DomácnosťNávody

Ako zavesiť dvere?

ako zavesiť dvere, ktoré sú skladacieDvere môžeme mať v byte v niekoľkých druhoch. Klasické sú závesné na pántoch, ale sú aj skladacie, otočné a posuvné. Tie si často kupujeme do už zariadených bytov, takže sa musia väčšinou vtesnať do existujúcich stavebných otvorov, kde sú mnohokrát kovové rámy. Poradíme vám ako zavesiť dvere rôznych variant.

Ako zavesiť dvere? Záleží hlavne na ich type!

zavesenie posuvných dveríNové dvere sa väčšinou kupujú aj s návodom na ich inštaláciu, čo je väčšinou zavesenie. A práve zavesenie skladacích dverí, ak sú kúpené dvere rozmerovo prispôsobené stavebnému otvoru, je jednoduché.

Dvere majú totiž vodiacu koľaj, ktorá sa len upevní na hornú vnútornú stranu rámu. Vodiace čapy potom zasunieme do otvorov vyvŕtaných v horných rohoch nových dverí.

Jeden čap sa otáča a druhý voľne kĺže po nainštalovanej vodiacej koľaji.

Ak si kúpime tzv. harmonikové dvere, primontujeme rám dookola celých zárubní. Tu máme výhodu v tom, že tu nie je toľko dôležitá šírka zárubne, ako je to u iných druhov dverí. Nové dvere jednoducho usadíme do vodiacej koľaje.

Podľa návodu existujú i dvere, u ktorých je potrebné najprv zmontovať dvere a až potom zavesiť konzolu, takže pri tomto type dverí by ste mali vedieť ako zavesiť dvere aj sami. Konzola skryje mechanizmus hornej časti rámu. Konzolu stačí len skrátiť, teda odrezať, podľa šírky našich dverí.

Najčastejšie sa staré dvere menia za otočné. Keď ich budeme chcieť namontovať, je najväčším problémom pridržiavať dvere v ráme a súčasne skrutkovať skrutky do závesov.

Na to si musíme pomôcť niektorými „vychytávkami“ na nastavenie, čo sú potrebné drevené kliny pod dverami alebo páka, ktorou dvere zdvíhame cez drevený klátik. Pákou možno ľahko regulovať výšku dverí a tým aj správnu polohu, kedy je potrebné skrutky zaskrutkovať.

Ako zavesiť dvere, ktoré sú posuvne?

ako zavesiť posuvné dverePosuvné dvere nie sú tak ťažké ako otočné, preto je ich inštalácia jednoduchšia. Je tu ale niekoľko spôsobov zavesenia, takže aj veľká variabilita vodiacich mechanizmov.

Preto je potrebné dodržiavať návod,ktorý vám podrobne vysvetlí ako zavesiť dvere a ktorý dostanete pri kúpe dverí. Pravidlom však u týchto dverí je, že je potrebné k stene upevniť drevené laty.

Na laty sa potom prichytí vodiaca lišta, na ktorej sú dvere zavesené. To všetko platí pre posuvné dvere po stene, ak si však vyberieme dvere do stavebného puzdra, je na to potrebný pomerne zložitý stavebný zásah, ktorého opis prekračuje rámec tohto článku.

Ak máme kovové rámy, do ktorých musíme skrutkovať niektoré súčasti nových dverí, používajme samo rezné skrutky. Pri tých je ale nutné pred-vŕtať vŕtačkou otvor. Priemer otvoru zistíte podľa veľkosti samo-rezných skrutiek.

Keď už viete ako zavesiť dvere…

Uvedote si, že sa na nové dvere budete pozerať po dobu niekoľkých rokov, možno aj desiatky rokov, takže je potrebné pri všetkých prácach dodržiavať čo najväčšiu presnosť, neponáhľať sa a používať čo najkvalitnejšie materiály. A ako sa hovorí: Dvakrát meraj a raz strihaj!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button