Šport

Prečo a ako posilňovať brušné svaly?

prečo a ako posilňovať brušné svalyBrušné svaly chce mať každý z nás dokonale vytvarované. Najmä muži si v tomto smere dávajú veľmi záležať a kvôli tomu sa „trápia“ v posilňovniach. Mať pevné svaly v brušnej oblasti však nie je užitočné len z estetického hľadiska, existujú na to aj ďalšie dôvody. Preto by ste mali tiež vedieť, ako brušné svaly posilňovať pomocou jednoduchých cvikov.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Prečo posilňovať brušné svaly
  • Ako posilňovať brušné svaly
  • Zásady posilňovania brušných svalov
  • Video

Prečo posilňovať brušné svaly?

Estetická funkcia brušných svalov

Brušné svaly určite posilňujete kvôli vzhľadu. Áno, tento aspekt je spravidla najväčším dôvodom, prečo sa do posilňovania väčšina ľudí púšťa.

Ono mať pevné bruško nie je na škodu, ocení to najmä váš partner/partnerka.

Spevnenie tela

Ako som už ale spomenula v úvode, nie je to len estetické hľadisko, ktoré by vás na posilňovanie brušného svalstva malo prinútiť. Je dôležité si uvedomiť, že brušné svaly majú zásadný podiel na spevnení tela, vytvárajú svalový korzet.

Pokiaľ nemáte dostatočne vycvičené a spevnené brušné svalstvo, potom existuje oveľa väčšia pravdepodobnosť rôznych zranení v tejto oblasti. Laicky povedané: ten, kto má pevné brušné svaly je fyzicky odolnejší než jedinec, ktorý má namiesto svalov v brušnej časti kváder.

Ako posilňovať brušné svaly?

V prvom rade je potrebné povedať, že k správnemu tvarovaniu svalstva významne prispieva zdravá životospráva, teda hlavne dostatok pohybu a tiež výdatná strava. Aby sa svaly mohli utvárať, je potreba telu dodávať vitamíny a živiny. Pre vývoj svalov je okrem iného dôležitý prísun bielkovín.

Len dobrou životosprávou a plnohodnotnou stravou ale spevnenie brušných svalov nedocielite. K tomu je potrebné pravidelne robiť rôzne cvičenia. Tu sú niektoré z nich:

1. Skracovačky

ako cvičiť bruchoTento cvik pozná snáď každý z vás z hodín telocviku. Na posilnenie brušných svalov je veľmi účinný, ale len vtedy, ak cviky vykonávate pravidelne, a to ideálne každý deň.

Pri zkracovačke si ľahnite na chrbát tak, aby ste mali chodidlá na zemi a nohy mierne pokrčené v kolenách. Ruky položte za hlavu tak, aby ste si nimi pri pohybe hlavou dopredu nepomáhali.

Cvičenie začína v ľahu. Vydýchnite a spevnite brušné svaly. Potom začnite pohybovať hornou časťou trupu smerom nahor, pričom bedrá budú stále pritlačené k zemi. Tým, ako sa pohybujete hore, vydychujte. Trup zdvíhajte, čo to len pôjde, bez toho aby sa bedrá odlepili od zeme.

Pri spätnom pohybe dole sa opäť nadychujte a trup rozviňte na zem. Hlava a ramená sa pritom nedotýkajú o zem. Skracovačky, inak tiež nazývané ľah-sedy opakujte niekoľkokrát, musíte ich cítiť.

2. Drepy

ako robiť drepyK posilňovaniu brušných svalov pomáhajú tiež klasické drepy. Kto chce mať svaly naozaj vypracované, ten si k drepom pridá činku, prípadne iné závažia. Cviky tak budú ďaleko intenzívnejšie.

3. Posilňovacie stroje na brušné svaly

K čo najefektívnejšiemu posilňovaniu brušného svalstva je dobré si domov zaobstarať posilňovacie stroje. Jedná sa predovšetkým o tieto:

Zásady posilňovania brušných svalov

Pred tým, ako začnete cvičiť, je dôležité si uvedomiť aspoň tri základné zásady, ktoré sa posilňovania (nielen) brušného svalstva týkajú.

Pravidelné cvičenie brucha

V prvom rade je potrebné cvičiť pravidelne. Nejde o to sa jeden deň úplne zničiť a potom týždeň nič nerobiť. V tom prípade neočakávajte prílišnú efektivitu. Radšej cvičiť po menších dávkach, ale každý deň.

Ak hľadáte ešte viac cvikov na spevnenie brucha tak si pozrite tento článok: 5 cvikov pre pevné brucho.

Správne dýchanie počas cvičenia

Druhé pravidlo znie: počas cvičenia dodržujte správne dýchanie. Ako dýchať v prípade cvikov v podobe skracovačiek, som vám načrtla vyššie.

Zapojenie všetkých svalov

A tretia zásada? Pri cvičení zaťahujte brucho. Dôjde tak k zapojeniu všetkých svalov. Brušné svaly sú delené do štyroch kategórií – priame, vonkajšie šikmé, vnútorné šikmé a priečne.

Pri zaťahovaní brucha počas cvičenia sa zapoja všetky, vrátane priečneho svalu.

Video ako cvičiť brušné svaly

Video vám ukáže, ako vykonávať sklapovačky, jeden z najefektívnejších cvikov na posilnenie brušných svalov:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button