Ako si vybraťDeti

Ako vybrať vhodné topánky pre deti?

topánky pre detiPre svoje deti chceme vždy to najlepšie. Často im kupujeme kvalitné značkové oblečenie, batohy, čiapky a iné, niekedy aj dosť drahé doplnky. Venujeme ale dostatočnú pozornosť pri výbere kvalitných topánok? A viete, čím sa vlastne riadiť keď budete nakupovať topánky pre deti?

Správna veľkosť topánok pre deti!

Tretina prváčikov nastupuje do školy s deformovanými nohami. Odhadnúť správnu veľkosť topánky nie je jednoduché a často rodičia výber podceňujú a radšej kúpia o veľa väčšie, aby dieťaťu topánky vydržali, čo najdlhšie. Je to ale správne?

Určite nie! V každej dobrej obuvi nájdete meracie dosky, ktoré aspoň napoviedia číslo topánky. Meranie sa vykonáva v stoji a meria sa každá noha zvlášť.

Pri skúšaní topánok by dieťa malo mať 10 až 15 mm priestoru pred prstami, aby sa noha mohla správne vyvíjať. Nechajte dieťa, aby sa v obuvi prešlo, ak sa mu noha vyzúva u päty, je lepšie zvoliť topánky užšie alebo menšie. Dĺžku neskúšajte len klasickým tlakom prstov na špičku topánky, dieťa často reaguje pokrčením prstov a topánky mu potom môžu byť malé.

Tvar topánky pre deti!

detské topánkyDetskú nôžku môže zdeformovať aj nevhodný tvar topánky. Aj keď vás bude vaša princezná na kolenách prosiť, aby ste jej kúpili topánky so zužujúcou špičkou, nepodľahnite! Tento tvar topánky neposkytuje dostatok priestoru pre prsty.

Zabudnite na podpätky, tie môžu deťom spôsobiť zlý vývoj klenby a ak predsa len k nejakej príležitosti volíte topánky na podpätku, nech je podpätok čo najnižšie a dosť široký, aby mal váš potomok pri chôdzi dobrú stabilitu. Takúto obuv by ale dieťa malo obúvať len výnimočne.

Topánka musí byť ľahká a ohybná, tuhá topánka narušuje pohodlie chôdze. Často kontrolujte, aký je stav topánky, či nie je pošliapaný či inak zdevastovaný.

Materiál obuvi!

nákup topánok pre detiMal by byť kvalitný a praktický. Len si spomeňte, ako vyzerajú topánky vašej ratolesti po prechádzke so psom? Tu oceníte, keď topánka bude naozaj ľahko umývateľná.

Najvhodnejším materiálom je prírodná useň potiahnutá špeciálnou fóliou. Prispôsobí sa anatomickému tvaru nohy a je mäkká a priedušná, navyše dobre odvádza vlhkosť.

Podšívka by mala byť textilná, aj dieťaťu sa totiž potí noha a tento materiál dobre saje.

Nezabúdajte ani na kvalitné tlmenie topánky, ktorý zmierňuje nášľapné sily a šetrí tak chrbticu dieťaťa.

Osvedčené značky topánok pre deti!

Ak naozaj chcete, aby vaše dieťa malo dobre tvarovanú a nedeformovanú nohu, kupujte také topánky, u ktorých je zaručene jasné, že sú kvalitné a certifikované.

Topánky, ktoré sú podľa odborníkov vhodné pre vaše dieťa, spoznáte ľahko a to tak, že majú visačku s obrázkom clip žirafy a s nápisom ,, Zdravotne nezávadná obuv, topánka pre vaše dieťa „. Toto označenie poskytuje záruku, že obuv je zdravotne nezávadná a odskúšaná Inštitútom pre testovanie a certifikáciu.

Skontrolujte, kde boli topánky vyrobené a pokiaľ možno, vyberte tie slovenské. Slovenskí výrobcovia sa totiž riadia anatomickým tvarom nôh slovenských detí a to je veľká výhoda. Chodidlá detí v iných štátoch totiž môžu byť iné a tak často topánka nesedí.

Na topánkach pre deti nešetrite!

Odborníci odporúčajú topánky často kontrolovať, väčšina detí si totiž málokedy posťažuje, že topánky tlačia a potom už býva mnohokrát neskoro. Kosti malých detí sú navyše chrupkovité a mäkké a ľahko sa tak môže stať to, že zlá obuv dieťaťu nohu rýchlo zdeformuje. Kvôli tomu by po sebe deti nemali topánky dediť. Detská noha by tak mohla prevziať tvar ochodenej topánky.

Radšej investujte do nôh vašich detí a kúpte im kvalitnú novú obuv. Ak na ich nôžkach budete šetriť, v budúcnosti vám za to určite nepoďakujú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button