Chudnutie

Osemhodinová diéta – kompletný návod

osem-hodinova-dietaPotrebujete rýchlo schudnúť do plaviek za jeden týždeň? Potom pre vás je tu nová diéta, tzv. Osemhodinová. Uchváti vás na nej skutočnosť, že s touto diétou sa podarí schudnúť každému, a to bez nutnosti obmedzovania sa v jedle. Jediným kritériom pre úspešné zhodenie prebytočných kíl je dodržanie osem hodinového režimu, počas ktorého môžete zjesť čokoľvek. Osemhodinová diéta – kompletný návod.

Ako osemhodinová diéta vznikla?

Knižný trh v Amerike ovládla nová diétne kniha s názvom „osemhodinová diéta, aneb strážte miznúce kilá namiesto toho, čo jete!“ od autorov Davida Zinczenka a Petera Moorea. Tí zastávajú názor, že za zvyšujúcim sa výskytom diabetu v Amerike stojí ponocovania a večerné hodovanie.

V knihe sa píše, že naše telá nie sú schopné spracovať všetko jedlo, ktoré zjeme večer, a tak kalórie skončia tam, kde nemajú – na bokoch a zadku.

Sympatie si získali vyhlásením, že za týždeň môžete zhodiť až osem kíl. Stačí dodržať jedno pravidlo, a to jesť iba medzi 9. a 17. hodinou, alebo medzi 11. a 19. hodinou. Keď dobu, keď jete, obmedzíte na osemhodinový režim, váš metabolizmus bude rýchlejší a zvládne spáliť viac kalórií.

Na základe týchto tvrdení bol vykonaný laboratórne pokus na myšiach.Zviera, ktoré dodržiavalo osemhodinový jedálenský cyklus striedaný s osemhodinovým pôstom, nepribrala, aj keď prijímala vysoko kalorickú stravu.

8-hodinová diéta má jedno veľmi jednoduché pravidlo: jesť iba medzi 9. a 17. hodinou, alebo medzi 11. a 19. hodinou

Vedecké výskumy tiež dokázali, že strava bohatá na kalórie sa ukladá rýchlejšie večer ako cez deň. Držte sa preto zásady jesť najneskôr dve až tri hodiny pred spaním, a to jedlo bohaté na bielkoviny.

Prečo práve 8 hodín?

V minulých dobách ľudia pracovali manuálne a spotrebovali menej potravy než ľudia v dnešnej dobe. Súčasná spoločnosť zlenivela a chýba jej dostatok pohybu.

Príjem potravy je vyšší ako jej výdaj a preto dochádza k priberaniu populácie.

Tvorcovia osemhodinovej diéty tvrdia, že ak sa budete stravovať iba osem hodín, telo bude mať dostatok času na trávenie a nebude sa v ňom hromadiť prebytočná energia, ktorá sa ukladá vo forme tuku.

Ako prebieha stravovací režim?

Osemhodinová diéta vám sľubuje, že schudnete, aj keď budete jesť kalorické jedlá. Jedinou výnimkou sú kalorické nápoje, ktoré sú pri držaní diéty zakázané.

Počas ôsmich hodín, kedy máte povolené jesť, môžete zjesť čokoľvek. Nie je to však signál k prejedaniu sa. Potom po zostávajúcich šestnásť hodín nesmiete nič zjesť a piť môžete iba nesladené nápoje.

Osemhodinovú dobu si zvolíte podľa svojho, začať môžete napríklad až v deväť hodín ráno. Záleží na vás, aký čas vám najviac vyhovuje. Nemusíte ani príliš cvičiť, postačí vám 8 minút ľahkého cvičenia denne , aby ste „prebudili“ svoj ​​metabolizmus a organizmus.

Podľa autorov je podstatné to, aby ste diétu držali najmenej tri dni v týždni, aby sa dostavili účinky.

Koľko kilogramov schudnete?

Záleží na vrodených dispozíciách, ale v priemere ľudia schudnú za prvý týždeň päť kilogramov a počas ďalšieho týždňa štyri kilogramy , a to aj napriek tomu, že sa neobmedzovali v jedle.

Ako osemhodinová diéta pôsobí na vaše telo a psychiku?

Desíte sa toho, že osemhodinový interval je pre vás príliš krátky? Obavy sú tu vhod. Rozhodli ste sa začať osemhodinovú diétu až dopoludnia, aby ste k večeru netrpeli hladom? Potom zrejme po ránu budete bez energie a podráždení.

Mozog nedostane potrebnú dávku glukózy, ktorá je jeho hlavným palivom. Myslíte si, že je preto lepšie začať diétu hneď ráno? Možno sa budete menej sústrediť, pretože zvažujete, čo ešte zjesť, aby ste popoludní a večer prečkali bez hladu.

