Domácnosť

Ako ľahko a úspešne odstrániť tapety zo steny?

Ako ľahko a úspešne odstrániť tapety zo stenyPresťahovali ste sa do bytu, kde sú staré tapety a neviete si s tým rady? Alebo potrebuje váš byt rekonštrukciu a premýšľate, ako si poradiť so starými tapetami? Možno ste z toho už vopred znechutení a predstava, že si musíte zohnať naparovací odstraňovač alebo použiť toxické chemikálie vás vopred odrádza. V oboch prípadoch nič príjemné. Ale ani jedno ani druhé sa konať nemusí. Zaobídete sa bez jedov a nepríjemností a ku všetkému vás to vyjde dokonca lacno. Prečítajte si návod ako ľahko a úspešne odstrániť tapety zo steny.

Čo budete potrebovať ak chcete odstrániť tapety zo steny:

  • rozprašovacia fľaša
  • voda
  • zmäkčovadlo
  • maliarsky valček
  • špachtľa
  • ocot

Rozprašovacia fľaša stačí

Ako odstrániť tapetuPripravte si rozprašovaciu fľašu, tú nájde doma každý (hocijaký čistiaci prípravok má rozprašovač) a naplňte ju z dvoch tretín teplou vodou a z jednej tretiny tekutým zmäkčovačom na bielizeň.

Prevlhčite tapetu

Postriekajte tapetu, aby bola riadne prevlhčená a nechajte pôsobiť asi 30 minút, prípadne viac aby tapeta dostatočne nasiakla prípravok.

Môžete použiť aj špongiu aby prípravok zbytočne nestekal na podlahu.

Tapetu strhnite

Potom tapetu strhnite alebo zoškrabnite. Ak by to na niektorom mieste išlo horšie, prevlhčite znovu rozprašovačom, nechajte pôsobiť a strhávajte ďalej.

Fľašu udržujte stále teplú

Medzi touto procedúrou dávajte fľašu do hrnca s horúcou vodou. Ak je voda teplá, výsledok je efektívnejší.

Maliarsky valček a octový roztok

Ďalšia verzia je naniesť na tapetu octový roztok.

Tu platí rovnaký diel bieleho octu a teplej vody, Ak vám nevyhovuje rozprašovač, rovnakú funkciu splní maliarsky valček.

Technika je rovnaká, plochu je potrebné silne prevlhčiť, aby bola mäkká a dala sa ľahko zoškrabnúť. Čím viac bude tapeta prevlhčená tým lepšie.

Tipy ako odstrániť tapety zo steny

Tapety sa opäť vrátili do módy. Dominujú im veľké a výrazné vzory, ktoré zdobia a zaujmú zároveň. Dizajnéri preferujú hlavne geometrické tvary, ale tiež výrazné kvetinové a zámocké vzory.

Odstraňovaňie tapetyPodobne ako napríklad v obkladoch aj v tapetách sú veľmi obľúbené takzvané metalické, teda kovovo lesklé povrchy.

Netapetujeme už všetky steny v byte, ale zaobchádzame s nimi ako s doplnkami.

Tapetuje sa spravidla len jedna alebo dve steny, ale vzor presahuje do priestoru.

Čo to znamená? Trebárs to, že sa časť vzoru – kvetina, niekoľko kruhov a podobne – vystrihne a polepí sa s ňou ďalšia stena, dvere, skriňa, podľa svojich predstáv.

Varovanie

Pri použití octu pracujte pri otvorenom okne. Ocot nie je jedovatý, ale môže sa vám ťažko dýchať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button