Domácnosť

Ako sa starať o podlahu?

starať o podlahuKaždý by sa mal starať o podlahu. Už len preto, že po nej chodíme, usadzuje sa na nej prach a je zaťažovaná vlhkosťou, mechanickým posuvom a ďalšími vplyvmi. Máme však veľa druhov podláh a každá podlaha vyžaduje inú starostlivosť. Je to aj z toho dôvodu, že sa líšia materiálom a ten reaguje na rôzne prostriedky úplne iným spôsobom. Našťastie je starostlivosť o podlahu záležitosť, ktorá sa rieši iba niekoľkokrát za rok. Ako sa správne starať o podlahu?

Ak sa chcete správne starať o podlahu, tak najskôr ju zbavte všetkých nečistôt

Kamienky, piesok a iné tvrdé nečistoty stierajte a zametajte z každej podlahy. Podlahy z mäkkých materiálov vyžadujú pravidelné zametanie kamienkov a piesku.

ako sa starať o podlahuObzvlášť drevené, plávajúce, PVC a iné podlahy môžu byť týmito nečistotami poškodené. Pri zošliapnutí drobných kamienkov alebo posúvaním nábytku po podlahe môže dôjsť k vtlačeniu kamienka do textúry a následnému poškriabaniu.

Prach ako taký podlahe výrazným spôsobom neškodí, avšak môže vytvoriť chuchvalce, ktoré sa dostanú medzi škáry a tam sa budú hromadiť. Preto raz za týždeň prejdite podlahy vlhkou/mokrou handrou.

Ako na starostlivosť o špinavú podlahu

Veľmi znečistené podlahy čistite prostredníctvom čistiacich prostriedkov, takisto handrou. Pri drevených podlahách však nepoužívajte príliš veľa vody, ale iba vlhkú handru.

starostlivosť o podlahuMôžete použiť čistiace prostriedky, ktoré sú špeciálne určené na rôzne typy podláh (bývajú dostupné v domácich potrebách). Zvyčajne každá podlaha má svoje špecifické prípravky, ktoré je možné použiť na ich čistenie.

Špeciálna starostlivosť sa kladie na plávajúce a drevené podlahy. Plávajúce podlahy je potrebné čas od času natrieť pastou na plávajúce podlahy a pokiaľ sa jedná o tanečný parket, tak sa vykonáva aj leštenie a voskovanie podláh.

Na to sú určené špeciálne vosky, ktoré môžu vytvoriť buď matný alebo lesklý povrch. Niekedy sa musíte starať o podlahu viac ako by ste čakali, avšak rozhodne sa vám to do budúcna vyplatí v podobe ušetrených peňazí za novú podlahu. Prečítajte si aj ako vyčistiť podlahu.

Opatrná manipulácia s nábytkom

Každý typ podlahy je možné poškodiť zlou manipuláciou nábytku, preto je potrebné, aby ste ho nikdy neťahali po podlahe, ale ho iba prenášali. Ďalej je vhodné, aby ste na plávajúce podlahy nedávali invalidné vozíky.

V prípade kovového nábytku môžete poškodiť aj dlažbu, taký nábytok je preto vhodné podlepiť plstenými alebo gumenými podložkami. Ak dodržíte všetky bezpečnostné opatrenia a budete sa starať o podlahu pravidelne, nebudete mať na nej nikdy žiadne škrabance a vydrží vám pár rokov navyše.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button