Financie

3 rady, ako investovať do zlata

ako investovať do zlataMáte voľné finančné prostriedky a neviete čo s nimi urobiť, aby nestratili svoju hodnotu? Skúste časť z nich investovať do zlata. Medzi ľuďmi síce kolujú rôzne mýty o investíciách do zlata, ale toto investovanie prináša aj isté výhody. Možno vám vo vašom rozhodovaní pomôžu nasledujúce rady o tom, ako do zlata investovať. 3 rady, ako investovať do zlata.

Investičné zlato

Najprv sa poďme pozrieť na to, čo investičné zlato je. Investičné zlato sú zlaté odliatky (tehly) a mince. Jeho výhodou je, že je oslobodené od DPH. Šperky, brilianty alebo medaily nie sú investičným zlatom, preto sa na ne DPH vzťahuje.

Investičné zlato nesľubuje vysoké zisky, ale predovšetkým možnosť ako uchovať hodnotu peňazí.

Cena investičného zlata je závislá na výkyvoch na burze. Ide predovšetkým o dlhodobú investíciu, kedy sú vaše peniaze chránené pred infláciou.

Aké sú možnosti investovania do zlata

fyzické zlatoKeď chcete investovať do zlata, máte niekoľko možností ako to urobiť. Buď kúpite fyzické zlato alebo môžete kúpiť tzv. zlatý certifikát, čo je cenný papier krytý zlatom, alebo môžete napríklad sporiť v zlate.

V posledných dvoch prípadoch zlatom za vás disponuje niekto iný.

A na čo si dať pozor, keď chcete do zlata investovať?

1. Koľko peňazí do zlata investovať?

Do zlata investujte len tie peniaze, ktoré nepotrebujete a nie ste na nich závislí. Odporúča sa investovať 5-15% voľného kapitálu, nie viac.

2. Dajte prednosť fyzickému zlatu

Kupujte radšej fyzické zlato, ktoré uschovajte v trezore (najlepšie v banke). Je to istejšie než zlatom kryté „papiere“. K zlatu by ste mali dostať certifikát o kvalite a pôvode zlata. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť zlato.

3. Kde zlato kupovať?

Nakupujte u preverených obchodníkov s cennými kovmi. Dajte si pozor na obchodníkov, ktorí sľubujú vysoké zhodnotenie zlata a všímajte si tiež výšky poplatkov za sprostredkovanie predaja.

Teraz viete, aké sú výhody investovania do zlata a na čo si dať pozor a je len na vás, ako so svojimi peniazmi naložíte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button