Chudnutie

Pomôže Vám Cambridge diéta schudnúť?

cambridge dietaCambridge diéta bola pomenovaná podľa anglického univerzitného mesta, kde bola zostavená. V 80. rokoch minulého storočia vedci skúmali príčiny a dôsledky obezity a nadváhy a dali vzniknúť tejto revolučnej diéte, ktorú vyskúšali ľudia po celom svete. Cambridge diéta sa od ostatných zásadne líši. Nejete totiž nič iné ako instantné výrobky , ktoré obsahujú minimum kalórií a presné množstvo látok, bez ktorých by organizmus nemohol správne fungovať. Pomôže Vám schudnúť Cambridge diéta?

Ako Cambridge diéta vznikla?

V roku 1968 usporiadal britský doktor Alan Howard a jeho kolega Ian McLean-Baird prvý kongres o obezite a jej dôsledkoch.

Účastníci sa zhodli na tom, že je potrebné šíriacu obezitu zastaviť, a tak títo dvaja lekári hľadali možné riešenie. Venovali tomu roky výskumu, ktorý vyvrcholil projektom, známym dodnes pod názvom Cambridge diéta.

Dokázali vymyslieť také princípy diéty, ktoré majú kladný vplyv na zdravie a zároveň sa ľuďom podarí zbaviť nadváhy za pomerne krátku dobu.

Výskum od začiatku smerovali k vymysleniu nízkoenergetickej diéty, kedy klasické jedlo je plne nahradené instantnou stravou, ktorá dodá telu potrebné látky, dôležité pre jeho fungovanie.

Ako Cambridge diéta funguje?

horuca-polievkaJedálniček pre celý deň nie je zostavený zo zdravého jedla s vyváženým podielom živín, ale z instantných kokteilov, teplej polievky a výživnej tyčinky.

V instantných potravinách, vyrobených špeciálne pre túto diétu, je zastúpené potrebné denné množstvo vlákniny, vitamínov, bielkovín, sacharidov, tukov a stopových prvkov.

Ich energetická hodnota je veľmi nízka a ich konzumáciou ľahko dosiahnete vyššieho výdaja energie, než koľko jej prijmete. To má za následok úbytok na váhe.

Špeciálne instantné potraviny pomôžu vášmu telu účinne sa vysporiadať s tukmi a odviesť z tela zadržiavanú vodu. Je však potrebné držať túto diétu pod odborným vedením.

Namietate, že telo si pri zníženom príjme energie začne ukladať zásoby na horšie časy? Aj na to tvorcovia diéty mysleli a doviedli ju k dokonalosti. Instantné produkty majú nízke množstvo sacharidov a ich nedostatok v tele má za dôsledok, že uložené zásoby začne spaľovať a kilá miznú.

Fázy Cambridge diéty

Tvorcovia zaručujú, že za deň môžete schudnúť až 2,5 kg. Diéta je rozdelená do niekoľkých etáp a v každej zjete určité množstvo kalórií.

 • 1. etapa– dovolené je skonzumovať 600 kalórií. Váha veľmi rýchlo klesá.
 • etapa– k prvej etape je pridané ďalších 200 kalórií.
 • etapa– celkový príjem kalórií za deň sa zvýši na 1 000.
 • etapa– denný príjem kalórií činí 1 200. Stále chudnete, ale cieľom je predovšetkým stabilizovanie váhy.
 • etapa– povolené je prijať 1 500 kalórií. Táto fáza pomáha udržať získanú telesnú hmotnosť.

Instantné výrobky sú schválené špecializovanými výrobcami produktov Cambridge diét.Vyberať môžete z veľkého množstva rôznych príchutí, ale za deň smiete zjesť iba tri sušené výtvory. Na výber toho príliš nemáte, variácií a kombinácií je obmedzený počet. Vzorový jedálny lístok vyzerá nasledovne:

 • Raňajky– jedna tyčinka
 • Obed– polievka
 • Večera– koktail

Jedna porcia obsahuje v priemere 14,1 g sacharidov, 14,4 g bielkovín, 2,7 g tukov a 2,5 g vlákniny.

Energetická hodnota týchto troch denných dávok sa pohybuje medzi 400 až 550 kalóriami (cca 1 750 až 2 320 KJ), ale všeobecne odporúčaný príjem činí 5 000 KJ, preto sa zverte do rúk odborníkov, aby ste Cambridge diétu zvládli.

Lekár vám naviac určí dĺžku diéty, pričom vychádza z vašej nadváhy, metabolizmu, zdravotného stavu az rýchlosti, s akou zhadzuje kilá.

