Domácnosť

6 tipov, ako spriechodniť upchatý odpad

ako vyčistiť upchatý odpadUpchatý odpad v umývadle, vani, dreze alebo záchode je problémom, s ktorým sa čas od času stretne každý z vás. Ak voda zle odteká, je potrebné vykonať vyčistenie odpadu. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k situácii, keď sa odpad upchá úplne a náklady na jeho vyčistenie potom budú oveľa vyššie. Zároveň by hrozilo aj „vyliatie“ vody vo chvíli, keď by napríklad pretiekla z umývadla. Odpad možno spriechodniť niekoľkými spôsobmi, väčšinu z nich pritom hravo zvládnete sami, bez toho, aby bolo potrebné si pozývať odborníkov.

Postupy pri spriechodnení upchatého odpadu

1. Použitie zvonu

Gumový zvon je praktickým náradím, ktoré by mal mať doma každý. Funguje veľmi jednoducho. Stačí ho nasadiť na otvor odpadu a zapumpovať.

gumový zvonVznikne tak podtlak a nečistoty, ktoré odpad upchávajú, sa dostanú do chodu. Tým sa rúrky prečistia. Zvonom pumpujte viackrát za sebou, až kým voda nebude odtekať tak, ako má.

2. Vyčistenie sifónu

Ak použitie gumového zvonu nepomáha, je ďalším postupom rozobratie a vyčistenie sifónu. To sa týka hlavne odpadu u drezov, umývadiel a vaní.

Pred začatím práce dajte pod sifón vedro, ktorý zachytí všetky nečistoty a vodu. Potom vyskrutkujte sifón a nechajte všetku vodu z neho vytiecť.

Potom ho dôkladne prečistite vo vode s handričkou, prípadne aj za použitia iných čistiacich prostriedkov.

3. Použitie chemických prípravkov

krtek čistič potrubíNa čistenie odpadu možno využiť tiež chemické prípravky, ktoré bežne zakúpite v drogérii. Jedná sa napríklad o známy produkt Krtek.

Tieto koncentráty obsahujú účinné látky, ktoré dokážu rozpúšťať zanesené nečistoty. Stačí ich jednoducho aplikovať priamo do odpadu.

Dajte si pozor, aby sa vaša pokožka a oči nedostali do kontaktu s tekutinou, jedná sa o naozaj silné prípravky.

4. Použitie ručného pera

Ak nepomáhajú žiadne vyššie uvedené postupy, bude nutné pristúpiť k trochu odbornejšiemu postupu. Kúpte si inštalatérske ručné pero.

Vymontujte sifón a ručné pero (má podobu dlhé ohybného drôtu) zasúvajte do odpadu. Po chvíli by ste mali naraziť na miesto, kde je odpad upchatý. Potom ručným perom otáčajte, kým nedôjde k prepichnutiu upchatého miesta.

5. Použitie inštalatérskej pružiny s pohonom

inštalaterská pružinaPodobne ako inštalatérske pero sa dá použiť aj špeciálna inštalačná pružina.

Rozdiel tu spočíva vlastne iba v tom, že má elektrický pohon, takže je čistenie omnoho rýchlejšie a efektívnejšie.

Je ale pravdou, že náklady na obstaranie pružiny sú oveľa vyššie ako pri kúpe obyčajného inštalatérskeho pera.

6. Použitie tlakovej vody

V určitých prípadoch k spriechodneniu odpadu pomáha tiež použitie tlakovej vody, kedy vplyvom tlaku dôjde k rozdrveniu odpadu.

Čo je potrebné pre spriechodnenie odpadu:

  • gumový zvon
  • Krtek alebo iný chemický prípravok na čistenie odpadov
  • inštalatérske pero
  • inštalačná pružina
  • tlakový prístroj

Ako dlho spriechodnenie odpadu potrvá?

Ak je odpad znečistený len málo a pomôže gumový zvon, potom je spriechodnenie otázkou minúty. Chemické prípravky je nutné podľa návodu nechať niekoľko minút pôsobiť.

Najväčšia práca bude so silne upchatým odpadom, na ktorý je potrebné použiť inštalatérske pružiny alebo tlakový prístroj. Potom sa doba opravy môže pretiahnuť pokojne na pol hodiny aj dlhšie. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť odtok.

Aké budú náklady na spriechodnenie upchatého odpadu?

Chemické čistenie upchatého odpadu vás vyjde na pár korún. Napríklad prípravok Krtko stojí okolo 1,50 € (270g balenie). Na zhruba rovnakú sumu vyjde aj obstaranie gumového zvonu na odpad. Trojmetrové inštalatérske preťahovacie pero stojí od 1 €.

Najnákladnejšie je použitie inštalatérskej pružiny s elektrickým pohonom. Do domácnosti sa neoplatí. Je ale možné si ju vypožičať. Cena je od 10 € na deň.

Podobné články

2 Comments

  1. Dobrý deň , mal som upchatý odtok a skúšal som všetky možné veci, ktoré nájdete na internete . Nakoniec som zavolal firmu. A moja skúsenosť ? Veľmi príjemný ľudia , na cene som sa vopred dohodol , povedali mi príčinu zapchávania , vyčistili , odvtedy prešlo pol roka a stále to odteká ako “besné”. Tak isto sa to stalo susedovi , ten si zavolal druhú firmu vytopili mu celú kuchyňu .

  2. dobry den neodteka mi umyvadlo v kuchyni, ale nie preto, ze by bolo upchate, ale ze v trubkach je vzduch…tak mi to povedal ten pan krtkovac, co nam prisiel odpchavat potrubie a nic nebolo upchate…..proste tie trubky co su pod umyvadlom su dost zlozito pospajane, kvoli tomu, ze sme mali zly pristup k umyvadlua napajali sme este umyvacku tak sa porusilo to stare napajanie a muz musell vymysliet vselijkae sposoby ako to vsetko splolu spojit….proste je v tych trubkach v urcitych miestach vzduch a ten pomaly prepusta vodu…..neexistuje nejaka finta aby sme nemuseli stale odmontovavat tie zlozie trubky a nejao ten vzduch odsat z tych trubiek?????

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button