Čo je prokrastinácia a ako s ňou bojovať?
Stojí pred vami úloha, do ktorej sa vám vôbec nechce, a tak ju neustále odkladáte? Robíte to tak so všetkými nepríjemnými alebo zložitými úlohami? Tak to sa možno práve vás týka pojem prokrastinácia, ktorý je medzi ľuďmi v poslednej dobe čím ďalej viac spomínaný. Čo je to prokrastinácia? A čo sa s ňou dá robiť?
Čo znamená slovo prokrastinácia?
K nám toto slovíčko prešlo z anglického slova procrastination. Pôvod má ale v latinčine, kde ide o slovné spojenie pre-crastinus, preložené patriaci zajtrajšku. Už sám názov teda napovedá, o čo sa jedná.
Čo je prokrastinácia?
Ide o chorobné odkladanie úloh a povinností na neskoršiu dobu. Môže sa týkať každého, študentov rovnako ako pracujúcich a napríklad aj žien v domácnosti. Prokrastinátor, ako sa takému človeku hovorí, má tendenciu odkladať väčšinou psychicky náročné úlohy do tej miery, že sa dostáva do stresu z nesplnenia termínov.
Odkladaná úloha dotyčnému pôsobí úzkosť, a preto sa jej svojím spôsobom vyhýba. Lenže to vedie k ďalšiemu stresu z nesplnenia úlohy a pocitu zlyhania, ktorý má za následok ďalšie odloženie. Tým vzniká začarovaný kruh, s ktorým si ľudia už nevedia rady.
„Prokrastinácia je do určitej miery normálne psychologické správanie. Chronická prokrastinácia ale môže byť príznakom vážnej mentálnej poruchy. Takto postihnutí ľudia majú často strach vyhľadať pomoc kvôli sociálnemu správaniu ich blízkych a rozšírenému omylu, že prokrastinácia je spôsobená lenivosťou, nízkou silou vôle alebo nízkymi ambíciami. “
Naozaj to nie je len iný názov pre lenivosť?
Hoci sa môže zdať, že ide o dva rovnaké pojmy, nie je tomu tak. U lenivosti platí, že sa človek najradšej vyhýba akejkoľvek činnosti a nerobí proste nič. Ale na rozdiel od lenivosti prokrastinácia súvisí vždy s konkrétnym úlohou alebo povinnosťou, ktorú je potrebné splniť v určitom časovom horizonte.
Prokrastinátor bude často pokojne robiť veľa iných aktivít a čas získaný odložením konkrétnej úlohy tak využije efektívne. Stále mu ale ostane ona nesplnená povinnosť.
Často k odkladaniu povinností vedie aj neschopnosť odolať aktuálnym pôžitkom, ktoré sa neustále ponúkajú. To súvisí predovšetkým s prístupom na internet a sociálnymi sieťami, ktoré pri práci veľmi rozptyľujú a ukrajujú potrebný a vzýcny čas. Prokrastinátor tak namiesto plnenia úlohy neustále preklikáva napríklad na Facebook alebo si púšťa reklamy a videá, ktoré ho lákajú svojimi pútačmi.
Prečo sa o prokrastinácií teraz toľko hovorí?
Prokrastinácia nie je nič nové, v angličtine je toto slovo a jeho význam známy a používaný už dlho. U nás sa takéto prejavy ale vždy brali skôr ako ona lenivosť a prostá neschopnosť niečo urobiť poriadne.
V poslednej dobe sú tomuto javu venované ale aj mnohé vedecké štúdie.
Prokrastinátor stojí tvárou v tvár úlohám, ktoré si vytýčil a teraz na neho čakajú a ďalej má strach, že bude práca sama o sebe nepríjemná a z toho, že v nej zlyhá.
Ako s prokrastináciou bojovať?
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že máte problém, a rozhodnúť sa, že s ním chcete naozaj skoncovať. Potom je dôležité zapracovať na sile svojej vôle a tiež si urobiť vo svojich úlohách poriadok.
