Nezaradené

Chcete si nechať postaviť dom podľa projektu? Zistite, prečo vzhľad nie je najpodstatnejší

ako si nechať postaviť dom podľa projektu domuVyberáte dom z katalógu? Niekedy je ťažké vyznať sa vo veľkej ponuke projekčných a architektonických kancelárií a firiem. Ale ak si už vyberáte dom z katalógu, nemali by ste sa rozhodovať iba podľa jeho vzhľadu a farby na obrázku alebo vo vizualizácii. Omietku alebo farbu strechy môžete zmeniť, ale dispozíciu domu už tak ľahko nezmeníte. Na čo by ste teda mali pri výbere myslieť, aby ste nakoniec boli so svojou voľbou spokojní?

Veľkosť a dispozícia domu sú rozhodujúce

Ešte pred samotným výberom sa zamyslite, koľko miestností skutočne potrebujete, či chcete mať kuchyňu spojenú s obývačkou a koľko úložného priestoru potrebujete. Zamyslite sa nad tým, či bude mať každý obyvateľ domu dostatok súkromia.

Ak si premyslíte všetky tieto otázky, katalóg rodinných domov sa vám bude jednoduchšie prehľadávať.

Čo sa týka dostupnosti, zamerajte sa aj na veľkosť miestností a skúste si ich reálne naznačiť, napríklad pomocou šnúrky, na nejakom veľkom priestranstve. Na obrázku sa miestnosti zdajú väčšie, než v skutočnosti sú.

Nezabudnite na úložné miesta! Niektoré katalógové domy šetria metrami štvorcovými – sú síce lacnejšie, ale následne môžete zistiť, že nemáte kam dať bicykle alebo lyže.

Nezabudnite na súkromie

Veľké okná sú síce krásne a moderné, ale pokiaľ cez ne vidia všetci okoloidúci a susedia, ako sa ráno prezliekate, tak to nemusí byť zrovna príjemné.

Zamyslite sa teda nad tým, či k vám niekto môže vidieť z ulice a kde majú okná susedia. Vďaka tomu zistíte, kde a aké okná by mal mať váš dom, aby ste dosiahli vytúžené súkromie.

Nezabudnite, že do chodby či kúpeľne, môžete napríklad umiestniť okná s mliečnym sklom – pustia do priestoru svetlo, no všetko, čo sa deje vnútri, zostane pred prípadnými zvedavcami skryté.

Alternatívou k oknu môže byť aj svetlík, ale ten je finančne náročnejší.

Veľkosť a tvar pozemku

So súkromím úzko súvisí aj správne umiestnenie domu na pozemok. Niektorí ľudia si do stredu pozemku postavia klasicky štvorcový dom, a potom sa čudujú, že majú záhradu zbytočne rozčlenenú a že je ťažko využiteľná.

Katalógy rodinných domov, ale už dávno neponúkajú len štvorhranné domy, môžete tu nájsť aj domy do L, prípadne rôzne moderné funkcionalistické obdĺžniky, dvojposchodové domy alebo jednoposchodové bungalovy. Máte z čoho vyberať, aby ste mali dom, vďaka ktorému čo najlepšie využijete váš pozemok.

Súzvuk s okolím

V neposlednom rade by ste nemali zabudnúť, aby tvar a veľkosť domu ladili s miestom, do ktorého sa sťahujete. Ulica by aj po dostavaní vášho domu mala pôsobiť kompaktne.

Dosiahnete toho aj voľbou farieb a materiálov. V neposlednom rade je dôležité aj oplotenie domu a voľba zelene viditeľnej z ulice.

Montovaný betónový plot je síce rýchlym a relatívne lacným riešením, ktoré vás ochráni pred zrakmi susedov, ale pri pohľade z ulice bude pôsobiť rušivo, smutne a na niekoho môže pôsobiť trochu ako väzenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button