Ako si vybrať

Ako vybrať kravatu?

biela košeľa a čierná kravata a ako vybrať kravatuKravata patrí ku každému obleku a nesmie teda chýbať v žiadnom šatníku muža. Výber tej správnej kravaty vždy predstavuje mnoho debát a rozmýšľania. Niet sa čomu čudovať, veď zlý výber kravaty nemusí predstavovať len módny prehmat, ale aj spoločenské faux pass, ktoré by pre vás mohlo mať v niektorých prípadoch aj katastrofálne následky (strata práce, problém so zákazkou a podobne). Výber kravaty nie je preto dobré podceňovať! Aby to pre vás nebolo zas také zložité, pomôžeme vám s jej výberom.

Čo treba pri výbere kravaty:

 • Meter
 • Vedomosti o štýloch, látkach, oblekoch a farbách

Podľa čoho teda vyberať kravatu?

V prvom rade vyberajte kravatu podľa jej farby. Metódy vyberania pritom môžu byť odlišné. Kravata by totiž mala pasovať k vašej tvári, ale tiež aj k očiam, obleku a košeli.

 • Prvým vodítkom sú vaše oči, kedy kravata môže byť zvolená podľa ich farby. S takto vybranou kravatou budete vyzerať dôveryhodne.
 • Ak chcete, aby ste vyzerali aj elegantne, kravata by mala mať nielen farbu vašich očí, ale aj pier.
 • Čaká vás nejaké rokovanie, pohovor alebo pracujete v obchodnej oblasti? Potom teda siahnite po modrej kravate, pretože práve tá podporuje komunikáciu.
 • Pokiaľ chcete svetu naznačiť svoju moc, rozhodne by ste sa nemali vyhýbať sebavedomej červenej.
 • Lenže to nie je všetko, farba kravaty by mala byť vyberaná podľa toho, kam v obleku mierite. Čaká vás obchodné rokovanie? Siahnite po tmavej kravate. Skúste napríklad čiernu kravatu, s takou viazankou de facto nič nepokazíte, pretože sa hodí ku všetkým príležitostiam, dokonca aj na pohreb.
 • Kravatu vyberajte aj s ohľadom na váš vzhľad. Ak ste tmavovlasý, tak choďte do kravaty jasných farieb. Blonďáci by mali dať prednosť skôr temnejšiemu odtieňu.
 • Nezabudnite, že tam, kde idete s partnerkou, by ste mali svoju kravatu zladiť s jej šatami.
 • Na spoločenské udalosti si vezmite kravatu výraznejších a sýtejších farieb s leskom.

Výber vzoru kravaty

Vzorom máme tendenciu sa vyhýbať, už tak je celkom zložité vybrať tú správnu kravatu. Jednou farbou proste nič nepokazíme, ale aj vzor má svoje čaro. Kravatu s drobnými bodkami si vezmite vtedy, keď budete chcieť vyzerať formálne, ale elegantne.

vzorované kravatyPrúžkovanú viazanku si vezmite vtedy, keď potrebujete ukázať svoju profesionalitu. Kašmírový vzor si vezmite vtedy, keď budete chcieť ukázať, že máte zmysel pre módu a štýl.

Tento vzor je vhodný tiež pre slávnostné príležitosti. V prípade, že máte prúžkovaný oblek, zvoľte radšej jednofarebnú viazanku alebo s prúžkom.

Ak máte košeľu so vzorom a chcete si vziať aj vzorovanú kravatu, riaďte sa takto:

 • ku košeli s veľkými prúžkami si vyberte kravatu s malými kockami a bodkami
 • ku košeli s malými prúžkami si naopak vyberte kravatu s veľkým vzorom

Kravata podľa farby košele

najkrajšia kravata a košeľaKravatu vyberajte aj podľa farby košele, a to tak, že si niekoľko rôznych kravát prehodíte cez predlaktie a ich porovnaním si vyberiete tú najlepšiu.

Dôležitý je aj výber materiálu

Najkvalitnejšie kravaty sú z hodvábu alebo z 100% bavlny. Pri výbere si vždy na kravatu siahnite a dôkladne si prezrite jej švy. Odnikiaľ nesmie trčať žiadna niť a dôležité tiež je, ako boli utkané. Lepšie sú vždy také kravaty, ktoré boli šité ručne. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na svadbu.

Rozmery kravaty

Šírka a dĺžka kravaty je ďalším veľmi dôležitým kritériom pri voľbe kravaty. Tu sa riaďte postavou, módou aj typom obleku. Dĺžku kravaty vyberte takú, aby vám po zaviazaní jej špička dosahovala k pracke opasku. Čo sa týka šírky, vyrábajú sa kravaty od 5,5 cm až po 10 cm.

Tie široké nechajte aktuálne v skrini, pretože nie sú v móde. Teraz sa nosia kravaty o šírke pohybujúcej sa okolo 7,5 cm. Šírka kravaty sa meria v tom najširšom bode. Šírku kravaty si však tiež vyberajte podľa veľkosti výstrihu saká, čím väčšie, tým aj širšia kravata.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button