Domácnosť

Čalúnená posteľ do každej spálne. Aké sú jej výhody?

Pri kúpe novej postele by ste mali postupovať opatrnejšie ako pri iných kúskoch nábytku. Je potrebné preskúmať niekoľko aspektov, technických parametrov a funkcií, pretože dobrá posteľ je jedným z predpokladov pokojnej duše, aktívnej mysle a vitálneho tela. Čiže celkového zdravia. Veď trávime v nej značnú časť života, a to konkrétne celú jeho štvrtinu. Preto je vhodné si pred kúpou novej postele dôkladne premyslieť, aké parametre by mala spĺňať.

Ako si vybrať čalúnenú posteľ

Krásne kúsky (aj) pre náročných

Čalúnené postele sú posledné roky veľmi populárne medzi tými užívateľmi, ktorým značne záleží na estetických aspektoch.moderné a elegantné, a keďže bývajú dostupné v rôznych štýloch, dokážu vyhovieť akýmkoľvek vizuálnym preferenciám.

Dizajnéri a výrobcovia nábytku radi experimentujú s farbami, vzormi, textíliami a inými parametrami dnes už aj v našich končinách, a čalúnené postele sú pre takúto „ventiláciu kreativity“ výborným objektom.

Čalúnená posteľ do spáľne

Úspora peňazí, času aj priestoru

Síce po prečítaní predchádzajúceho odseku ste mohli nadobudnúť dojem, že čalúnené postele nemusia byť cenovo dostupné pre drvivú väčšinu, v skutočnosti sú ekonomickým riešením.

Samozrejme nie je možné ich jednoznačne zaradiť do konkrétnej úzkej cenovej hladiny, pretože konečnú hodnotu ovplyvňujú rôzne faktory (značka, kvalita materiálu, miesto výroby atď.). No je fakt, že ide o jeden kus nábytku na rozdiel od postele, ktorá sa skladá z rámu a matraca.

V tom druhom prípade je teda okrem finančnej nevýhody prítomná aj potreba väčšej časovej investície, keďže si musíte vybrať 2 samostatné, ale rovnako dôležité komponenty.

Ďalšou výhodou, sčasti tiež ekonomickou je to, že väčšina čalúnených postelí je využiteľná aj ako úložný priestor. Tým pádom ušetríte napríklad na kúpe perináka  alebo skrinky. Tým pádom, logicky, je výborným a praktickým riešením je pri zariaďovaní malej spálne.

Dávajte si ale pozor, pretože niektoré čalúnené postele sa vyrábajú bez úložného priestoru. Venujte pozornosť aj tomu, či „vstavaný perinák“ je dostatočne veľký, pretože jeho rozmery nemusia byť automaticky totožné s veľkosťou postele.

Matrace do čalúnenej postele

Pružina? Pena? Bavlna?

Je jedno, či sa rozhodnete pre čalúnenú posteľ alebo rám s matracom, v oboch prípadoch budete mať na výber penové alebo pružinové lôžka.

V prípade penových modelov vynikajúcou voľbou je studená pena v vysokou pružnosťou. Pokiaľ si musíte kupovať samostatný matrac, mal by byť hrubší ako 10 cm, inak by sa nedokázal prispôsobiť vášmu telu.

Výnimkou je detská postieľka, keďže pod menšou váhou nebude preťažený, tým pádom nestratí svoju pôvodnú funkciu.

Kvalitu pružinovej postele viete skontrolovať aj tak, že si na ňu sadnete. Mali by ste mať pocit, že sedíte na pevnom matraci bez tvrdých komponentov. Znamená to, že by ste nemali pod sebou vnímať ani pružinu, ani drevený rám. Ak je to opačne, je vysoko pravdepodobné, že pružina danej postele je vyrobená z príliš tenkej ocele.

Ak ste si nevybrali medzi pružinovým a penovým matracom, možno vás zaujmú práve prírodné matrace – futony. Futon pochádza z Japonka a ide o typ matraca, ktorý sa skladá z niekoľkých vrstiev bavlny.

Európska verzia futonov je hrubšia a často je okrem bavlny plnená iným materiálom (vlna, ľan, morská tráva, konské vlasy).

Vďaka použitiu prírodnej výplne takéto matrace zaručujú veľmi dobrú oporu chrbtice, pomáhajú udržiavať rovnomernú teplotu nášho tela počas spánku a odporúča sa aj ľuďom, ktorí trpia rôznymi alergiami. Naviac je priateľský nielen k ľuďom ale aj k životnému prostrediu.

Ako si vybrať správny rozmer postele

Správne rozmery pre väčší komfort

Posteľ by mala byť v ideálnom prípade o 10 cm dlhšia ako je vaša výška. Ak kupujete jednolôžko, berte do úvahy iba svoju vlastnú výšku. Ak hľadáte manželskú posteľ, nezabudnite na partnera. Výška však nie je všetko. Dôležitá je aj šírka, dospelý človek by mal mať pre seba plochu nie užšiu ako približne 90 cm.

Záleží aj na veku. Posteľ pre starších ľudí ja typická v tom, že je o niečo vyššia ako klasická posteľ. Uľahčuje dostať sa do postele a vstávanie. Keď už sme pri výške, tak ideálna je taká, z ktorej presne dočiahnete nohami na zem, keď na posteli sedíte.

Pohodlná mäkká čalúnená posteľ

Postele na mieru sú samozrejme tou najlepšou pomocou, na ktorú môžete pri zariaďovaní spálne naraziť.

Našťastie dnes sú na trhu aj takí predajcovia, ktorí chápu, že individuálne potreby a preferencie zákazníkov sú mimoriadne dôležité. Jedným z nich je jednoznačne aj internetový obchod Matrachello, ktorý ponúka kvalitné čalúnené postele v krásnom prevedení, a z ich ponuky nechýbajú samozrejme ani čalúnené postele na mieru. Postup je veľmi jednoduchý, cez krátky online formulár pošlete svoje predstavy a následne dostanete cenovú ponuku k vášmu vysnívanému kúsku nábytku.

Zdroj obrázkov: freepik.com

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button