Na každého človeka pritom pôsobí pozitívne iný prístup, musíte si teda sami vyskúšať, čo platí práve na vás. Čo môžete a mali by ste vyskúšať:
- Napíšte si na papier povinnosti, ktoré musíte daný deň splniť. Zoraďte ich pritom podľa dôležitosti. Majte tento zoznam stále na očiach a po každom splnení úlohy si to zreteľne zaznačte. Skúste si tento zoznam spríjemniť potrebné použitím obľúbených farieb fixiek alebo veselými samolepkami, nebude potom vyzerať tak nepríjemne stroho.
- Niekomu pomôže, keď si vopred stanoví časový limit na každý jednotlivý úlohu. Vedomie toho, že ste to stihli včas splniť, vás príjemne povzbudí. A ak to nestihnete, donúti vás to nabudúce viac premýšľať nad tým, koľko času na akú činnosť skutočne potrebujete. Tým sa naučíte efektívne a racionálne si plánovať denné aktivity. Pokiaľ vás ale predstava časového tlaku naopak veľmi stresuje, radšej tento bod neskúšajte, mal by opačný efekt.
- Pokúste sa maximálne odpútať od svojho okolia. Ak ste doma, nepúšťajte si ako zvukovú kulisu televíziu či rádio a upozornite ostatných členov rodiny, že vás teraz nemajú rušiť. Aj v práci sa čo najviac sústreďte len na seba a svoju úlohu a nenechajte sa vyrušovať. A rozhodne odolajte svojmu vlastnému pokušeniu surfovať po internete, pozrieť sa, či vám nenapísali nejakú správu vaši priatelia a podobne.
- Ak máte vo zvyku mať rozrobených viac činností naraz, odnaučte sa to. Potom totiž často nebýva poriadne splnená ani jedna z úloh a navyše vám to zaberie ďaleko viac času než plné sústredenie sa na jednu vec.
- Na niekoho dobre fungujú odmeny a tresty. Môžete si napríklad sľúbiť, že za úspešne dokončený celý lístok s povinnosťami sa večer odmeníte kúskom obľúbenej čokolády. A naopak za nesplnenie úlohy budete musieť namiesto toho peniaze na ňu odložiť do pokladničky na horšie časy.
- Nezabudnite pri svojej snahe byť svedomitý tiež odpočívať. Vhodné sú krátke pauzy v rozsahu niekoľkých minút, kedy sa na chvíľku prejdete a občerstvíte, ale dajte si pozor aby sa takáto kratučká pauza nepretiahla na nejakú dlhšiu dobu, dokonca aj pár hodín. Pretože je veľmi ľahké zapnúť si facebook, alebo nejakú hru alebo začnete robiť nejakú inú činnosť a čas vám veľmi rýchlo ubehne, ani nebudete vedieť ako.
- Mnoho článkov o tom čo je to prokrastinácií a ako s ňou bojovať odporúča softvér, ktorý vie blokovať v určitý čas určité stránky. Môžete sa tak napríklad od deviatej do piatej vyhnúť Facebooku, čo by vám teoreticky malo urýchliť akúkoľvek prácu, ktorú pri počítači musíte urobiť.
Tento software ale zanedbáva základnú vlastnosť prokrastinácie a to je to, že prokrastináciu nespôsobuje prostá existencia Facebooku alebo webových hier. Vaša myseľ bude hľadať únik vždy, keď sa bojí práce, alebo je z nej frustrovaná. Musíte teda zmeniť nastavenia svojej mysle, nie svojho počítača.
Môže byť prokrastinácia aj pozitívna?
Podľa názoru niektorých vedcov a psychológov nemusí byť prokrastinácia vždy iba negatívnym javom.
Existuje určité percento ľudí, ktorým sa najlepšie pracuje pod určitým tlakom. Sú nazývaní aktívny prokrastinátori. Tí síce tiež odkladajú svoje určité povinnosti, avšak nakoniec ich splnia v danom termíne a kvalitne.
Stres má totiž na takého človeka pozitívny účinok a vyburcuje ho k efektívnemu výkonu. Takých ľudí je ale naozaj minimum, a tak je lepšie sa so svojím problémom radšej pobiť a radšej naučiť sa mu predchádzať.