Pre koho je Cambridge diéta určená

Diéta je určená najmä pre veľmi obéznych ľudí , ktorí majú nadváhu minimálne 20kg, zdravotné neduhy spôsobené obezitou a pre tých, ktorým sa nepodarilo schudnúť pomocou iných diét.

Skúsiť ju môžu aj ľudia s menším stupňom obezity, a to tak, že niektoré z denných jedál nahradia instantnou potravinou.

velmi-vysoka-obezitaDiéta je často poslednou možnosťou, ako sa zbaviť prebytočných kíl a vyhľadávajú ju najmä tí, ktorí nechcú variť zdravé jedlá, a rýchla príprava instantných produktov im plne vyhovuje.

Pred tým, než podstúpite túto diétu, spočítajte si svoj ​​BMI (vydeľte svoju hmotnosť v kg dvojnásobnou výškou v metroch).

Nadváhou trpíte vtedy, keď BMI je medzi 25 – 30 a obezita od 30 hore. A práve pre túto váhovú kategóriu je Cambridge diéta určená.

Cambridge diéta je určená pre obéznych ľudí s BMI vyšším ako 25.

Ako dlho sa Cambridge diéta dodržiava

Veľmi obéznym ľuďom sa odporúča držať túto diétu maximálne po dobu jedného mesiaca. Možné je dobu predĺžiť, ale musí byť presne stanovené a vymedzené prestávky.

Ľudia, ktorí sa stretávajú len s pár kilogramy navyše, ju smú dodržiavať niekoľko dní až týždňov.

Aký je váhový úbytok

Ak trpíte vysokou nadváhou, môžete zhodiť 5 až 10 kg za jeden mesiac.

Aký pohyb pri Cambridge diéte

Keďže prijímate malé množstvo kalórií, odporúča sa zaradiť k diéte len ľahké cvičenie.

Pozitíva Cambridge diéty

 • Môžete očakávať rýchly a výrazný úbytok na váhe.
 • Zhodiť možno aj niekoľko desiatok kilogramov.
 • Instantné výrobky obsahujú dostatok živín a vaše telo nebude strádať.
 • Naučíte sa pravidelnému stravovanie.
 • Zmenší sa vám žalúdok.
 • Väčšia investícia do tejto diéty vás prinúti ju dodržiavať.
 • Nemusíte si strážiť príjem potravy.
 • Instantné jedlá obsahujú dostatok bielkovín, preto ani pri veľkom hmotnostnom úbytku sa neodbúravajú bielkoviny zo svalov.

Negatíva Cambridge diéty

 • Počas držania diéty sa môže dostaviť hlad a nezvládnuteľné chute na „normálne“ jedlo.
 • Keď diétu skončíte a vrátite sa k skoršiemu spôsobu stravovania, dostaví sa JOJO efekt alebo rýchle priberanie na váhe.
 • Môžu vám vypadávať vlasy.
 • Môžete trpieť únavou a pocitmi chladu.
 • Zvyšuje sa riziko tvorby žlčových kameňov.
 • Diéta vás nenaučí správnym stravovacím návykom.
 • Nemožno ju držať dlhodobo.
 • Diéta je príliš drahá.

Aké potraviny sú dovolené a aké zakázané?

Ako už bolo spomenuté, povolené sú len špeciálne instantné výrobky. Do pitného režimu zahrňte vodu, čaj a smie sa piť aj káva.

Nie je vaším cieľom schudnúť desiatky, ale len pár kilogramov? Nahraďte jedno denné jedlo instantným výrobkom a nezabudnite na zdravé zásady stravovania.

Ako je to s prechodom na klasickú stravu?

Podstúpili ste Cambridge diétu, zhodili niekoľko kíl a chcete prejsť opäť na klasickú stravu? Bojíte sa JOJO efektu ? Tvorcovia tejto diéty mysleli aj na toto.

Pomôže vám s tým odborný špecialista , ktorému ste sa zverili do starostlivosti. Pomalým a postupným zaraďovaním potravín je možné udržať si dosiahnutú váhu.

Nikdy sa nepúšťajte do Cambridge diéty sami a zverte sa do rúk lekárov. Iba pod odborným dohľadom docielite zníženie váhy a zamedzíte priberanie, až prejdete na klasickú stravu.

Ak sa pre túto diétu rozhodnete, budete sa musieť vzdať všetkých potravín, vrátane zeleniny a ovocia. Skúste však vytrvať a motivujte sa predstavou štíhlejšieho tela a pevnejšieho zdravia.

Podobné články

2 Comments

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button