Ako na ošetrenie dreva na podlahe v interiéri či na plote v exteriéri?
Drevo je populárny stavebný materiál, ktorý sa frekventovane využíva ako v interiéroch, tak v exteriéroch. Má atraktívny vzhľad, výborné vlastnosti a dlhú životnosť. Tá je však podmienená aj starostlivosťou, najmä tou prvotnou. Ako teda správne ošetriť drevo použité napríklad na realizáciu interiérovej podlahy alebo na drevený plot v záhrade?
Každé drevo s pôvodom u nás musí byť ošetrené, čím sa zakonzervuje, získa odolnosť voči škodcom a životnosť často v ráde desiatok rokov.
Výnimkou je akurát drevo červeného smreka, ktoré si z dôvodu schopnosti samokonzervácie polymerizáciou jeho živíc nevyžaduje ošetrenie, ak je použité v interiérových priestoroch. Inak platí, že ošetrené drevo vydrží v bezchybnom stave oveľa dlhšie ako to, ktoré sa ponechalo v prirodzenej forme.
Postup pri ošetrení drevenej podlahy
Ak ste sa rozhodli použiť na realizáciu interiérovej podlahy tradičnú drevenú palubovku, potom nezabúdajte na jej poctivé povrchové opracovanie. Dlážkovica si ho totiž vyžaduje. Jednak z dôvodu jej hladkého povrchu, tak z dôvodu získania jednotnej kresby dreva a samozrejme, aj odolnosti a životnosti.
Po položení dlážkovice na zem je potrebné zatmelenie špár a následné prebrúsenie. Na tento úkon odporúčame využiť profesionálnu techniku a brúsne kotúče s hrubšími zrnami. Po takomto prvotnom prebrúsení sa musí dôkladne odstrániť prach a následne sa môže začať samotné ošetrenie. A to základným lakom na drevo, ktorý aplikujeme v jednom nátere.
Po jeho vyschnutí sa drevená podlaha musí opätovne prebrúsiť, tentokrát už ale papierom s veľmi jemným zrnom. Opäť sa odstráni všetok prach a nanášajú sa 2 až 3 vrstvy krycieho laku.
Tento lak môže byť nahradený aj voskom, čím podlaha nadobudne lesklejší vzhľad. Prípadne špeciálnym olejom na drevo, ktorý zachová drevu prirodzenejší vizuál.
Drevo v exteriéri, napríklad plotové dosky, musí zvládať náročnejšie podmienky
Pri použití dreva v exteriéri musíme byť k ošetreniu dreva prísnejší, pretože je vystavované náročnejším podmienkam. Vlhkosť, UV žiarenie, výkyvy teplôt. To všetko musí drevo zniesť bez toho, aby sa to odzrkadlilo na jeho vzhľade či kvalite. Ak ste sa preto rozhodli využiť drevené plotové dosky na výstavbu vášho plota, ich ošetrenie neberte na ľahkú váhu.
Ako prvé vám odporúčame použiť prostriedok, ktorý sa nazýva napúšťadlo na drevo. Pozor ale na to, aby bolo bezfarebné. Napúšťadlo má schopnosť odstrániť zárodky parazitov a výrazne znížiť riziko napadnutia dreva parazitmi.
Plotové dosky je vhodné ošetriť napúšťadlom ešte pred ich montážou na konštrukciu plotu. Ak sú latky už na svojom mieste, prichádzame k ďalšiemu kroku ošetrenia, a to k náteru.
Opäť môžete využiť farbu, lak, olej či vosk, v prípade farieb a lakov máte na výber aj množstvo farebných odtieňov. Na záver je vhodné spomenúť, že nátery je vhodné opakovať. Nemusí to byť každú sezónu, ale približne každý druhý až tretí rok. Ak bola použitá farba na drevo, vhodné je pri opätovnom nátere plotové latky jemne prebrúsiť.
Uvedené tipy na ošetrenie dreva v interiéri a exteriéri nám pomohol vypracovať predajca drevených obkladových materiálov, ktorého môžete navštíviť na stránke http://obkladtatransky.sk.