa takto bude:
natiahne sa ako bič,
chrbát prehne ako nič.

Letí vtáčik, letí, letí,
aj my za ním leťme, deti.
Mávaj, mávaj rukami,
tak sa letí s vtáčkami.

Hore-dole, hore-dole,
preletíme šíre pole,
oblietame celý svet,
vrátime sa večer späť.

Poslednú časť básničky skúste zaimprovizovať pri rozprávanie sami, alebo ju u menších detí úplne vynechajte. Deti sú veľmi šikovné a keď chcú tak väčšinou sa niečo nové naspamäť dokážu naučiť pomerne rýchlo a ľahko.

Mohlo by vás zaujímať

Ako na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka?

Máte doma bábätko a čaká vás prvé kúpanie? Mnoho čerstvých rodičov sa tohto úkonu bojí …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.