Študentská izba: čo by mala ukrývať a aké farby zvoliť pre vyššiu produktivitu?
Študentská izba je študovňa, spálňa, útočisko pre vaše dospievajúce ratolesti. Občas sa mení na tanečný parket, pódium, na ktorom vystupujú tie najväčšie spevácke hviezdy, ale aj skromné domáce fitnescentrum. Zariadiť ju tak, aby spĺňala všetko, čo vaše dospievajúce dieťa potrebuje dá naozaj poriadne zabrať. Prinášame vám niekoľko tipov, s ktorými to hravo zvládnete.
Nenápadný nábytok doplňte farbami
Investujte do kvalitného sektorového nábytku v neutrálnych farbách. Zmeny, ktoré so sebou dospievanie prináša s ním zvládnete oveľa jednoduchšie a nebudú finančne také náročné.
Nábytok môžete kedykoľvek premiestniť, v prípade potreby nejakú tú komodu, či poličku dokúpiť. Farby a veselosť do prostredia vnesú tapety do študentskej izby. Do ich výberu zapojte aj svoje deti. Ochotne vám prezradia, čo sa im najviac páči.
Počítajte s tým, že vkus sa im ešte zmení a tapetu v najbližších rokoch vymeníte. Farebne ju prepojte s kobercom a posteľnou bielizňou.
Ktoré áno a ktoré nie?
Žltá je veselá, optimistická a podporuje tvorivosť a kreativitu. Fialová uvoľňuje napätie a prebúdza umeleckú tvorivosť a inšpiráciu.
Modrá patrí k najobľúbenejším farbám, je farbou harmónie a vyvoláva pocit bezpečia. Podporuje sústredenie a posilňuje trpezlivosť. Zelená upokojuje a podporuje logické myslenie. Oranžová je zdrojom energie, povzbudzuje myslenie, kreativitu a schopnosť učiť sa.
Červená je energická, ale aj agresívna a pôsobí skôr rušivo. Sivá utlmuje a podporuje lenivosť. Týmto farbám sa v študentskej izbe radšej vyhnite.
Čo keď sa do študentskej izby nezmestí?
Študentskú izbu rozdeľte na pracovnú zónu a zónu na spanie. Na ich predelenie môžete použiť aj jednotlivé časti sektorového nábytku.
Písací stôl uložte tak, aby mali deti za chrbtom stenu a videli na dvere. Znásobí to ich pocit bezpečia.
Nad stôl zaveste korkovú nástenku, aby mali deti to najdôležitejšie vždy na očiach. Keď je v študentskej izbe málo miesta, umožnite sa deťom učiť v kuchyni alebo jedálni. Na masívny jedálenský stôl sa im zmestí všetko, čo pri učení potrebujú.
Prehľadne si to na stôl uložia, nenadobudnú pocit stiesnenosti, nebude ich vyrušovať toľko vzruchov ako v detskej izbe a učenie im pôjde oveľa lepšie.
Do detskej izby dajte stôl, ktorý nezaberie toľko miesta. Notebook a stolová lampa sa naň určite zmestí.
Stolička na učenie, vak na leňošenie
Pri počítači dnes deti trávia veľa času. S tvorbou niektorých projektov sa bez neho nezaobídu.
Nezabudnite na správne sedenie a držanie tela, aby deti predišli bolesti a deformáciám chrbta. Zabezpečte im kvalitnú ergonomickú stoličku.
Opierku na ruky, polohovateľný chrbát a výšku sedu vždy nastavíte tak, aby sa deťom na nej sedelo naozaj dobre. Správne zvolená stolička bude rásť spolu s vašim dieťaťom a vydrží naozaj dlho.
Na leňošenie im do izby dajte pohodlné kreslo alebo vak na sedenie. Po náročnom dni si treba oddýchnuť a načerpať energiu do ďalšieho učenia.
Úložné boxy ako plnohodnotná súčasť študentskej izby
Izbu zbytočne neprepĺňajte. Doprajte deťom čo najviac denného svetla a voľnosti. Zbytočné bytové doplnky do študentskej izby nepatria.
Knihy a veci, ktoré súvisia so štúdiom a voľnočasovými aktivitami vášho potomka na ozdobu úplne postačia. Upratovanie nepatrí k obľúbeným študentským činnostiam.
Čím menej toho v izbe vystavíte, tým menej nedorozumení pri upratovaní vznikne. Zabezpečte im dostatok úložného priestoru, ale decentne ho skryte. Povýšte úložné boxy na bytové doplnky. Budete prekvapení, ako pekne sa budú v policiach vynímať.
Kreativitu najviac podporí kvalitný spánok
Posteľ môže byť z úplne iného súdka, ako nábytok, ktorý ste do študentskej izby vybrali. Nemusí byť vyrobená z rovnakého materiálu, ani ladená do rovnakého štýlu.
Chcete v deťoch prebudiť kreativitu. Ukážte im, že aj malá zmena ich môže od ostatných výrazne odlíšiť. Základom dobrého spánku je poriadny matrac. Deti na ňom nebudú snívať len v noci. Tak nech to stojí za to.
Foto: Dovido.sk