Návody

Ako urobiť lojové gule pre sýkorky?

lojové gule pre sýkorky Návod na domáce lojové gule pre sýkorky. Aj vy v zime prikrmujete sýkorky a nielen tie? V tom prípade sa vám určite bude hodiť tento návod. Rieši výrobu domácich semienkových gulí. Vtáky si na nich radi pochutia a to väčšinou najčastejšie viaceré druhy sýkoriek, ale aj brhliky, ďatle a občas aj sojka. Domáce lojové gule im, podľa mojich skúseností, chutia viac než tie kúpené. Ako na lojové gule? Podrobný návod nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čo budete potrebovať na lojové gule pre sýkorky:

  • hovädzí loj
  • semená (slnečnica, repka, trávne semeno, obilniny)
  • orechy
  • povraz
  • borovicové šišky
  • plechovky
  • sieťka od cibule alebo citrusov
  • vetvička

Postup prípravy lojových gúľ pre sýkorky krok za krokom

Prečo práve loj?

domáce lojové gule

Najprv si musíte zaobstarať hovädzí loj. Surový loj nakrájajte na kúsky, podlejte vodou a vyškvarte. Hovädzí loj sa taví pri nižších teplotách než bravčová masť, stačí teda nastaviť sporák na nižší stupeň, postup je inak rovnaký.

Loj si môžete pripraviť do zásoby, nekazí sa a v chladničke vydrží celú zimu. Budete ho mať stále po ruke, stačí ho len rozpustiť. Stuhnutý loj má svetlo žltú farbu (ako topené maslo).

Aké šišky sú najvhodnejšie

Nazbierajte si v lese pri vychádzke šišky. Najlepšie sa hodia borovicové. Ak sú zatvorené, nechajte ich niekoľko dní doma v teple, otvoria sa. Tukom so semienkami sa môžu plniť aj prázdne plechovky, alebo ho ide len tak tvarovať v rukách.

Do šišiek pripevnite háčik alebo klinec, na ktorý uviažete povrázok na zavesenie. Plechovku uprostred prerazte klincom alebo prevŕtajte. Možno použiť aj tavnú pištoľ na upevnenie povrázku.

Príprava lojovej gule

lojové guleDo tekutého loja (nesmie byť horúci) vmiešajte semená a premiešajte. Ponorte do neho šišky.

Hneď ako začne loj tuhnúť, šišky vyberte a rukami stlačte, aby sa semená dostali čo najhlbšie.

Položte ich na papier na pečenie, z neho ich po úplnom vychladnutí ľahko odlúpnete. Zvyšnou zmesou naplňte plechovky alebo utvorte gule.

Do plechovky s tuhnúcou zmesou vložte kúsok vetvičky ako bidielko. Gule potom môžete dať do sieťky od cibule či citrusov.

Načo sa ešte používa hovädzí loj

Hovädzí loj sa používa aj na výrobu domácich liečivých mastí a kozmetiky. Je výborný na namazanie rúk.

Po práci s ním uvidíte, ako krásne vláčne budete mať ruky. Ale pozor, citlivejším povahám je práca s lojom nepríjemná. Odporúčame jednorazové rukavice.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button