Deti

Ako si poradiť s prerezávaním prvých zúbkov?

HryzátkoU prvých zúbkov sa deti dokážu pekne potrápiť. Dieťa slintá a koľkokrát rast zúbkov sprevádza tiež nechutenstvo, teploty a hnačky. Ako svojmu dieťaťu pomôcť a toto nepríjemné obdobie preklenúť?

Čo je potrebné pri prerezávaní prvých zúbkov:

  • trpezlivosť
  • dieťa
  • kefku
  • chleba
  • jablko
  • mrkvu
  • hryzátko
  • homeopatiká
  • analgetiká

Ako spoznať prerezávanie prvých zúbkov

Prvé príznaky rastu zúbkov sú sprevádzané výrazným slintaním a tiež skutočnosťou, že dieťa do pusinky musí nasúkať všetko, čo mu práve príde do ruky.

Hryzením a trením ďasien si pomáha zbaviť sa toho nepríjemného pocitu, a zároveň napomáha predierajúcim sa zúbkom na svet. Ďasná pri tom bývajú napuchnuté.

Kedy rastú prvé zúbky

detské zubyPrvé zúbky sa zvyčajne objavia okolo šiesteho mesiaca, ale nie je nič neobvyklé, keď sa objavia už v 4. mesiaci alebo naopak až v jednom roku. Je to jednoducho individuálne.

Jasné je, že keď už sa objaví jeden, ďalší na seba nenechá dlho čakať.

Ako pomôcť utrápenému dieťaťu, aby ho bolesť a všetky ďalšie príznaky trápili, čo najmenej?

Popri ochorení

Zamedziť nechutenstvu, horúčkam, či hnačkám je asi nereálne. Rovnako ako skutočnosť, že najčastejšie zúbky rastú pri ochorení. Je to zvláštne, ale je to tak. Tento fakt pravdepodobne neovplyvníte. Pomôcť môžete inak.

Chlieb, jablko a mrkva

Dajte svojmu dieťaťu tvrdý chleba. Hryzenie prirodzene napomáha prerezávaniu zúbkov. Hryzením chleba si ďasná masírujú.

Nie je však dobré dávať chleba deťom mladším ako šesť mesiacov. Podobne by mohlo pomôcť jabĺčko alebo mrkva.

Hryzátka

Hryzátka dokážu bolesť prvých zúbkov utlmiť. Sú naplnené špeciálnym gélom, ktorý môžete dať vychladnúť, a potom dať hrýzť dieťaťu.

Niektoré hryzátka majú aj masážne výstupky. Niektoré deti ale hryzátka radi nemajú, čo potom?

Prípravky z lekárne na rast zubkov a bolesti

bolesť prvých zúbkovZapálené ďasná môžete potierať harmančekovým čajom.

Okrem neho existujú v lekárni aj špeciálne tinktúry a gély na zmiernenie bolesti. Je ich celá rada (Calgel, Mundisal. Babydent a podobne).

Efektivita gélu je individuálna, niekto chváli ten prípravok a niekto nie. Nutné vyskúšať.

Homeopatiká na zuby

Niekto homeopatiká odsudzuje a iní ich chvália. Odborníci u prerezávania prvých zúbkov odporúčajú Chamomillu a Citrogrep. Ak je s prerezávaním spojená aj horúčka, vhodná je aj Belladonna.

Analgetiká a antipyretiká

Analgetiká a antipyretiká sa dieťaťu dávajú nielen z dôvodu bolesti, ale aj v prípade sprievodnej horúčky a mrzutosti. Ide zvyčajne o sirupy alebo čapíky. Lieky majú zvyčajne ibuprofénový, či paracetamolový základ.

Na prvé zúbky treba byť pripravený!

Pri prerezaní prvých zúbkov nezabudnite, že už teraz je potrebné sa o zúbky začať starať a prvýkrát navštíviť aj detského zubára.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button