Cestovanie

Ako si užiť Yellowstone?

dovolenka v yellowstoneYellowstone park sa rozkladá na severozápade štátu Wyoming, na juhozápade štátu Montana a na juhovýchode štátu Idaho. Rozprestiera sa na území s rozlohou 8987 km² na území Skalnatých hôr. Je to najstarší národný park na svete. Bol založený v roku 1872 prezidentom USA Ulysse Simpsonom Grantom, ktorý sa zameral na ochranu prírodného bohatstva.

Sezóna v Yellowstone

Oficiálna sezóna tu prebieha od začiatku mája do konca októbra, za hlavnú sezónu je potom považované obdobie od polovice júna do polovice septembra

Ako sa dostať do parku

yellowstonský parkVstup do parku je možný zo všetkých štyroch svetových strán.

Severný vstup je od obce Gardiner, západný vstup potom z mesta West Yellowstone, z juhu sa do parku dostanete od obce Jackson, východná časť parku potom začína neďaleko mesta Cody.

Správanie v parku Yellowstone

Pri návšteve Yellowstonského národného parku je potrebné byť veľmi opatrný. Mnohé zvieratá dokážu v krajnom prípade zaútočiť na človeka. To platí najmä o bizónoch.

Na území celého parku sú nainštalované varovné cedule, ktoré nájdete aj vo všetkých kempoch a informačných strediskách. Informačné cedule však žiadajú nielen o bezpečnosť a neriskovanie zdravia, ale tiež varujú pred prípadným neporiadkom v parku.

Vstupné do Yellowstonu

Pre vstup do Národného parku je potreba povolenie, ktoré možno zakúpiť v informačných centrách neďalekých miest.

Pre súkromné ​​vozidlo je vstup 25 dolárov, motocyklista či jazdec na snežnom skútri zaplatí o päť dolárov menej. Ľudia starší ako 16 rokov platia 12 dolárov na osobu. Povolenie je platné po dobu 7 dní.

Ubytovanie v kempe

V parku je povolené prespávať len v kempoch, pri dlhšom výlete je však možné vyžiadať si povolenku na prespanie mimo kempov.

Je tu mnoho kempov, napríklad Bay Bridge, Madison, Indian Creek, Lewis Lake, Mammoth, Norris, Pebble Creek, Slough Creek, a Tower Fall. Ceny sa pohybujú od 10 do 12 dolárov za stan na noc. Nutná je rezervácia! Ubytovanie si môžete pohľadať a zarezervovať aj cez stránku booking.com

Rybárčenie

yellowstone prírodaV parku sa vyžaduje zvláštna povolenka. Tú si môžete zakúpiť v obchodoch návštevníckych centier. Na 10 dní stojí 15 USD.

Spolu s licenciou dostanete veľmi podrobnú mapu a pokyny pre rybolov v parku. Všeobecne platí možnosť ponechať si 2 ryby ľubovoľnej veľkosti.

Jazerá

Najväčším jazerom je Yellowstone Lake. Leží v nadmorskej výške 2.357 m.

Ďalšie jazerá, ktoré stoja za návštevu sú jazerá Shoshone Lake a Lewis Lake. Celá oblasť je známa aj vďaka veľkému počtu mohutných i menších vodopádov, medzi najväčšie patrí Lower Falls, ktorý dosahuje výšku až 94 m.

Zaujímavé miesta

Pozdĺž rieky Firehole River sa dá dôjsť k úžasnému gejzíru Grand Geyser, ktorý strieka vodu až do výšky sto metrov – iba cca 2krát za deň.

Nádherným zážitkom je aj Yellowstone Grand Canyon, v ktorom preteká Yellowstone River.

Ďalšie možné krásy parku možno nájsť v sprievodcoch a mapkách, ktoré dostanete v každom návštevníckom centre.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button