Ako si vybraťAuto-moto

Ako vybrať skúter?

Ako vybrať skúterKonečne aj u nás sa skútre stávajú veľmi obľúbenými „vozidlami“, odborne – jednostopové motocykle, ktoré sú charakteristické malými kolesami a nízko-objemovým motorom zvyčajne sa pohybujúcim medzi 50 – 125 cm³. Skúter je dopravný prostriedok ideálny na prepravu po obci alebo na menšie medzimestské vzdialenosti. Aby tomu tak bolo, je však potrebné mať spoľahlivý stroj. Či budete chcieť vybrať skúter v bazáre alebo nový, dáte prednosť módnemu retro štýlu alebo tradičnými dizajnu, vždy pri nákupe skútra postupujte podľa tohto návodu.

Podľa čoho si vybrať skúter 

Účel skútra

Pri výbere skútra je v prvom rade potrebné najprv zvážiť na aké účely máte v pláne skúter používať.

Chcete v ňom jazdiť v meste, občas na chalupu, pravidelne do školy medzi dvoma mestami, alebo s ním chcete jazdiť dokonca aj na výlety? Toto všetko ovplyvňuje veľkosť skútra (kubatúru), typ skútra aj investíciu do tejto malej „motorky“.

Nezabudnite tiež na to, či budete jazdiť sami, či občas niekoho zveziete. V prípade, že máte v pláne jazdiť len po meste, na túto jazdu vám potom môže vystačiť elektro skúter (napr. Yamaha). V prípade občasného dochádzania na chatu vám postačí aj skúter čínskej značky, ktorý nie je príliš drahý (cca 500 eur).

V prípade športového využitia alebo v záujme výletovania sa nebojte do skútra investovať. V tomto prípade nie je škoda vybrať si vskutku výkonnú motorku, tá však už niečo stojí (cca 1 500 eur).

Vodičák typu A alebo B ?

kúpa skútraVýber skútra iste ovplyvňuje aj tá skutočnosť, či máte vodičák a aký. Ak máte licenciu typu B, môžete riadiť skúter iba do objemu 50 ccm.

V prípade cielenému vodičskému preukazu A, potom môžete riadiť skútre aj s objemom 125 ccm, 200 ccm a pokojne aj tie s kubatúrou 300 ccm.

Spotreba skútra

Ďalším dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje výber skútra, je jeho spotreba. Tie najúspornejšie skútre majú spotrebu iba 2,5 litra.

Doplnkové príslušenstvo

Skúter vyberajte tiež podľa ďalších doplnkových funkcií. V prípade, že by ste radi jazdili na výlety, určite oceníte väčší batožinový priestor a pohodlnejšie sedenie.

Ak jazdíte v zime, nezabudnite na predný plexi štít.

Ako vybrať skúter podľa typu chladenia

Pri nákupe skútra sa tiež zaujímajte o to, aké má chladenie. Na výber máte chladenie vzduchom a vodou. Chladenie vodou je vo všetkých smeroch lepšie, je zbytočné báť sa vyšších nárokov na údržbu.

Motor skútra

retro skúter 50ccm

Ďalej musíte vybrať skúter podľa motora. Pri výbere motora je dôležité, aby ste sa zaujímali o spoľahlivosť, možnosť tuningu a možnosti dostupnosti náhradných dielov a ich ceny.

Štvortaktným motorom Kentoya, Biaggini a Yuki sa radšej vyhnite.

Najlepšie motory má bez debát talianska značka Minarelli a Piaggio, tie majú napríklad skútre značky Yamaha, Aprilia, Mallaguti a mnoho ďalších. Tieto motory sú kvalitné, spoľahlivé a umožňujú tuning.

Pozitívna je aj ich nízka spotreba a ľahká dostupnosť náhradných súčiastok. Z čínskych motorov je potom tým najlepším motorom ten od Keeway, má totiž slušný výkon, je spoľahlivý a ideálny do mestských skútrov. Dostupné sú aj ich lacné diely.

Nezabudnite na testovaciu jazdu

V každom prípade je nutné, aby ste si skúter pred kúpou nielen dôkladne prezreli, ale tiež vyskúšali.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button