Úvod / Návody / Ako šplhať po tyči?

Ako šplhať po tyči?

šplh na tyč

Pre mnohých to bola na základnej a často aj strednej škole nenávidená disciplína. Pritom šplhať po tyči patrí medzi jednu z najjednoduchších činností, v porovnaní s ostatnými, ako bol napríklad skok cez kozu alebo šplh po lane. Ak aj vás práve tento problém trápi a chcete sa na túto disciplínu zamerať, sú pri nej dôležité dva hlavné faktory, a to kombinácia sily a správnej techniky. Pokiaľ aspoň nejakú silu máte, stačí sa v šplhu po tyči zdokonaliť a vyleziete doslova kamkoľvek.


Postup a návod ako šplhať po tyči krok po kroku

Prvým a veľmi dôležitým krokom pre šplhanie po tyči je samozrejme odraz zo zeme. Akonáhle vyskočíte, mali by ste sa oboma rukami pevne chytiť tyče a zároveň sa zabezpečiť aj nohami. Tie len v oblasti členkov dáte cez seba, čím vlastne objímte tyč, ktorú by ste mali cítiť na svojich priehlavok.

ako šplhať po tyčiTento úchop je dobré urobiť čo najpevnejšie, pretože nevyžaduje extrémne silu a zároveň vás na tyči udrží aj v prípade, že sa pustíte svojimi rukami.

Kombinácia pohybov pre šplhanie po tyči

Nasleduje kombinácia dvoch pohybov. Šplhanie po tyčí začnete príťahom rukami, kedy uvoľníte zovretie vašich nôh a pritiahnete sa vyššie.

Pri tomto pohybe je ideálne mierne skrčiť nohy, ktoré sa potom opäť obopnú okolo tyče. Nohy napnete, čím sa samozrejme dostanete ešte vyššie. Nezostáva nič iné než sa opäť pevne chytiť rukami, pritiahnuť sa, pokrčiť nohy a obopnúť tyč.

Nohy natiahnuť, chytiť sa pevne rukami, pritiahnuť sa …. A tak ďalej.


Nehľadajte v tom nič zložité

Žiadny zložitý princíp pri šplhu po tyči  sa rozhodne nevyplatí hľadať. Ak sami zistíte, ako na to, máte vyhrané. A buďte radi, že nemusíte šplhať po lane, pretože to je ťažšie tým, že na rozdiel od tyče sa lano všelijako krútia, takže nemáte takú oporu pre nohy.

Začnite cielene posilovať

posilovanieAk máte pocit, že nemáte pre šplh dostatočne silné paže, je vhodné je začať cielene posilňovať, stačí napríklad každý deň urobiť niekoľko klikov, tí viac zapálení do cvičenia si môžu na posilňovanie rúk zaobstarať aj činky.

Samozrejme majte na pamäti, že nikto učený z neba nespadol a ak vám šplh ani cez neustály tréning nejde, nevešajte hlavu. Každému hold ide iná športová disciplína.

Tip ako šplhať po tyči


Často je tiež doporučované pri šplhu po tyči byť bez topánok aj ponožiek, aby sa vám nohy po tyči príliš nešmýkali.

Prečítajte si aj:


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť mydlové muffiny

Ako na mydlové muffiny?

Prinášame vám návod ako si pripraviť mydlové muffiny. Mydlové muffiny síce nie sú k jedlu, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.