Úvod / Cestovanie / Ako spoznať Petrohrad na vlastnú päsť?

Ako spoznať Petrohrad na vlastnú päsť?

Katarínsky palácAni na začiatku druhej dekády dvadsiateho prvého storočia, viac než dvadsať rokov po páde totalitného Sovietskeho zväzu, nie je jednoduché navštíviť Petrohrad a pobyt v metropole na Neve nie je “užívateľsky prívetivý”. Obzvlášť keď turista nevyužije služby cestovnej kancelárie a chce navštíviť Petrohrad súkromne, takzvane “na pozvanie”. Na aké úskalia sa pri pobyte v Petrohrade musíme pripraviť? Ako spoznať Petrohrad a vyhnúť sa zbytočným nepríjemnostiam?

 Čo je potrebné na poznanie Petrohradu:


  • doklady pre pobyt v Rusku
  • sprievodca pamiatkami, mapy mesta a okolia

Sprievodcom na nie celkom jednoduchej ceste k ruským vízam môže byť naša stránka Ako získať vízum do Ruska. Budeme teda predpokladať, že turista zvládol všetky prvotné úlohy a stojí na letisku v Sankt Peterburgu. Čo nemožno prehliadnuť, sú varovné cedule upozorňujúce, že sa turista musí do troch dní prihlásiť na pobyt na OVIR (a prvý deň už beží).

Na OVIR (Oddelenie víz a registrácia) je nutné ísť s hostiteľom, ktorý za návštevu preberá zodpovednosť. Úradné dni a hodiny sú obmedzené, takže neradno otáľať. Hostiteľ so sebou musí mať pas a vyplnený formulár. Rusi vlastnú byrokraciu poznajú, takže sú pokorní a trpezliví. Cudzincov spôsoby na úrade šokujú. Ale nie je inej voľby. Čakanie v malých a preľudnených miestnostiach trvá niekoľko hodín. Nie je vhodné akokoľvek žartovať alebo klásť otázky (ani keď úradníčka počas rokovania bez slova odíde od okienka a už sa nevráti). Cieľom je získať pečiatku.

Zabudnite na angličtinu

Hlavný dorozumievací jazyk je ruština, a to aj v miestach, kde by človek predpokladal aspoň elementárne použitie nejakého svetového jazyka. Mladí ľudia sa síce učia angličtinu, ale nie sú na postoch, kde je jazyku treba. Len v kľúčových turistických objektoch sú k dostaniu volkmeny s anglickým (alebo iným) sprievodným textom. Ak turista nevie po rusky, je lepšie – vzhľadom k podobnosti jazykov – v niektorých zásadných situáciách hovoriť slovensky.

PetrohradPri ceste do stanice Puškin (Cárske Selo, asi 30 kilometrov od Petrohradu) je výhodné využiť prímestský vlak. Pozor, nie sú v ňom toalety. V hlavnej sezóne je potrebné počítať s minimálne dvojhodinovým frontom na vstup do Katarínskeho paláca. Je možné zakúpiť si povolenie pre fotenie interiérov, ale Jantárovú komnatu je zakázané fotiť.

S radami treba počítať pri vstupe do všetkých pamiatok. Pozor, Rusi sú medzi sebou stále zvyknutí na “poradovníky” v radoch. Preto sa môže stať, že sa úsek fronty najbližšie ku vchodu tvorený domorodcami náhle rozrastie o početnú skupinku, ktorá si len na hodinku niekam odskočila. Pri pokladniach sú Rusom poskytované najrôznejšie zľavy až úľavy na vstupnom (vojaci, matky a vdovy po hrdinoch a podobne). Môže sa prihodiť, že vojak v dôstojníckej uniforme ide priamo k pokladni. Nikoho to nevyvedie z rovnováhy. Úcta k vojsku je značná. Zahraničný turista nedostáva žiadne zľavy, naopak zvyčajne platí vyššie vstupné.

Pozor na zákaz fotografovania

Na všetkých staniciach, staniciach metra, ale aj na niektorých ďalších “strategicky dôležitých” miestach platí zákaz fotografovania. Turista sa o ňom častokrát nedozvie, kým mu nejaký dozorca nepoklepe na rameno. Akékoľvek vysvetľovanie je márne. Vtipkovanie sa dôrazne neodporúča. Fotoaparát ani kameru s už nafoteným zakázaným obsahom ale dozorcovia nezhabú, ani sa nedožadujú vymazania snímok. V niektorých prípadoch dozorca vymáha pokutu.

Doprava

dovolenka v PetrohradePetrohrad má rozvitú sieť mestskej hromadnej dopravy: autobusy, metro, električky, trolejbusy. Je výhodné kúpiť si časovú permanentku, ktorá platí na všetky prostriedky (s výnimkou autobusov prevádzkovaných súkromnými spoločnosťami).

Cestovné poriadky sú na zastávkach vyvesené, ale dá trochu práce vyznať sa v nich. Okrem metra možno v prostriedkoch platiť v hotovosti (sprievodcovi). V taxislužbe panuje dokonalá džungľa – večer je “taxikár” zrejme každý, kto má auto a čas. Ceny je vhodné dohodnúť si vopred. A cestovať radšej vo dvojici.

Metro v Petrohrade


Metro je v Petrohrade asi najspoľahlivejší prostriedok v niektorých staniciach je trochu sťažené nastupovanie a vystupovanie (stanica “uzavretého” typu), preto je najlepšie riadiť sa správaním miestnych. Pretože sa jedná o strategický bod (kryty pre vojnové situácie), platí tu zákaz fotografovania. Najlepšie je venovať prvej ceste metrom viac času, prezrieť si ich a pokúsiť sa preniknúť do špecifík. V uzlových prestupových staniciach je niekedy neprehľadná situácia, čo by mohlo vadiť, keby sa cestujúci hneď pri prvej jazde metrom ponáhľal napríklad na vlak .

dovolenka v RuskuHostiteľ, ktorý podpísal pozvanie a zodpovednosť za turistu, zvyčajne nechce, aby turista spoznával Petrohrad sám. A keď, tak oznámi súbor rád a eventuálnych zákazov, ktoré Stredoeurópan väčšinou už nechápe: Neprechádzať sa po meste v noci, nedávať sa do reči s ľuďmi iných republík bývalého Sovietskeho zväzu (najmä z juhovýchodných oblastí) a podobne. Treba si byť vedomí, že nad čím ako turisti mávneme rukou alebo sa tomu zasmejeme, môže po našom odchode hostiteľovi náramne skomplikovať život. Hostiteľ vysvetlí aj niektoré javy, ktoré by mohli udiviť (napríklad pojazdné toalety na chodníku).

Petrohrad nie je len plný cárskych pamiatok známych z encyklopédií, ale aj upomienok na komunistickú minulosť. Komunistickým symbolom a sochám Lenina sa nikto nečuduje, a pozor, nerobia si z nich srandu, nie sú myslené ako recesia. Petrohrad má nemalú časť obyvateľov (najmä vyššieho stredného a staršieho veku), ktorí sú ochotní v ktorúkoľvek dobu nadšene rozprávať, ako sa v Leningrade za sovietov žilo dobre. Najlepšie je hovor ukončiť zdvorilo prednesenou frázou: “Izvinite, ja nepanimaju“.

Ako spoznať Petrohrad na vlastnú päsť?
5 (99.05%) 21 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako spoznať Neapol za 3 dni

Ako spoznať Neapol za 3 dni?

Vidieť Neapol a zomrieť. Neapol je mesto jedinečných krás, kde ešte aj dnes môžete pocítiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *