Domácnosť

Ako zariadiť interiér v štýle obľúbeného urbanizmu – pohodlný domov s tehlovými stenami

Interiérové štýly sa v súčasnosti často medzi sebou prelínajú, no na druhej strane poznáme aj natoľko odlišné štýly, že by sme si ich vedeli sotva predstaviť v jednej domácnosti.

Pokiaľ však máte radi prvky industriálneho, súčasného a minimalistického štýlu, urbanizmus bude presne pre vás. Spája totižto na prvý pohľad úplne protichodné prvky dizajnu, a tak nie je vôbec prekvapivé vidieť znaky minimalizmu s na prvý pohľad rušivými vzormi, no stále s kusom pôvabu v mestských bytoch, ale aj v moderných bungalovoch.

Zdroj: pixabay.com

Na rozdiel od čisto industriálneho štýlu si však zachováva aj svoju “mäkkosť”, čo dodáva urbanistickým priestorom príjemný pocit pohodlia. Možno aj to je dôvodom, prečo sa stále zvyšuje počet jeho priaznivcov, a to nielen čo sa týka interiérov bytov, ale aj kaviarní či dokonca kancelárií.

Čím sa vyznačuje urbanistický štýl interiérového dizajnu?

Už z názvu možno pozorovať, že sa bude klásť dôraz na kontext mesta. Nemali by ste sa preto báť experimentovať s rozmanitými neobvyklými materiálmi, ktorých je potrebná správna kombinácia. Priestor ovládajú predovšetkým svetlé farby použité na stenách alebo kobercoch, pričom želaný kontrast docielia práve umelecké elementy.

Zdroj: publicdomainpictures.net

Experimentujte s holým priestorom

Svetlé farby použité na stenách nemusia nutne znamenať len biely alebo lososový náter farby. Pokiaľ ste sa už rozhodli pre interiér v štýle urbanizmu, perfektne poslúžia tehlové obklady. Na trhu máme v súčasnosti možnosť vybrať si z všemožných druhov, farieb alebo odtieňov, takže pokojne vynechajte ťažkú tehlovo-oranžovú farbu a zvoľte niečo jasnejšie.

Obrovskou výhodou je aj to, že dnes už nájdete aj tapety s tehlovým efektom, ktoré sú skvelou náhradou ťažkého obkladu. V tomto prípade si ale dajte pozor na samotnú textúru tapety – čím viac bude pripomínať skutočné tehly, tým lepšie!

Drsné drevené podlahy vytvoria pocit pohodlia, zatiaľ čo sa dostatok prirodzeného svetla postará o otvorený a vzdušný dojem. V prípade priestorov, v ktorých sa nachádzajú odhalené trámy, nemusíte sa báť nechať ich doslova “kričať”.

Masívny nábytok v interieri
Zdroj: pxhere.com

Nebojte sa siahnuť po masívnom nábytku

Na rozdiel od priemyselného štýlu, ktorý využíva výlučne kov či drevo, sa v urbanizme objavujú aj prírodné materiály.

Nehovoríme tu však len o jemných tenkých líniách špecifických pre minimalizmus, ale o poriadnych kusoch dreva. Urbanizmus tak perfektne docielite, keď si zaobstaráte aspoň jeden kus masívneho nábytku. V obývačke pekne vynikne najmä konferenčný stolík a v kuchyni zas jedálenský stôl, zatiaľčo do spálne sa skvele hodí posteľ z masívu.

Zdroj: Indickynabytok.sk

Hrajte sa s detailmi

Keď konečne vyriešite steny, podlahy a nábytok, vrhnúť sa môžete na detaily. Tie sú v tomto prípade naozaj dôležitým elementom, preto by ste sa s nimi mali poctivo vyhrať.

Zdroj: flickr.com

Experimentovať môžete s kúskami ocele, originálnymi umeleckými dielami alebo rôznymi textíliami, napríklad na jedálenských stoličkách v kuchyni.

Pokojne si vezmite starý vzorovaný koberec od babky alebo sa poobzerajte v bazároch po staromódnych dekoráciách. Pokiaľ všetko správne skombinujete, máte vyhraté! A nezabúdajte – menej je niekedy viac.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button