Ako si vybraťElektronika

Ako vybrať espresso kávovar?

ako-na-espresso-kávovarPripraviť si domáce espresso cez espresso kávovar nie je v dnešnej dobe nič neobvyklé. Na trhu je rozsiahla ponuka rôznych poloprofesionálnych i profesionálnych kávovarov, pomocou ktorých si pripravíte lahodnú kávu v pohodlí domova. Ako si vybrať správny kávovar a na čo si pri jeho nákupe dávať pozor, vám poradia nasledujúce riadky.

Aký espresso kávovar vybrať?

Espresso kávovary môžeme rozdeliť na tri základné typy:

  • Plnoautomatické
  • Poloautomatické
  • Poloautomatické plnené kapsulami

ako vybrať espresso kávovarEspresso kávovar vyberajte predovšetkým podľa toho, aké požiadavky na neho budete mať. Ak chcete mať čerstvú kávu, potom musíte zvoliť plnoautomatický kávovar.

Ak sa uspokojíte s kávou, ktorá nie je pripravená z čerstvo pomletej zrnkovej kávy, potom vám stačí poloautomatický espresso kávovar.

Ak chcete mať espresso kávovar, ktorý bude za lacnejšiu obstarávaciu cenu a bude schopný vám pripraviť espresso a tiež latté, potom uvažujte o poloautomatickom espresse plnenom kapsulami.

Musíte si uvedomiť, či chcete, aby váš pressovač pripravoval iné druhy kávy ako je espresso.

Ak chcete, aby pripravoval latté, cappuccino, musíte dohliadnuť na to, aby mal váš espresso kávovar zásobník na mlieko, prípadne by mal mať aspoň tlakovú trysku pre našľahanie mlieka.

Plnoautomatický espresso kávovar

Plnoautomatické espresso kávovary sú prispôsobené tak, že príprava kávy prebieha pne automaticky. V praxi to znamená, že si z tohto druhu kávovaru vychutnáte kávu pripravenú z čerstvo pomletých kávových zŕn.

espresso kávovar a jeho výberPlnoautom

atický kávovar je vybavený mlynčekom na kávu, ktorý je základom. Ďalej môže byť vybavený zásobníkom na mlieko, prípadne tlakovou tryskou pre našľahanie mlieka. Ďalšou súčasťou plnoautomatického espresso kávovaru môže byť tryska na horúcu vodu slúžiaca na prípravu čaju.

Plnoautomatické kávovary majú obrovskú výhodu predovšetkým preto, že príprava kávy prebieha automaticky navolením programu.

Stačí stlačenie tlačidla a stroj obstará všetko za vás. Pri jeho výbere dôkladne dbajte na kvalitu materiálov, z ktorých je prístroj vyrobený. Pozorne strážte, či je kapacita na vodu, kávu a mlieko dostačujúca.

Vzhľadom k faktu, že plnoautomatický kávovar melie zrná kávy, môže dôjsť k zanášaniu prívodných hadičiek. Kvalitné plnoautomatické espresso kávovary vás na tento fakt sami upozornia, obsahujú špeciálne čistiaci program, ktorého navolením sa stroj sám dôkladne prečistí. Mechanický zásah by mohol kávovar poškodiť.

Poloautomatický espresso kávovar

Poloautomatické espresso kávovary sú cenovo dostupnejšie ako kávovary plnoautomatické. Ušetríte na obstarávacích nákladoch, pripravte sa však, že chuť vašej kávy nebude stopercentná.

Pomletá káva, ktorá sa pomocou poloautomatických – tzv. pákových espresso kávovarov pripravuje, nie je čerstvá. Ani vákuové balenie nezabráni tomu, aby aróma čerstvo pomletej kávy nevyprchala.

espresso kávovarPoloautomatické kávovary môžu byť tiež vybavené zásobníkom na mlieko, tryskou pre našľahanie mlieka alebo tryskou na horúcu vodu na prípravu čaju.

Údržba poloautomatických espresso kávovarov je menej náročná. Pôžitku z vychutnania pravého talianskeho epressa sa však budete len približovať. Stopercentnú chuť čerstvej kávy môžete docieliť tým, že k svojmu pákovému espressu prikúpite vlastný mlynček na kávu, pomocou ktorého si čerstvo zomletú kávu pripravíte sami.

Poloautomatický espresso kávovar na plnené kapsule

Hitom poslednej doby sa stali poloautomatické kávovary, ktoré sú, čo sa týka obstarávacej ceny, najdostupnejšie. Proces prípravy kávy je v podstate rovnaký ako v prípade klasických poloautomatických kávovarov, len zásobník neplníte mletou kávou, ale špeciálnymi kapsulami.

výber espresso kávovaruKávovar nie je vybavený zásobníkom na mlieko, ani tryskou pre našľahanie mlieka alebo tryskou pre horúcu vodu na prípravu čaju (túto dýzu môžu niektoré typy mať). Ak si chcete pripraviť latté alebo cappuccino, všetko vám poloautomat pripraví zo špeciálnych kapslí. Latté alebo cappuccino vám stroj pripraví zo sušeného mlieka.

Obstarávacia cena stroja je síce najnižšia, ale príprava kávy pomocou kapsúl je jednoznačne najdrahšia. V prepočte vás vyjde jedna káva z tohto stroja na50-60 centov. Pôžitok z chuti pravej a čerstvej talianskej kávy sa iste nedostaví, kapsule nemôžete nahradiť čerstvo zomletou kávou.

Čo by ste mali o kávovaroch vedieť?

Novinkou na trhu je, že každý druh kávy potrebuje iný tlak na jeho prípravu. Zrejme sa jedná o dobrý marketingový ťah. Ideálny tlak by mal byť 15 barov, tlak 9 barov a menej je nežiaduci, maximum by malo byť 19 barov. Ideálna teplota, pri ktorej sa pripravuje espresso je 88 – 90°C.

Kávovar môžete zaobstarať už od 70 Eur (plnenie kapsulami) až po niekoľko stoviek eur (profesionálne espresso kávovary). Kvalitné plnoautomatické espresso kávovary sa dajú zaobstarať už 500 Eur a vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button