Cestovanie

Ako spoznať Pardubice?

prečo spoznať PardubicePardubice nie sú mestom, ktoré by ohromovalo svoju výstavnosťou alebo prírodnými krásami okolitej krajiny. Napriek tomu do Pardubíc ročne prichádzajú tisícky návštevníkov. Láka ich predovšetkým záujem o kultúru, šport, vedu a techniku. Pardubice sú živým mestom, ktoré celoročne ponúka svojim obyvateľom a prichádzajúcim návštevníkom zábavu aj poznanie. Ako teda spoznať Pardubice? Odpoveď na túto otázku nájdete v nasledujúcom článku.

Prečo by ste mali spoznať Pardubice

Pardubice ležia v turisticky trochu neatraktívnej Polabskej nížine. Ich nadmorská výška nepresahuje v najvyššom bode mesta 240 m n.m. (215 až 237) a jediným kopcom v okolí je „bábovka“, zrúcanina hradu Kunětická hora.

Rozkladajú sa na Labe, ktoré sa tu steká s Chrudimkou. Pardubice sú štatutárnym mestom s takmer 90 tisíckami obyvateľov. Podľa súčasného správneho usporiadania sú metropolou Pardubického kraja.

Ako sa dostať do Pardubíc

cesta vlakomDo Pardubíc je možné dopraviť sa vlakom, po ceste alebo aj letecky. Pardubice sú významným železničným uzlom – vedú sem trate od Havlíčkovho Brodu, Liberca a Hradca Králové, kam v čase špičky jazdia vlaky každú pol hodinu.

Pardubicami ale predovšetkým prechádza hlavná trať a zastavujú tam všetky medzinárodné vlaky prechádzajúce medzi Prahou a Českou Třebovou.

Motoristi sa do Pardubíc ľahko dostanú po štátnej ceste číslo 37 od Hradca Králové alebo od Chrudimi (pri Opatoviciach nájazd na D11) alebo po ceste číslo 36 od Přelouče.

Od 90. rokov 20. storočia funguje pôvodne vojenské letisko zároveň ako civilné. Pre pohyb v meste je možné využívať mestskú dopravu – trolejbusy a autobusy. Na atraktívny výlet je možné ísť loďou po Labe.

Šport v Pardubiciach

Pardubice – mesto športu. Do Pardubíc sa schádzajú priaznivci a fanúšikovia hokeja (tradícia od roku 1913, pardubický klub hrá dlhodobo vždy v najvyššej hokejovej súťaži a vychoval mnoho skvelých hráčov), dostihového športu (Veľká pardubická od roku 1874), závodov na plochej dráhe (od roku 1929 Zlatá prilba mesta Pardubice), tenisu (od roku 1926 Pardubická juniorka), šachu (od roku 1990 Czech Open) a basketbalu (najvyššia súťaž).

bežecký závodOkrem najvyšších športových súťaží a medzinárodných športových udalostí sú v Pardubiciach často usporiadané otvorené súťaže veľkého charakteru.

Medzi najznámejšie patria: Pardubický vinársky polmaratón (medzinárodný bežecký závod), Pardubická deviatka (beh ulicami mesta), Křivkův memoriál (cyklistické preteky), Národná abilympiáda (národná súťažná prehliadka schopností a zručností ľudí so zdravotným postihnutím), súťaž o perníkové srdce (súťaž v spoločenských tancoch) a mnoho ďalších športových podujatí miestneho charakteru. Myslíme si, že tieto športové aktivity rozhodne stoja za to, aby ste sa odhodlali spoznať Pardubice.

Kultúra v Pardubiciach

Pardubické Východočeské divadlo patrí k najznámejším oblastným scénam v republike. Okrem klasického divadelného repertoáru (ktorý je obrovskou devízou súboru) divadlo organizuje súťažné festivaly komédií ČR nazývané Grand festival smiechu so sprievodným programom.

Kultúrna ponuka mesta Pardubice je veľmi široká a každé ročné obdobie sa tu „niečo deje“.

Lietadlá v Pardubiciach

Spoznať Pardubice sa oplatí aj na prelome mája a júna, kedy prichádzajú do Pardubíc milovníci starých lietadiel. Koná sa tu Aviatická púť s medzinárodnou účasťou, ktorá na rozdiel od iných leteckých dní predstavuje leteckých veteránov.

Aviatická púť je poctou priekopníkom letectva, najmä Jánovi Kašparovi, ktorý roku 1911 uskutočnil prvý český diaľkový let z Pardubíc do Veľkej Chuchle. Táto púť trvá dva dni.

Pardubice – mesto perníkov

Najžiadanejším suvenírom z Pardubíc, ktorý nakupujú aj ľudia Pardubicami len prechádzajúci, je pardubický perník, výrobok s chráneným označením pôvodu.

Aj keď sú zdobená srdcia atraktívne, skutoční labužníci si v pernikárskych špecialitách (napríklad hneď na stanici) kupujú takzvané „tortičky“, čo sú perníkové rezy plnené rôznymi plnkami. Už len kvôli tejto maškrte by ste mali spoznať Pardubice.

Kam sa oplatí pozrieť v Pardubiciach

  • Kunětická hora s návštevou perníkovej chalúpky
  • Holice – Africké múzeum Dr. Emila Holuba, barokový kostol
  • Přelouče
  • Kúpanie v jazerách po ťažbe piesku na severe od Pardubíc
  • Kúpele Bohdaneč – vhodné na pohybové ústrojenstvo a reumatizmus
  • Výletná loď po Labe

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button