Sporné je tiež tvrdenie, že môžete jesť čokoľvek. Pri tejto diéte nezaistíte zdravý úbytok na váhe, a ak budete jesť čokoľvek, najmä tučnú stravu, nedostanete do tela potrebné látky. Navyše mastné a vyprážané jedlá pôsobí negatívne na kardiovaskulárny systém a zvyšuje sa riziko cievnej mozgovej príhody alebo karcinogénneho ochorenia.

Dbajte preto na kvalitu prijímanej potravy a dodržujte intervaly medzi jednotlivými jedlami.

Vzorový jedálny lístok osemhodinová diéta

 • pekna-kava-a-croasantPo prebudení– voda, káva, čaj
 • Raňajky– ovsená kaša s čučoriedkami a javorovým sirupom, káva, voda, čaj
 • Olovrant– cereálna tyčinka
 • Obed– 2 plátky pizze, balíček chipsov, jablko
 • Olovrant– čokoládový muffin
 • Večera– grilovaný lososový steak, pečené zemiaky s maslom, dusená brokolica, kopček zmrzliny

Ku každému jedlu a desiate si dajte dve z ôsmich odporúčaných skupín potravín (Powerfoods) , skladajúci sa z  Fat Busters a Health Boosters .

 • Fat Busters– potraviny bohaté na bielkoviny, vlákninu a zdravé tuky (moriak, vajcia, chudé mäso, orechy, jogurty a mliečne výrobky, fazuľa, strukoviny)
 • Health Boosters– potraviny bohaté na vitamíny a minerálne látky (maliny, čučoriedky, ovocie, špenát, zelená zelenina, celozrnné pečivo, cereálie, ovsené vločky)

Dodržujte nasledujúce rady:

 • Jedlo bohaté na sacharidy (napr. prílohy) doplňte vždy o Powerfoods – napr. Chipsy (sacharidy) s fazuľovým dipom a salsou alebo cestoviny so syrom a paradajkovou omáčkou.
 • Obmedzte konzumáciu ryže, cestovín, cukru, bieleho pečiva a priemyselne stužených tukov.
 • Pite najlepšie vodu a vynechajte sladené nápoje.
 • Alkoholu si doprajte maximálne dve až tri poháre za týždeň.
 • Keď zhrešíte v jedle, nič sa nedeje.

Na čo je dobré konzumovať Powerfoods? Vaše telo dostane prísun dôležitých živín. Fat Busters budujú a udržiavajú svalovú hmotu a Health Boosters zlepšujú náladu, myslenie a pôsobia preventívne proti chorobám .

8-hodinová diéta a názor odborníkov

Tí sú zdesení zo šestnástihodinového pôstu a tvrdia, že pri tejto diéte nielenže neschudnete, ale dokonca priberiete.

Zdravé chudnutie vychádza zo zníženého príjmu energie a pravidelnej, rovnomernej stravy, ktorá je rozdelená do menších porcií.Tým má telo zabezpečený pravidelný príjem energie, takže nehladuje a nespomaľuje sa metabolizmus.

znížený príjem energieOsemhodinová diéta je toho pravým opakom a má opačné účinky. Telo vo zvyšných šestnástich hodinách hladovie a tým sa spomaľuje metabolizmus.

Po takej dobe bez jedla sa dostaví veľký hlad a človek sa vrhne na tučné a sladké potraviny, čo je jednou z príčin obezity.

Z kalorickej potravy sa do tela dostáva nadbytok energie zo sacharidov a tukov a uloží sa do tukových zásob .

Akonáhle zase začnete hladovať, telo spomalí metabolizmus, čím nevyužije tukové zásoby.Tie sa zväčšujú as nimi aj váha.

Osemhodinová diéta neznamená, že zjete všetko, na čo prídete. Aj pri tejto diéte je vhodné dodržiavať určité pravidlá, aby ste si zdravotne neublížili.

V odporúčaných potravinách nenájdete sádlo alebo knedle – aj u tejto diéty je hlavným cieľom naučiť ľudí zdravšiemu spôsobu stravovania. Navyše tvorcovia nabádajú k pohybu, čo prispieva k zníženiu váhy a naštartovaniu metabolizmu.

Ak sa pre osemhodinovú diétu rozhodnete, myslite na všetky pravidlá zdravého stravovania a ako každú diétu aj túto držte iba obmedzenú dobu.

Podobné články

1 komentár

 1. Dobrý deň dlho som mala po pôrode dvojičiek schudnúť a s touto osem hodinovou dietou som za týždeň schudla 4,5kila a stravujem sa normálne akurát nejdem sladké a skoro vôbec nesolim. Moje telo si super nato zvyklo a zbytočne sa neprejedam. Najem sa iba keď mám naozaj hlad. Super dieta bez cvičenia

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button