Úvod / Auto-moto / Ako sa vyznať v poľnohospodárskej technike?

Ako sa vyznať v poľnohospodárskej technike?

traktory a kombajny v poľnohospodárstveJe tomu už dávno, čo ľudia prestali používať zvieratá v poľnohospodárstve a nahradili ich silnou technikou. Dnešná poľnohospodárska technika urobila obrovský pokrok. Kabíny strojov sú mnohokrát komfortnejšie než kabíny osobných automobilov. Poľnohospodárska technika zahŕňa naozaj veľkú škálu strojov. Chcete ich vedieť rozpoznať? Pozrite sa na článok ako sa vyznať v poľnohospodárskej technike?

Rastlinná alebo živočíšna poľnohospodárska technika


V prvom rade môžeme rozdeliť poľnohospodársku techniku podľa toho, v akej oblasti pracuje. Samozrejme, niektoré stroje pracujú ako v rastlinnej tak aj v živočíšnej výrobe.

ako sa vyznať v poľnohospodárskej technike a kosenieVšeobecne platí, že skôr sa stretneme so strojmi z rastlinnej výroby. Ale pre správne vysvetlenie: v živočíšnej výrobe je najviac využívaný špeciálny stroj na kŕmenie – tzv. kŕmny voz. Má veľkú korbu, kde je krmivo miešané, prechádza maštaľou a krmivo dáva kravám pred ňufák. Kŕmny voz môže byť buď samochodný alebo ťahaný.

Samochodné poľnohospodárske stroje


Keď sa o stroji povie  že je samohybný, myslí sa tým, že má vlastný pohon a pohybuje sa sám. Oproti tomu ťahaný stroj je taký, ktorý je “agregovaný” (spojený) s ťahačom (napríklad traktorom).

Samochodné stroje sú teda také, čo stretneme na komunikáciách. Okrem traktorov to môžu byť napríklad kombajny, zberné rezačky alebo postrekovače.

Závesná technika


Do tejto kategórie patria stroje spojené s ťahačom. Ich rozdelenie je podľa najjednoduchšej práce, ktorú vykonávajú. Najskôr je treba spracovať pôdu. K tomu slúžia podmietače, kypriče, kompaktory či pluhy.

stroje na kukuricuPo spracovaní pôdy prichádza na radu siatie. Na tento účel sa používajú sejačky – ich spoločným menovateľom je zásobník na osivo. Ďalej je treba na porast aplikovať hnojivá a postrek. Takú prácu majú na starosti rozmetadlá na postrekovače, ktoré môžu byť aj ťahané.

Nakoniec je na rade úroda. Obilie či kukurica sa zbiera samohybnými strojmi, ale napríklad k pokoseniu trávy je možné použiť aj žaciu lištu pripevnenú na traktor.

Ako sa vyznať v poľnohospodárskej technike?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

velke autoradio

Ako vybrať autorádio?

Autorádio dokáže byť príjemným spoločníkom na cestách, ktorý pomáha navodiť dobrú náladu, udržuje pozornosť pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *