Ako liečiť

Babské rady na zaľahnuté uši

babské rady na zaľahnuté ušiV jednom z minulých článkov ste sa mohli dozvedieť, aké sú príčiny zaľahnutých uší a ako sa dá tento pomerne častý jav liečiť, a to laicky aj odborne. Na zaľahnuté uši však poznali recepty už naše babičky. Aké sú tie najviac osvedčené babské rady na zaľahnuté uši?

Obsah článku:

  • Zívanie
  • Upchatie nosa
  • Žuvanie
  • Obklad z harmančeka

Zívanie na zaľahnuté uši

prevencia proti zaľahnutiu v uchuAk vás zaľahnutie ucha postihne náhle napríklad v dôsledku rýchlej zmeny tlaku (pri jazde autobusom a pod.), je najrýchlejším a spravidla aj najúčinnejším riešením obyčajné zívnutie. Tlak v uchu by sa ním mal vyrovnať a vy by ste tak mali po chvíľke počuť opäť úplne normálne.

Pokiaľ jedno zívnutie nestačí, niekoľkokrát ho zopakujte.

Upchatie nosa

Ďalšia osvedčená babská rada, ktorá funguje na rovnakom princípe ako zívnutie, je upchatie si nosa.

V okamihu, keď cítite tlak v ušiach a v dôsledku toho horšie počujete, zapchajte si na pár sekúnd nosové dierky a zároveň sa nimi akoby snažte vyfukovať. Vznikne tak tlak, ktorý by mal vyrovnať tlak v ušiach.

Žuvanie

ako sa pripraviť na let lietadlomNa vyrovnanie tlaku v ušiach prispieva tiež obyčajné žuvanie žuvačky, prípadne cmúľanie cukríkov a pod. slúži zároveň aj ako prevencia proti zvýšenému tlaku v ušiach.

Pokiaľ trpíte na zaľahnuté uši pri jazdách dopravnými prostriedkami alebo v lietadle, je dobré po ceste žuť či maškrtiť cukríky.

Obklad z harmančeka

Pri dlhotrvajúcom zaľahnutí uší, kedy už nepomáhajú vyššie uvedené metódy, je na čase vyskúšať niečo iné.

Jednou z babských rád je napríklad použitie obkladu z harmančeka, ktorý predtým povaríte v mlieku.

Do „vývaru“ namočíte čistú vreckovku a položíte ju na zaľahnuté ucho po dobu niekoľkých desiatok minút, než vychladne.

kedy isť so zaľahnutým uchom k lekároviAk vám ani jedna z týchto metód nepomáha, prípadne vás zaľahnuté ucho trápi intenzívne a dlhší čas, nezostáva nič iné, než sa vydať k lekárovi špecialistovi.

Problém totiž môže byť podstatne závažnejší, môže byť spojený napríklad so zápalom stredného ucha.

K doktorovi však nie je potrebné chodiť zakaždým, keď sa vám v uchu trochu zmení tlak a pociťujete že máte zaľahnuté uši, stačí vyskúšať vyššie uvedené babské rady a pravdepodobne sa vám počas krátkej doby uľaví.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button