Domácnosť

Ako opraviť spoje stoličiek?

opraviť spoje stoličiek svojpomocnePokaziť sa vám môže ako stará stolička, tak prekvapivo aj nová stolička. Osvedčeným spôsobom opravenia spojov stoličky je stále lepenie bez použitia klinčekov alebo skrutiek. Staré techniky s použitím kostného gleja sú aj dnes najpoužívanejšou a najlepšou metódou ako opraviť spoje stoličiek

Čo budeme potrebovať, keď chceme opraviť spoje stoličiek?

  • Brúsny papier, prípadne dláto a pilník
  • Kladivko
  • Injekčnú striekačku pre prípad malej opravy, resp. opravy spoja s minimálnou vôľou
  • Stolárske zvierky, prípadne pevný povraz
  • Handričku a mäkkú podložku pod kladivo

Ako opraviť spoje stoličiek?

Pre opravenie stoličky platí jedna stará dobrá zásada. Nikdy nesmiete podľahnúť pokušeniu poistiť glejený spoj skrutkou alebo klinčekmi.

oprava spojov stoličiek v domácnostiLepené spoje majú totiž určitú pevnosť a pružnosť. Kovový prvok by vniesol do spoja úplne odlišnú fyziku a neskôr by pri namáhaní stoličky a spoja bola potrebná ďalšia a ešte radikálnejšie oprava.

Ak to je možné, je lepšie rozglejený spoj rozobrať.

Niekedy je to však zbytočné a nežiaduce, pretože by sme museli kvôli jednému spoju rozoberať aj ďalšie spoje, ktoré doteraz pevne držali.

opravenie spojov stoličiek lepidlomAk je spoj rozglejený len trošku, stačí do vzniknutej medzery dať lepidlo alebo glej injekčnou striekačkou, spoj zavrieť a zafixovať buď stolárskou svorkou alebo povrazom.

V prípade závady väčšieho rozsahu, je lepšie stoličku rozobrať na jednotlivé diely. Treba si ale dávať pozor na skladanie dielov, aby sme ich opäť usadzovali na ich pôvodné miesto tak, aby správne sedeli.

Opraviť spoje stoličiek vyžaduje nanesenie nového lepidla

Tak ako to je aj pri oprave iného poškodené nábytku, tak aj pri stoličkách musíte z miesta určeného na glejenie odstrániť starý glej alebo lepidlo pomocou dláta, pilníka alebo brúsneho papiera, aby nič nebránilo kvalitnému spojeniu. Nesmie sa však ubrať na sile dreva.

V dnešnej dobe je tradičný glej nahradzovaný kvalitnými disperznými alebo expanznými lepidlami.

Prebytočné vytečené lepidlo po spojení každého dielu ihneď utrite do sucha, pretože by sa po jeho stvrdnutí odstraňovalo veľmi zložito. Nezabudnite nakoniec nábytok vyčistiť od zvyškov nečistôt.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button